Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Közgazdászok! Hogyan lehet...

Közgazdászok! Hogyan lehet kiszámolni, ma mekkora (vásárló) értéke lenne 1 koronának?

Figyelt kérdés

Múlt század eleji (1900-1910) főleg magyar bányavállalatokról olvasok. Szeretném összehasonlítani az akkori és a mai árakat, kötlségeket és nyereségeket. Ezért szeretném valamilyen közös nevezőre hozni a koronát a forintal.

Hogyan fejezhető ki számösszegben az akkori pénz korabeli értéke mai forintéval?

Dokumentum filmekben többször lehet hallani, hogy egy például 1907-ben 50000 dolláros vagyon ma X összeget érne. (Most tekintsünk el attól, hogy az illető esetleg bankban kamatos kamatra tartja a pénzét.) Szóval biztosan van rá módszer de mi? Esetleg van valamilyen irodalom, táblázat róla?

Ugyan ez lenne a kérdésem az aranyal kapcsolatban is.


2010. nov. 26. 20:32
 1/7 anonim válasza:

A földek, telkek "aranykorona" értéke igen stabil egység, még néha ma is használják.

Ha esetleg a mai forintárral egybeveted, de minimum még 3 másik összehasonlítási alap kell.

2010. nov. 28. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Példáué egy kilógramm kenyér, napilap és az arany ára?

Esetleg hol lehet információt találni az elekrtomos áram, a munka bérek és az üzemanyag árairól?

Eddig ezeket találtam a legjobbnak, de sajnos inkább csak USD-ra vonatkoznak, a wikipedia pedig nem tudom mennyire megbízható.

[link]

[link]

2010. nov. 28. 22:44
 3/7 anonim válasza:

Az a baj, hogy túl régi időszakról kell írnod, akkor az emberek máshogy éltek, mást ettek, villany nem volt, gyógyszer és sebész nem volt,másra vágytak, és 50 évesen meghaltak, a gyerekek fele! meg az ötödik életéve előtt, diftériában, tüdőgyulladásban, és mindabban amit nekünk oltással adnak.

Az amerikai dollárnál lehet számolni, még a fontnál is, mert nem omlott össze a valutájuk vagy háromszor,hanem szépen lassan ugyanaz a pénznem inflálódott, de senki nem akadna ott fönn, max megörülne, ha egy 1900-as ezüstdollárral fizetnél a mcdonaldsban, és az a kereskedelemben 1 mai dollárt érne, utána valami gyűjtő persze megvenné 500-ért.

Itthon hiába lóbálnád a billpengőt. Az aranykoronát nem! Arra lenne pont akkora kereslet mint a benne lévő arany tTömege.

A világ eddigi legdurvább inflációja egyébként éppen nálunk volt, 43-48-ig, guiness rekord, hivatalos.

Szerintem csak azt lehet összemérni aki ma olyan szegény, hogy éhen éppen nem marad, és fizeti a lakásbérét.

Akkor is ezt csinálták 4 millióan.Venni nem tudtak semmit se, na talán medvecukrot a gyereknek vasárnap, és néha a családfő be tudott rúgni.

Ilyen borotvaélen gazdálkodik szerintem manapság is úgy 2 millió ember, de lehet, hogy 3.

A kenyér, az arany válságára, egy fűtési szezonra való szén ára, és a kakaó, továbbá a rossz minőségű dohány ,noha-bor, disznózsír, póttea, krumpli , egy család lakbére, és a bejövő összeg aránya,...ezek a dolgok amik nekem eszembe jutottak, hogy a legkevesebbet változhatták.

Nálunk két totális rombolás is kissé bezavar...

A wikipédia szerintem megbízható, csak gyakran szűkszavú.

Angol változata kb. 10x akkora.

És nem vagyok közgazdász, tehát tévedhetek.:-))

2010. nov. 29. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat.

Ez egy kicsit off, de sajnos a wikipedia sem megbízható. Sok cikk van róla. Mint pédául ez: [link]


Különböző nyelveken nem mindig, sőt gyakran nem fedik egymást az azonos témáju wiki oldalak. Tapasztalatból tudom, olykor már ezek is tartalmaznak ellentmondásokat.

2010. nov. 29. 14:56
 5/7 anonim válasza:

Szia.( 97% OFF)

Szép dolog a német Wiki kezdeményezés, csak...

ha szakértők nézik át akkor semmivel nem lesz gyorsabb és jobb, mint egy régi lexikon.

Az egésznek az értelme a flexibilitásában rejlik, és abban, hogy egy tudomány-terület ismerői úgysem bírják ki, ha ökörségeket látnak a szövegben, hanem, egyszerre gyakran sokan szerkesztik, javítják.

Az előnye egyben a korlátja is, hiszen igazad van, ha valaki rosszkor nézi meg, dezinformálódhat.

Ezért nem szabad nagyon fontos, esetleg élet-halál kérdéseket csak erre hagyatkozva megismerni,bennük döntést hozni, és ez a figyelmeztetés hiányzik a lapokról, pedig pirossal mindegyik wiki-felületen ott kéne lennie.(!)

Jómagam, csak egyszerŰ kérdések pontosítására használom, találok is sok, ált. apró hibát de gyakran segít is.

Lényeg hogyha tévedne ,akkor se legyen nagyobb baj mint egy uv., vagy egy csettintés, hogy fck, ezt benéztem.

Remélem kicsit segítettem.

További jó munkát kívánok, felteszem szakdolgozatodhoz, ha már a közgazdászok orra magasan van.

2010. nov. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Ezt talán jó lenne pirosbetükkel feltüntetni. Úgy mint a korhatárt jelző karikákat a filmeken.

Múltkor együtt utaztam egy már végzett orvossal. Éppen a kollégájának mesélte, hogy egy betegénél nem tudta eldönteni hogyan kezelje. Így hát megnézte a wikipediát... Örült neki amiért eltalálta és két hét után a beteg egészségesen tért vissza kontrollra.

2010. dec. 1. 18:13
 7/7 A kérdező kommentje:

Egyébbként nem a szakdolgozatomhoz kell. Csupán érdekel.

Hát igen. Nekünk is hamarabb adnak szakmai öntudatot mint tudást. Szét unnám magamat ha csupán annyit csinálnék mint amit kérnek. Nagyon gyenge és hazug az oktatás.

2010. dec. 1. 18:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!