Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit lehet pontosan tudni a...

Mit lehet pontosan tudni a magyarországi ellenállókról? Hogyan lehetne többet kideríteni róluk?

Figyelt kérdés

Egyszer egy társaságban szóba jött ez a téma. Én azt hittem, hogy itt lehet beszélni bármiről, de olyan haragot váltott ki az amit elmeséltem egy jelenlevő személyből, hogy addig szitkozódott amíg vége nem lett az összejövetelnek.


Nagyszüleim Budapesten éltek a háború alatt. Nagyapámat nem, de nagymamámat ismertem. Apám természetesen nem csak tőle, hanem nagyapámtól is ismerte a történetet. Erről családon kívül nem beszéltek soha senkinek. De, elmondása szerint, ő segített a vöröskeresztnek, és ellenállóknak. A gyár, amiben dolgozott és több másik, ellenállók ellenőrzése alatt állt, erről bizonyítékok és cikkek vannak. Ez a gyár egyébként hasonló néven a mai napig, ugyanott állami kézben működik. Lényeg a lényeg, hogy segített elbújtatni embereket és hasonló dolgokat csinált.


Felháborodott ismerős, azt kérte, hogy én erre mutassak bizonyítékot. Hát, mondtam neki, hogy nem maradt fent néhány hozzá kapcsolódó iraton kívül semmi, de ezek egyáltalán nem relevánsak. Csak egy olyan iratom van, amit a család elmondása szerint hamisítottak neki egy követségen, hogy alkalmatlan orvosi okokból a katonai szolgálatra. A gyár kirendelt katonai parancsnoka ezt maga írta alá és pecsételte le. Nem tudom, hogy ő is tagja lett volna az ellenállásnak, vagy egyáltalán a pecsét és aláírás eredeti e, és nem hamisított a név is, hogy azzal kibújjon a dolog alól feltűnés nélkül. Természetesen ezt a segítségért cserébe hamisították neki. Azt én nem tudom, hogy azért segített e, hogy ne kelljen frontra menni, vagy azért, mert tényleg akart, amiért hálából kimentették a szolgálat és valószínű halál alól.



Erre megvádolta, hogy az én nagyapám az egy lusta, ráadásul beszari ember volt aki ilyen hazugságokat talált ki, hogy mentse a bőrét és ne kelljen védenie a hazát. Ráadásul a holokausztot is belerángatja, meggyalázva (én is és az egész családom, akik ezt elmesélték és továbbadták) az ő dédszüleit akiket elvittek a németek.



Én elmondtam neki, hogy az ég világon nem akarok senkit gyalázni, mert a családom másik felén, munkaszolgálatban halt meg a dédapám. Erre konkrét bizonyítékot tudok ráadásul mutatni. De ez lényegtelen



Szóval a pár sör után már eléggé feszült lett a helyzet, ő neki ketten mondták, hogy most szépen hazakísérik, engem pedig két másik tag vitt el a másik irányba. No persze nem azért mert neki akartam volna esni, szimplán teljesen ledöbbenve álltam ott és felkavart. Eltelt pár nap, az ügyet senki nem hajlandó kommentálni, "stratégiai nyugalom" van jelenleg.



A lényeg a lényeg, hogy szeretnék itt történelemmel foglalkozókat megkérdezni arról, hogy mit gondolnak.



Van bármi realitása annak, hogy valaki ilyesmiről hazudjon a családjának, és egy ilyen sztorit fabrikáljon?


Vagy van realitása a történetnek, és valóságalapja, amire nyilván kellene bizonyíték... Merrefelé kéne keresnem? Az orvosi papírt egy elég magasrangú tiszt írta alá. De általános neve van, nem tudom beazonosítani. Lehet nem is létezik. A gyár amiben dolgozott, az megvan, de azt nem találtam meg, hogy ki lehetett a kirendelt katonai parancsnok aki felügyeli a dolgokat. Arcanumon amit tudtam végignéztem.



Engem nem zavar, ha ez egy komplett hazugság. Szeretném tudni a valóságot az ő történetével kapcsolatban. Én nem akarom az ő személyét ezek után sem nyilvánosságra hozni, semmilyen hasznot vagy "dicsőséget" nem akarok ebből húzni. Pusztán szeretnék tiszta vizet önteni a pohárba, hogy valós e a történet, vagy egy szégyenteljes hazugság...



