Észak-Amerikában évezredek alatt kisebb-nagyobb államok is létrejöhettek volna (a törzsi szint helyett) az indiánok által, ha az utolsó Jégkorszak végén nem pusztul ki a ló, ami sokkal gyorsabb közlekedést tett volna lehetővé sokkal nagyobb távokra?





Boncolgattuk már ezt.
Például:
www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..
www.gyakorikerdesek.hu/politika__kulfoldi-politika__..
Észak-Amerikában nem csak a ló és egyéb igás állatok hiányoztak, hanem az időjárás is eléggé kiszámíthatatlan (nincs ami útját állná az észak-dél irányú áramlatoknak), ami szintén nem annyira tesz jót a mezőgazdaságra alapozott, helyhez kötött társadalmaknak.
Sok fehér telepesnek is beletört a bicskája, bár erről értelemszerűen kevesebbet lehet olvasni, mint egy-egy város megalapításának történetéről.
A mai napig a népesség döntő többsége a partokon összpontosul (az óceán közelsége valamennyire stabilizálja az időjárást).
Az igazi változást a fosszilis energia kora hozta el, a kontinens közepét először a vasút megjelenése tette élhetővé nagyobb tömegek számára. Ekkortól nem volt gond nagy távolságokra mozgatni nagy tömegű élelmiszert, egyéb javakat. Enélkül egyszerűen energetikailag nem tudott működni a rendszer.










Nem kell ahhoz ló, nézd meg az inkákat vagy a majákat, nekik se volt. De nézz utána Cahokia-nak pl, az már valamiféle állam volt.










fan fact? Ugye csak elütés?
Ez olyan, mint az egyszeri Tisza/Fidesz szavazó Máramarosiné Grépály Edittke a fbről, aki Szoboszlainak akart gratulálni az angol bajnoki címhez eképp: "well done gays!"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!