Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol írhatok hiteles IQ tesztet...

Hol írhatok hiteles IQ tesztet? (Tehát nem olyan kamut, mint a mensa)

Figyelt kérdés
ápr. 15. 18:00
1 2 3 4 5
 11/48 A kérdező kommentje:

Leírtam.


Ha arra reagálsz, majd elolvasom.

ápr. 15. 20:52
 12/48 anonim ***** válasza:
100%
A mensa jelenléti teljesen hiteles, írj egy olyat!
ápr. 15. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/48 A kérdező kommentje:
Jó, akkor nem reagálok.
ápr. 15. 21:02
 14/48 anonim ***** válasza:
100%
Miért vagy ennyire rágörcsölve? Amúgy közmondásos, hogy az IQ az, amit az IQ teszt mér. Utánaolvashatnál, hogy milyen értelmezései vannak az intelligenciának. Utána lehet, nem érdekelne ennyire a téma.
ápr. 15. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/48 A kérdező kommentje:
Feltettem egy kérdést. Csupa idióta válaszol, a sértegetés megy nekik, de gondosan kerülik, hogy véletlenül se reagáljanak arra, amit írok. Hogy ne lennék rágölcsölve? Ezek miatt az emberek miatt szar az ország. Engem is érint, hogy szar az ország.
ápr. 15. 21:42
 16/48 anonim ***** válasza:
100%

Tehát az fel sem merül benned, hogy a te kérdésed hibás (hamis állítás a kérdésben), és hogy te vagy az idióta, nem mindenki más.


Hogy is mondtad, miért tart itt az ország? Igen, pontosan ezért. Mert mindenki azt hiszi, hogy neki van igaza, és mindenki más hülye.

ápr. 15. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/48 A kérdező kommentje:

#16


Hogy merült volna fel bennem, ha egyelőre semmilyen érdemi reakciót nem kaptam a 3-as válaszomra? Na jó, mégis kaptam, annyit, hogy a kiértékelő lát téged, azaz tud más következtetést is levonni. De ez egy nettó ostobaság, hisz a jelenléti teszten se az értékel aki ott van. Azt hiszi az illető, hogy a Mensa jelenléti tesz olyan, hogy majd szembe leül veled valaki, aki kérdéseket tesz fel.


Szóval áruld már el nekem, hogy ilyen előzmenyekkel hogy ébredt volna bennem minimális gyanú is, hogy nektek van igazatok?

ápr. 15. 21:56
 18/48 anonim ***** válasza:
100%
Engem nem érdekel, mit gondolsz a Mensa tesztről. Ha nem tetszik, akkor kicsit pénzesebb megoldás: elbandukolsz egy magánpszichológushoz vagy magánpszichiáterhez, és megcsináltat veled egy tesztet. Igaz, addig a pszichológus tarthatna terápiát annak, akinek szüksége van rá, a pszichiáter meg gyógyíthatna, de magánellátásban az nem érhető el, amit nem akarsz.
ápr. 15. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/48 anonim ***** válasza:
83%
Csak ne TB-s orvoshoz vagy pszichológushoz menj, mert úgy fog kirúgni ilyen kéréssel, mint macskát sz**ni, amilyen túlterhelt az állami pszichiátriai ellátórendszer.
ápr. 15. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/48 2*Sü ***** válasza:
82%

#5 > Aki ellenőrzi a tesztedet az nem csak végigpipálgatja az eredményeket, hanem téged is megfigyel.


Nem. A teszt értékelése kizárólag a kérdésekre adott válaszokon alapszik. Aki ott van a tesztírásnál az valóban megfigyel – pl. hogy nem csalsz-e, nem vagy-e rosszul, vagy nem rongálod-e meg az igencsak borsos árú tesztfüzeteket –, viszont aki ténylegesen kiértékeli a tesztet – aki amúgy pszichológus –, az nincs ott, de még a tesztírásnál segédkezőkkel sem kommunikál. Ő a válaszokat kapja meg, és abból számolja ki az IQ-d. (Nem azért kell pszichológusnak lennie, mert hű de nagyon mély pszichológiai elemzés kellene az eredményhez. Azért kell pszichológusnak lenni, mert az IQ-teszt tulajdonképpen egy orvosi diagnózis a mentális állapotodról, és ilyet csak megfelelő végzettségű személy állíthat ki.)


