Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért írhatók le a fizikai...

Miért írhatók le a fizikai törvényszerűségek a matematikával?

Figyelt kérdés

2015. aug. 12. 21:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mert ha valami mással lehetne leírni őket, akkor azt a valami mást fejlesztettük volna ki. Azért használjuk a matematikát, mert azzal leírhatók a fizika törvényei, nem fordítva. Fordítva nincs is értelme.
2015. aug. 12. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%

Van aki úgy gondolja ,hogy egy számítógépes programban élünk, így mivel egy program fut mindent le lehet írni matematikának a segítségével.



[link]

2015. aug. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
értem köszönöm
2015. aug. 12. 22:03
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A világ úgy működik ahogy. Hogy miért pont így működik, arra jó lenne választ kapni, de ettől még messze vagyunk, vagy talán sosem tudjuk meg. Amit viszont tenni tudunk az az, hogy kísérletekkel megpróbálunk párhuzamot, logikát keresni a történésekben, és mivel a logika nyelve a matematika, így azzal is írjuk le. Amit viszont fontos tudni, hogy a matematika tele van olyan absztrakt fogalmakkal, amiknek nincsen megfelelője a fizikai valóságban, csakis a matematikán belül létezik. Így ahogy alkotjuk a fizikai fogalmainkat, tulajdonságukat/viselkedésüket törvényekbe iktatjuk így létrehozva az elméleteket, modelleket, nagy valószínűséggel ezek csak közelítések lesznek a tényleges valósághoz. Például Newton gravitációja gyönyörűen leírja a Naprendszert, a pontatlanságai/eltérései épphogy csak észrevehetők, de ahogy a Naprendszeren kívüli "szokatlan" helyen próbáljuk meg alkalmazni az elméletet - mondjuk egy fekete lyuknál - már nem fog pontosan működni. Erre jött Einstein általános relativitáselmélete, ami itt is nagyszerűen működik, de nagyképűség lenne hátradőlni, hiszen a matematika absztrakciója miatt sosem lehetünk biztosak abban, hogy egy elmélet mindig mindenhol működik, ezt csak kísérletekkel tudjuk megállapítani. Ilyen az elméletek természete...
2015. aug. 12. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2015. aug. 12. 22:56
 6/8 anonim ***** válasza:
Egyszerűbb a magyarázat mint gondolnád. Létrehoztuk a matekot, lényegében azért, hogy számokban is ki tudjunk fejezni természeti dolgokat. Méreteket, időt, és hasonlókat. A világon minden ismert dolognak van mérete, sűrűsége, és így tovább. Ez pedig matematikával kifejezhető. Ez csak egy leírónyelv. Még mielőtt újra megköszönnéd, nincs mit. Én is udvarias személyiség vagyok, de ez kívülről nem néz ki olyan viccesen. :D
2015. aug. 12. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Úgy tudom már Newton kijelentette, hogy az összes fizikai folyamatok, differenciál egyenletekkel leírhatóak. Nem mostanában volt már. Szerintem ezt fogadták el, és kész.
2015. aug. 13. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Azóta azonban kiderült, hogy nem minden fizikai folyamat írható le differenciálegyenletekkel.


De valóban az a helyzet, amit a 4. válaszoló is írt. Ilyen a világ, és örülhetünk neki, hogy ilyen, mert különben még nehezebb dolgunk lenne.

2015. aug. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!