Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A ókori görögök milyen naptára...

A ókori görögök milyen naptárat használtak? Mennyire volt pontos a naptáruk, és hogy lehet kiszámolni azt, hogy ők most mennyit írnának?

Figyelt kérdés

Azt tudom, hogy Kr. e. 776-tól számolták az éveket, de sehol nem találtam arra utalást, hogy milyen naptárat használtak(pl. holdnaptár. stb.).

Köszönöm előre is a válaszokat.


2009. szept. 6. 17:06
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A Kr. e. 776-os kezdőpont csak Kr. e. III. századi találmány.

Többnyire ugyanolyan tisztviselőlistákat használtak, mint a rómaiak conzullistái a köztársaság-kor java részében.

Nem volt a mai értelemben vett időszámítás. Ha meg akarták adni, hogy valami mikor volt, akkor azt mondták, hogy XY conzulsága (Rómban), archonsága (Athénban), stephanossága, kosmossága (stb.) idején. És ezt ők tudták, hogy mikor volt.

Vagy ha mégsem ezt használták, akkor kijelöltek egy időpontot és ahhoz viszonyítottak.

Pl. valamelyik történetíró, amikor a görögség "őstörténetéről" ír (ami javarészt inkább csak mítosz), a trójai háborúhoz viszonyít. Azt írja le, hogy mennyivel előtte, vagy utána történt.

A naptáruk hasonló volt, mint a mienk. 10-12 hónapból állt, amelyeket minden polisban máshogy hívtak és az év kezdete mindig a tisztviselők kinevezésének időpontja volt. Ez Athénban és Rómában is március 1-én volt, de volt ahol január 1-én, volt ahol júniusban és volt ahol egész máskor.

De alapvetően az évfelosztásuk azonos volt a miénkkel. 10-12 hónap, azok 7 napos hetekre osztva, egy nap 24 órára, azok 60-60 percre, azok 60-60 másodpercre.


Így, mivel nem volt kezdőpontjuk, ezért ma nem is nagyon írhatnak semennyit. Csak a Kr. e. III. század óta használt naptár alapján, de azt magad is kiszámíthatod (2009+776)

2009. szept. 7. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Most már értem.
2009. szept. 8. 17:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!