Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az orosz az utolsó még mindig...

Az orosz az utolsó még mindig létező gyarmatbirodalom? (videó)

Figyelt kérdés

Szomorú valóság: Egy remek videó összefoglaló az ázsiai és szibériai gyarmatokról, és az ott élők leigázott népek sorsáról: [link]


Mi a véleményetek erről?



nov. 29. 12:02
1 2 3
 21/28 anonim ***** válasza:
96%
Nyenyec, tunguz stb. embereket aztán marhára érdekli hova tartoznak.
nov. 30. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 anonim ***** válasza:
95%

Megnéztem, Szibéria teljes népességének több mint 87%-a szláv, azaz orosz, a többi török és/vagy mongol, azaz a többség mindenképpen orosz, így nem igazán nevezhető gyarmatnak már. Régen talán az volt, de mivel meglehetősen ritkán lakott terület volt, az oroszoknak nem volt nehéz dolguk túlszaporodni az őshonos népeket, meg is tették, és az orosz többségnek eszébe sincs elszakadni Oroszország anyácskától, a kisebbségeknél pedig rendkívül gyors az asszimiláció.


Azt írod, hogy Szibéria azért tekinthető gyarmatnak, mert a területek nem feltétlenül határosak a régi orosz tartományokkal/hercegségekkel, de ne felejtsd, nem egyik pillanatról a másikra jutottak el Kamcsatkára, hanem szépen folyamatosan, mindent magukhoz csatolva, ami csak útba esett.

nov. 30. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 A kérdező kommentje:

"Szibéria teljes népességének több mint 87%-a szláv"

Ja olyan szláv akiknél gyakori a mongolredő.

Ha nem tudnád mi az segítek: [link]


Az önmagában, hogy beszélnek oroszul anyanyelvként, szinte semmit nem jelent identitás szempontjából. Jó példa erre az ír nép, aki angolul beszél anyanyelvként, saját ősi nyelvét elfelejtette szinte, de azért nem szeretik az angolokat.

nov. 30. 18:01
 24/28 A kérdező kommentje:

"Nyenyec, tunguz stb. embereket aztán marhára érdekli hova tartoznak."


Értem én, hogy az ő sorsuk téged nem foglalkoztat ilyen iszonytató földrajzi, és kulturális távolság miatt, de nem magadból kellene kiindulni.

nov. 30. 18:03
 25/28 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A civilizáció és civilizációk témához... Amit mutatsz térkép az úgy egyébként okés is lenne, de szükséges némi kiegészítést hozzátenni.


A "civilzáció"-t több értelemben is használják és az egyik jelentése az egész emberiségre értett emberi civilizáció. Vannak régiós és korszakos használatai is, amelyekre itt van néhány biztosan számodra is ismerősen hangzó. Változó, hogy mit értenek bele, ami kezdődik adott népcsoport civilizációjával mint például a "Maja civilizáció", majd van amikor több rokon népcsoportot is egybevesznek egy régióban, mint a "Mezoamerikai civilizáció" amiben benne van a maja, azték, olmék, zapoték, mixték, olmék, tolték és a Teotihuacan kultúra is. Ennél is kiterjedtebb a "Kolumbusz előtti civilizációk" és ezt szokták "Kolumbusz előtti kultúrák"-nak is mondani. Így itt látható az, hogy a "civilizáció" kifejezés le is cserélhető lényegében azonos jelentéssel. Ugyanígy használják a "Minószi civilizáció" és Minószi kultúra" változatokat. Történelmileg van amikor valamit inkább kultúrának mondanak mint civilizációnak, mivel a népcsoport ugyan összetett társadalmat és kultúrát alkotott, de kevésbé volt centralizált.


