Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan változott az elmúlt...

Hogyan változott az elmúlt 150 évben hazánkban a születéskori várható élettartam, ha nem nézzük a csecsemőhalálozást/gyermekhalandóságot?

Figyelt kérdés
Cikkek alatt, ahol a várható élettartam növekedéséről van szó, rendszerint megjelenik, hogy de hát régen akkora gyermekhalandóság volt, most meg nincs, ez mennyire torzítja a statisztikát. Hol találok olyan adatsort, ahol mondjuk a 2 vagy 5 éves kortól nézik a várható életkort?
jan. 4. 17:11
 1/5 anonim ***** válasza:
92%

A születéskor várható élettartamban MINDIG benne van a csecsemö/gyerekhalandóság is.

A "régebben", amikor számottevö volt a csecsemö/gyerekhalandóság, ezelött jó 100 évvel volt, amikor a 2. VH után kialakult egy stabil életminöség, attól kezdve nincs lényeges változás

jan. 4. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:
100%

[link]

Itt találsz adatokat (1968-2021 között, régebbi sajnos itt nincs) 1 éves korban várható élettartamra. Alul ki tudod választani Magyarországot. (Amúgy érdekes, hogy 1993-ig enyhén csökkent az adatok alapján, utána kezdett (erősebben) növekedni - persze pár visszaeséssel.)


Egyébként ahogy az 1. válaszoló írja: amire te kíváncsi vagy, az (értelemszerűen) nem a születéskor várható élettartam.

jan. 4. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
62%

"2 vagy 5 éves kortól nézik a várható életkort"


Ennek mégis mi értelme lenne?


A várható életkor azt jelenti, hogy a születés pillanatától kezdve átlagosan hány évig élnek az emberek.

jan. 4. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
100%

E(élettartam)= 0* P(csecsemőhalandóság)+E(élettartam|1 év)*(1-P(csecsemőhalandóság))


[link]


1900: 1 éves korban várható élettartam, férfi = 36.56/(1-0.225) = 47 év.


Ebben persze még bennevan a gyerekkori, de az azért kisebb mint a csecsemőkori: [link]

jan. 5. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
Kissebb mértékben ugyan, de az is nőtt.
jan. 6. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!