~ ~ ~


Kérdező: > A próbateszten egy adaptív tesztet kell kitöltened


Ami viszont nem hiteles. Ha jól tudom középiskolásokon lett sztenderdizálva a „rendes” tesztet is segítségül hívva. Ez így közelítőleg korrekt eredményt ad, becslésnek kiváló, de kevés ahhoz, hogy hiteles legyen. Jellegéből fakadóan – lévén egy online tesztről van szó – lehet élni a technológia adta lehetőséggel, és lehetett adaptív tesztet készíteni.


> Majd ezen a "pontosabb" teszten eléd raknak egy nem adaptív tesztet pontosan ugyanolyan kérdésekkel, mint a próbateszten.


Nem pontosan ugyanolyanokat, de kétségtelenül hasonlókat. Ugye az intelligencia nem függ a műveltségtől, elvileg egy analfabétának is ki kellene tudnia tölteni a tesztet jó eredményt elérve. Jó, ha a teszt fekete-fehér, hogy a színvakok ne legyenek hátrányban. Jó, ha a teszt nem tartalmaz nyelvi, matematikai szimbólumokat, mert akkor az eredmény sokkal inkább kultúrafüggő lesz, mondjuk egy ugyanolyan jellegű nyelvi természetű kérdés lehet, hogy a kínai írásrendszerhez szokott ember számára könnyebb, mint egy latin betűs írást használó számára (vagy viszont). Így aztán – ahogy az IQ-tesztek zöme – mögöttes jelentés nélküli ábrákkal operál, különböző ábrákban fellelt mintázat alapján kell a hiányzó ábrát kitalálni.


> Akkor hogy a francba lenne mégis pontosabb?


Attól, hogy egy teszt adaptív, nem biztos, hogy pontosabb, mint egy régi, papír alapú, így nem adaptív teszt. Ha Pistike hasra ütéssel határozza meg, hogy melyik pontszámhoz hányas IQ társul, akkor lehet akármennyire csilli-villi, meg adaptív, meg minden, pontosabb aligha lesz, mint egy tudományos módszertannak megfelelően sztenderdizált klasszikus teszt. Hogy miért pontosabb amúgy? Azt egy hosszabb válaszban lehetne kifejteni, de röviden: nagyobb – ha jól tudom, nemzetközi –, a népességet mindenféle szempontból jobban reprezentáló mintán lett sztenderdizálva. (Emiatt drága is mint a fene.) Meg ugye az online tesztnél van lehetőség csalásra is. (Mondjuk értelme sok nincs, de vannak, akik értelmetlen célokat tűznek ki maguknak.)


> menj el a valódi tesztre 6000 forintért


Amúgy a cél nem ez. Mármint nem az, hogy ha kell, ha nem, írj pénzért tesztet. A Mensa bevételének egy elég kis részét teszi ki a tesztdíj, a fő bevétel nyilván – ahogy a legtöbb egyesületnél – a tagdíj. Ráadásul a tesztnek egy csomó járulékos költsége van: a tesztek licenszdíja, terembérleti díj, reklám, utazási költség (sokszor egy vidéki városba Budapestről jön le a tesztet írató ember és oda is megy vissza –, fogyóeszközök stb. Sokáig a tesztírás nagyjából nullszaldós volt, a tesztdíj nagyjából magának a tesztírásnak a költségeit fedezte. Hogy most hogy van, azt nem tudom biztosan, sejtésem szerint a nagyobb érdeklődés miatt jobban lehetőség volt emelni a díjakon, így szerintem valamennyi „profit” marad utána. De nagyságrendileg kevesebb, mint ami a tagdíjakból befolyik.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


És hogy a kérdésnek ne csak a burkolt állítására, hanem a kérdés részére is reagáljak – „Hol írhatok hiteles IQ tesztet?” –, sajnos nem tudok róla, hogy lenne bárki által elérhető teszt. Nyilván vannak orvosi esetek, meg vannak esetleg olyan szakmák, titulusok, amiknél hiteles IQ-teszt kitöltésére van lehetőség, de ezen kívül nem tudok alternatívát. Mondom ezt úgy, hogy itt is, meg sok más helyen is fel-felmerült ez kérdésként, és kíváncsi lennék én is egy nem mensás tesztírási lehetőségre, de nem találtam még ilyenről információt.


Viszont online és ingyenes lehetőségként szerintem ez az egyik legjobb: [link]

Ez persze nem hiteles teszt. De sejtésem szerint nem hitelesség szempontjából nem rosszabb, mint a Mensa HungarIQa adaptív tesztje, viszont azzal ellentétben a mérési tartománya magasabb, 85 és 145 között mér.

ápr. 15. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!