Ha az utóbbi akkor az nagyon szomorú lenne, de legalább tudom, hogy a gyerekeimnek ezt nem mesélhetem el. És természetesen elnézést is akarok kérni a sértett illetőtől ebben az esetben. Bár ilyen extrém reakciót én nem tudok megérteni... De kinek mi...



Az még eszembe jutott, hogy mindez már a nyilas rémuralom idején történt. Olyat is mesélték, hogy a VK és a Wallenbergékkel is volt kapcsolat.



A lényeg, hogy akarom, hogy az igazság nyerjen, és kérnék útmutatást, hogy merre induljak



Köszönöm a segítséget


márc. 10. 21:55
 1/5 anonim ***** válasza:
Ez 1 hosszu sztori. Ertem a csaladtagok erzelmeit is. Ok azert viselkednek igy mert abban az idoban aki ellenallo volt egy csomo plusz jogosultsagot kapott. Emiatt sokan hazudtak a multjukrol h jobb helyzetbe keruljenek. Ez kb most azzal egyenerteku h kulhoni magyarnak hazidod magad es bizonyos korokben ezzel elonybe kerulsz.
márc. 11. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon sok mindent lehet pontosan tudni róluk, és nagyon sok mindent soha nem lehet kideríteni.

Csak egy példa. Raul Wallemberg nevét ismered talán. Svéd volt és embereket mentett ebben az országban. nagyon sok embert. Ezért nagyon sokan ismerik e tetteit. És ugyanezért nagyon sok dokumentum is van erről. Az orosz (szovjet) hadsereg azért (is) jött ide felszabadítani az országot, hogy ezt a rémséget végleg megakadályozza. Tehát elvileg a szovjetek és Wallember ugyanazon az oldalon álltak, és segíthették is volna egymást. Ehelyett a Szovjetunióban kivégezték árulásért.

Igen a dolgok mindha egy irányba mutatnának. De mindig akadnak hatalommal rendelkező emberek, akiknek mások a szempontjaik. Nevezheted őket gazembereknek is, én annak nevezem őket.


Én elhiszem a történetedet. Elmondom miért. Egy valós történetre mindössze emlékezni kell, és kialakul egy logikus kép. A hamis történetet kreálni kell, és az ember nem annyira ügyes, hogy minden apró részletet kitaláljon. Ezért egy gyakorlott, jó szem kiszúrja a hamisságot. Nem fogja tudni bizonyítani, mert nincs eszköz a kezében, de tudja, hogy ellentmondást talált, olysmit, ami az életben úgy nem történik emg.


Ugyanakkor minden ember más, mások a tapasztalatai, másra tanították (vagy nem), tehát ugyanazt láthatja másképp. a tudományos világ úgy tartja sok vizsgálódás után, ez annyira megrázó és kényes téma, hogy nagyon sokan teljesen képtelenek beszéli róla. Ez egy emberi tulajdonság. Ezért egyes családok elég pontosan ismernek ilyen történeteket, mások pedig, nem vagy hamisan. Nem gonoszak, nem ellentmondanak direkt, nem, ők így ismerik és nem tudják, hogy rosszul. És ha ez beléjük ívódott, megváltoztathatatlan.


Szétválasztottak benneteket, mert nyilván nem akartak ebből ellenségeskedést (a téma annyira személyes, hogy visszafordíthatatlan gyűlölet se elképzelhetetlen). Arról van szó, hogy pszichológus szakember sem tudja e témában gyakran, mi a helyes viselkedés. Hát még egy szimpla hétköznapi ember.

Talán egyszer, később, nagyon óvatosan és szőrmentén lehet ismét elővenni a témát. Lehet hogy soha. Nem tudhatom. Általánosan mondható, volt komoly ellenállás, voltak hatalmas mentések és voltak hatalmas hitványságok is. Zavaros terroridőszakban bármi lehet. De hogy egy konkrét esetet milyen mélységben lehet felderíteni, az általánosan nem megmondható. Nyomozhatsz, esetleg sikerrel és tudhatsz többet a saját dolgaidról. De hogy ezt mindenki el is fogadja - hát arra nem mernék fogadni.

márc. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszokat.



