Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Jól tudom, hogy a trianoni...

Jól tudom, hogy a trianoni békeszerződés eredetileg 100 évre szólt?

Figyelt kérdés

Már lassan 4 év telik el a 100 éves forduló óta, mégsem változott semmi.

Nincs meg hozzá a megfelelő politikai akarat, vagy inkább a népesség nem akar már ide tartozni?

(Lehet, hogy hülyének néznek páran a kérdés miatt, de nem érdekel)


Egy ismerősöm mesélte, hogy 30 évvel ezelőtt járt Kárpátalján, akkor még szinte mindenki magyarul beszélt, konkrétan bárkivel tudott beszélgetni, útbaigazítást kérni, stb. Eltelt 25 év, (5 évvel ezelőtt) újra elment Kárpátaljára, nagyjából ugyanazt a környéket járta be, szinte senki nem beszélt magyarul, ilyen szinten változott meg a helyzet. Ebből gondolom, hogy a népesség már nem ragaszkodik annyira a magyarsághoz, mint régebben. Ezt jól gondolom? Vagy más okok is állnak mögötte?

Erdélyben nem tudom mi a helyzet, de szerintem ott sem tartják magukat sokan magyarnak, ha abból indulok ki, hogy akik onnan jönnek autóval, nagyrészük nem beszél magyarul (a román rendszám első két betűje jelzi a megyét. Akik régi magyar területről jönnek, nagyrészük nem beszél magyarul, ezt onnan tudom, hogy egy ismerősöm egy benzinkúton dolgozik, és mesélte)



máj. 23. 21:13
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
5%

Ha elmész Nagyváradra, ugyanezt tapasztalod.

Bele volt kalkulálva a 100 évbe az elnyomás, erőszakos asszimilálás, stb.

máj. 23. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
95%

Hiába lett volna 100 évre kötve (habár egy olyan szerzödés, ami országhatárokat szab meg, nem lehet ideiglenes!), azóta volt újabb szerzödés, ami felülírta.

Másrészt egy olyan terület, ami másik országhoz lett sorolva, nem marad elszigetelt, a két terület között népességáramlás lesz, és néhány évtizeden belül megszünik másnak lenni.

Az meg teljesen egyértelmü, ha minden hivatalos helyen, munkahelyeken, stb az adott állam nyelve a hivatalos, az emberek azt fogják használni, még ha egy-két generáció otthon marad is a régi nyelvnél. De legkésöbb amikor vegyes családok lesznek, az állam nyelve lesz az elterjedt, általánosan használt.

máj. 23. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Erdélyben meg nagy összefüggő terület van, ahol szinte csak magyarul beszelnek. Majdnem teljes Hargita, Kovászna megye és Maros megye del-keleti része. Az ott élők közül sokan meg konyhanyelvem sem értenek románul. (Van is elég gondjuk belole)
máj. 23. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 kürasszír ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!


Kárpátalján már az 1910-es magyar népszámlálás szerint a lakosság alig 20%-a volt magyar nyelvű.


Tehát az ismerősöd jókorát hazudott, ha azt állította, hogy Kárpátalján 30 éve mindenki beszélt magyarul, hiszen már 1910-ben is csak az ottani lakosság egyötöde volt magyar.

máj. 23. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

"Jól tudom, hogy a trianoni békeszerződés eredetileg 100 évre szólt?"

Nem.


A békeszerződésben

[link]

sehol nincs erre utalás, ráadásul az 1947-ben aláírt párizsi békeszerződés

[link]

megerősítette a trianoni békeszerződést, ráadásul az 1990-es években alapszerződésekkel - például Szlovákiával

[link]

- meg lettek egyezve a "jószomszédi kapcsolatokról

és a baráti együttműködésről".

máj. 23. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A határozott idejű békeszerződést tűzszünetnek hívják, és nem, nem azt kötöttünk Trianonban.
máj. 23. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Mojjo ***** válasza:
100%
Egyrészt nem tudod jól, másrészt meg tökmindegy, mert a trianoni békeszerződés nem 4, hanem lassan 80 éve nincs érvényben. Az 1947-es párizsi békeszerződés érvénytelenítette, felülírta.
máj. 24. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 MDaniel98 ***** válasza:
100%
Nem, ez a 100 év egy konteó, azok közül sem az értelmesebb része.
máj. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%
Mindegy, akkor is visszafoglaljuk.
máj. 25. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
#9 Eltelt104 év, mégis mikor? XD
máj. 25. 05:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!