Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Befolyásolja az anyanyelv...

Befolyásolja az anyanyelv bonyolultsága az átlagos IQ szintet az adott népcsoportban?

Figyelt kérdés
Pl. jobb logikai érzék fejlődik ki az anyanyelvi szinten megtanult nyelv miatt, ha az a nyelv komplikáltabb, ezáltal sokszínűbb kifejezésre képes, mint egy másik, egyszerűbb nyelv?
máj. 17. 10:03
 1/5 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Jó kérdés. Lehet, hogy van ilyesmi hatása, de pl:. Az angol egyáltalán nem tartozik a bonyolult nyelvek közé, mégis rengeteg nagy elmét köszönhetünk nekik.
máj. 17. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
61%

A magyar a 3. vagy a 4. legnehezebb nyelv és hát....

Na igen

máj. 17. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
67%
A nyelvnek nem bonyolultnak, hanem jól használhatónak kell lennie. Az indokolatlanul bonyolult nyelv csak károsan hat a kulturális fejlődésre!
máj. 17. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom. Nekem gyakran segít, ha nehéz problémába ütközöm, akkor idegen nyelven is megfogalmazom. Ez más irányba viszi a gondolataimat. Gyakran megoldáshoz vezet.
jún. 5. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Természeti népeknek, vdnépeknek, vadász vagy gyűjtögető népek nyelveisokfélék tudnak lenni, sokféle nyelvük van, egyes esetekben ezek lehetnek nagyon összetett, erősen ragozó jellegűek, sőt, akár egyész mondatokat egyetlen ragozott igealakkal kifejezni képes nyelvek is.


A természeti népek bizonyos értelemben a legnagyobb információsűrűséggel rendelkező társadalmak: nem véletlen, hogy ,,civilizálódásuk'' során még akkor is föllépnek elidegenedési, talajvesztési problémák (öngyilkosság, akolholizmus), ha egyébként jóindulatúra ,,sikerül'' a gyarmatosításuk. Ld. pl Grönland és Dánia esetét. Dánia jóindulaaának köszönhtően a grönlandi eszkimó nyelv megmaradhatott, egyedülálló módon a hasonló vadnépek között, de még így is vannak ifjúsági, öngyilkossági, alkohol, szegénységi problémák.


A mai tudás globális értelemben hatalmas (természettudományok), de kisközösségi vagy egyébi szinten a különböző vadnépek viszik a pálmát az információsűrűség dolgában. Egy átlag ember is beszél vagy öt-hat nyelvet. ISmerik a csillagképek felbukkanásának idejét, ennek hozzáköthetőségét az élővilág változásaihoz, vándorlásához, tudják, hol mikor milyen gyökér, tojás, fajlelhető fel. Ez afféle hálózatos tudás. Sajnos ez az, ami a civilizálódáskor a leghamarabb megsemmisül. Még ahol a vadak meg is őrzik őseik nyelvét, általában a népi természetrajzi ismeretek egyetlen nemzedék leforgása alatt elvesznek. Az is lehet, hogy más bolygókon nincs ez az éles törés, és ott az ottani természeti népek teljesen folytatólagosan mennek át ilyen posztmodern, magasan fejlett, kommunisztikus társadalmakba.


Mindenesetre a vadnépeknek van sokszor meglepően bonyolult, már már algebrai mívű nyelvük, és sokszor ehhez méltó összetettségű a hiedelemviláguk is, meg természetrajzi, hálózatos ismeretrendszerük is.

jún. 7. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!