Egyes, igen tudom hogy mindenki ellenálló volt, és 10 millió ellenálló országa vagyunk, viszont itt az ellenállót én olyan értelemben értem, hogy ugye nem ment a frontra, elméletileg gyerekeket vitt menedékházakba például légiriadók idején, és hasonlók. A történetben van olyan, hogy a vöröskereszt miatt ugye wallenberggel is volt kapcsolat, ha nem is közvetlen. De elvileg egy követségen ők hamisították neki, hogy "alkalmatlan".


Azt egészen biztosan elmondhatom, hogy soha semmilyen támogatást vagy hasznot nem akartak húzni ebből, sőt, 48-ban a kis egy két holdas földjét (háború után vidékre költöztek) meg lovát és tehenét leállamosították, és nem volt hajlandó a TSZbe belépni. Pedig mondták, hogy majd x idő múlva fog ezért kárpótlást kapni, ha csatlakozik. De ott se volt hajlandó együttműködni, "ellenállt".



Persze nyilván lehet, hogy aljasság van a dolog mögött, én elfogadom, hogyha ez egy hazugság lenne. Csak ahogyan ismerem a családom ezen részét, nekik a tisztesség és becsület mindig nagyon fontos volt. Persze nyilván lehet ez is csak egy álca.



A gyár, ami egyébként akkoriban az egyik legnagyobb üzem volt, és a mai napig kulcsfontosságú állami üzem, ott van a nyugatitól nem messze, és a Gidófalvyékról olvastam, hogy azon a környéken voltak a legaktívabbak, és ellenőrzésük alatt volt például az a gyár is. Többek között pedig ők is kapcsolatban voltak a vöröskereszttel meg Wallenberggel. Tehát időben és helyileg, igaz lehet. Ráadásul nem is laktak messze onnét. A gyártól vagy üzemtől ami a Váci úton van, mindössze egy két kilométerre, kifelé egy utcában, ami a Váci útra csatlakozott be.



Sose akarom a nevét nyilvánosságra hozni, nem szándékom hogy ezért valami elismerést kapjon. Én tényleg csak a dolog mélyére szeretnék menni, hogy tudjam mi az igazság.



Az egyetlen "bizonyíték" amit el tudnék képzelni, hogy valahol létezhet, ha egy valamilyen adatbázisban megtalálnám azt az alezredest, aki aláírta az alkalmatlansági papírt.


Bár ez se feltétlenül bizonyít semmit, hiszen mivan, ha ő nem volt a dologban benne? És szimplán tényleg egy nagykövetségen hamisított papírról van szó, ami őt megtévesztette, és ezért aláírta.



Azt is tudom, hogy biztosan nem volt alkalmatlan katonának. Ereje teljében lévő ember volt, és akkora karjai meg háta volt, hogy a mai 20-40 közötti emberek 90%-a irigyelné...



Egyébként eszembe jutott, hogy amikor hírement, hogy a Wallenbergnek annyi volt, és már vidéken a családi házban laktak ahol mindenki ismert mindenkit, a helyi ÁVOsok szóltak neki, hogy mi a helyzet, mert elvileg valamiért tudták, hogy kapcsolatban volt a VK-el. Nagyon kis városról van szó, mindenki ismert mindenkit, és a temetőben kb 20 ilyen névvel temettek el családtagokat.



Tehát ennek hallatán, minden olyan papírt ami a VKhez köthető, megsemmisítettek.



Ez lényeges lett volna, mert azért itt már kezd gyanúsabb lenni a történet, vagyis annak realitása. Bár lehet hogy én emlékszem rosszul a dologra amit elmeséltek. Ez nagyon régen volt már téma. Majd megkérdezek valakit hogy ő hogy emlékszik, hogy pontosabban le tudjam írni.



Na de akkor vegyük hozzá ezt is. Ígyis esélyesnek tartod, hogy igaz lehet a történet?

márc. 11. 13:51
 4/5 A kérdező kommentje:
Ja, és köszönöm, hogy végigolvastátok.
márc. 11. 13:54
 5/5 MDaniel98 ***** válasza:
A kocsmai történettel pedig nagy mértékben nem kell szerintem foglalkozni, ott gyakran megfordulnak ilyen emberek.
márc. 15. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!