Maja civilizáció (eng: Maya civilization)

Mezoamerikai civilizáció (eng: Mesoamerican Civilizations)

Kolumbusz előtti civilizációk (eng: Pre-Columbian civilizations)

Indus-völgyi civilizáció (eng:Indus Valley Civilisation)

Minószi civilizáció (eng: Minoan civilization)

Egyiptomi Civilizáció vagy Ókori Egyiptomi Civilizáció (eng: Ancient Egyptian civilization), ez máskor Ókori Egyiptom

Chinese civilization


Olyan ez mint a földrajzi területek felosztása is, ahol van Észak-Amerika és Dél-Amerika vagy adott esetben egy kontinensként beszélünk Amerikáról. Ugyanígy olvashatunk olyat külön, hogy Ázsia és Európa vagy egy összefüggő szárazulatként mint Eurázsia. Még Európát is fel szoktuk osztani, de akár egy országot is. Na ilyen a civilizáció is, hogy meghatározzuk gazdasági övezetként, vagy gazdasági érdekközösségként, vagy politikai együttműködés alapján, de lehet kulturális és vallási értelemben is felismerhető területeket megkülönböztetni.

nov. 30. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Itt lehet rátérni a linkelt térképre, amiről az lenne lényeges, hogy nem azokat a körzeteket nevezzük "A" civilizációknak, mint ahogy ott fel van osztva, hanem az IS egy ténylegesen megfigyelhető felosztás. Bár némiképpen pontosíthatónak mondhatjuk, de valóban van ilyen.

A térkép a "Nyugati civilizáció" wiki oldalról van, innen:

[link]

Ez egy olyan összetett felosztás ami részben 1. kulturális és egyben 2. gazdasági, 3. politikai, és még 4. vallási csoportosítás is. És írja is, hogy többféle képen is nevezhetjük: "Nyugati civilizáció", "Nyugati kultúra" vagy a egyszerűen csak "Nyugat". A kifejezés használata nyilván egy mai viszonyokra értett tagoltság és egyáltalán nem azonos értelmű az ókori Kínai civilizáció értelmezésével.


Gondolom érthető, hogy akkor a civilizációk értelmezésére egy mai példa az a térkép amit linkeltél (és rendben is van), viszont az ókori nagy civilizációk az megint más kédés (bár a szóhasználat nyilván átfedést is jelent). Példának érteni fogod, hogy teljesen más a mai Egyiptom és más az Ókori Egyiptomi civilizáció is. Egyiptom arab megszállása a 640-es években kezdődött és fokozatosan arabosodott el Egyiptom, és genetikai vizsgálatok szerint is a mai egyiptomiak nem a fáraók leszármazottai. Ugyanígy az ókori Kínai civilizáció sem azonos a maival, de ott nyilván etnikai folytonosság is van Egyiptommal ellentétben. Itt egy gif térték Kína történelméről - elég csak átnézni, csak, hogy lássad, hogy a területe valóban többnyire kisebb volt, mint a mai. [link]


És a térkép maga... A geopolitikai felosztás valóban helytálló és ha már érdekel a téma itt van még két link hozzá:

[link]

[link]

A térkép forrása Samuel P. Huntington (1927-2008) politikatudós,

"The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order" (1996, A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása) című könyve alapján készült. De van már róla jobb a wikin, ez áttekinthetőbb.

[link]


Huntington szerint politikai és országok közötti összecsapásokat és konfliktusokat felváltják az ideológiák, vallás és a kultúra különbségei közötti összecsapások. Másik, hogy elmozdul a hatalmi centrum is nyugatról a világ többi régiója felé (főként Kína és az iszlám felé) gazdasági, katonai és politikai értelemben. Az iszlámot tartja a legveszélyesebbnek és lehetséges szövetségesének Kínát, a közös nyugati "ellenfél" miatt. Valamint megállapítja, hogy a muszlimok külön konfliktusban vannak a nem muszlimokkal. A könyvet kritikák is érték, egészen odáig is, hogy semmi alapja sincs, és hogy például nincs semmiféle "iszlám civilizáció", sem "nyugati civilizáció" sem, ami nyilván egy túlzás egy vázlatos felosztásra nézve. Nyilván árnyalható jobban is a témakör.

..........

A könyvről:

[link]

[link]

nov. 30. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:
100%
#25: Nem szláv nyelven beszélő tonguzokra gondoltam, amikor azt írtam, hogy szlávok, hanem oda költözött oroszokról és orosz identitású emberekről. Az, hogy mongol redősök is vannak közöttük, előfordul, mert erős az asszimiláció, de ez nem változtat azon, hogy azok ott már oroszok, legfeljebb 8-9%-uk nem rendelkezik orosz nemzeti öntudattal.
nov. 30. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Az utolsó gyarmatbirodalomnak nevezni azért elég merész. Amit az USA világszinten Kína Ázsiában illetve Franciaország Észak-Afrikában csinál az is megérne egy misét.
dec. 1. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!