Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mitől lesz egy ember, egy...

Szmnt kérdése:

Mitől lesz egy ember, egy élőlény "gonosz"?

Figyelt kérdés

Miért alakul ki egyes embereknél lopás, csalás, mások oktalan megverése, megfélemlítése? Hova nyúlik vissza ez az egész? Mi lehet az oka? Hallatom, hogy majmok képesek akár több száz szavas mutogatásra emberrel, amivel úgy mond, tudnak kommunikálni az emberrel. ÉS volt egy példa rá, hogy egy gorrilla, kapott ételt, és leverte a tányért, összetört, és mikor kérdezték, hogy ki volt az, "elmondta", hogy a tisztító nő volt az, aki adja az ételt.

Tehát a hazugság, nem csupán az embereknél fordul elő, megfigyelhető más állatfajoknál is. Mi lehet ennek az oka?


2011. febr. 20. 22:31
 1/8 anonim ***** válasza:
4%
Akkor kezdődött az egész, amikor Éva hitt a kígyónak...
2011. febr. 20. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
Ez nem nyúlik vissza sehova. Az állatok és az emberek gondolkodását fölösleges összehasonlítani, mivel az embereknek sokkal kifinomultabb a gondolkodásuk. Az állatoknál megfigyelték, hogy tudnak hazudni, gonoszak lenni, de közel sem képesek olyannyira mint az emberek. Vegyünk egy példát: 1 csirkét beraktak 3-4 majomhoz és megfigyelték ahogy kínozzák a csirkét. Bottal ütögették, elvették tőle a kaját stb.. A hazugságra példa: megfigyelték, hogy egy gorilla mindig betuszkolja magát a rácsok közé és úgy tesz mintha beszorult volna, hogy foglalkozzanak vele. De ez az állatoknál ösztönös, míg az emberek ezt gondolatba el tudják dönteni, hogy megteszik-e vagy sem. Nagyjából ennyi.
2011. febr. 20. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Miért hazudnak? Azért mert önzöek.



Mitöl lesz egy ember gonosz?


"Evil is not born, it is taught"

2011. febr. 20. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Hogy honnan jön? Nem jön sehonnan. Az ember alapvetően gonosz és önző, nézz meg pl egy kisgyereket. Ennek leküzdését a nevelés és szocialiázció során tanuljuk meg.


Miért vagyunk önzők? Mert az alapvetően egy jó dolog. Születésünk után gyakorlatilag az első élményünk, hogy mindenki velünk foglalkozik. Van az "én" és minden egyéb. Aztán a kisgyerekek, sok kicsi "én" találkozik, és bizony sok-sok konfliktus árán tanulják meg, hogy a többiekkel úgy lehet jól kijönni, hogy a saját én-ünkből feladunk egy kicsit (pl kölcsönadjuk a játékot neki).


Ez egy hosszas és küzdelmes tanulás, ami egyben versengés a javakért. (Javak = anyu/óvónéni figyelme, játék használata, dicséret, stb.)


A gyerekek ösztönösen fejlesztenek illetve lesnek el taktikákat, és ha azt látják, hogy beválik, akkor használják is. Pl.: ha a felnőtt törődik a hisztivel, akkor a gyerek hisztis lesz, ha törődést akar. Ha a gyerek rájön, hogy hazugsággal meg tudja védeni magát a büntetéstől (ami ugye alapvető érdeke a saját szemszögéből nézve), akkor hazudni fog, pláne ha ebben sikeres - mert ha sokszor bukik le, nem tanulja meg azt a mintát, hogy ezzel elérhet valamit, hiszen az ő egyedi környezetében nem működik. Tehát ha valakinek átverhető nevelői voltak, akkor jó eséllyel hazug lesz. A becsületes embernek valószínűleg okos, a hazugságon átlátó szülei voltak, akik csírájában fojtották el a próbálkozásokat.

Az egymással való kibabrálás meg onnan ered, hogy aki meg tudja félemlíteni a társát, az előnyökhöz jut, és ez is egy megtanulható minta. Ha valaki az óvónéni/anyuci kedvence volt (azaz akkor is a másikat büntették, ha nem is a másik volt a ludas), vagy csak nem törődtek vele, akkor megtanulja, hogy másokkal kitolni jó dolog, mert akkor visszavonulnak.

Egyébként aki sokat babrál ki a másikkal, az kétféle lehet, az egyik pontosan tudja, hogy mi árt a másiknak (empátiája lenne, csak szociopata, azaz nem törődik vele), a másik meg egyszerűen észre sem veszi, hogy épp a többiek lelkébe gázol, nem empatikus.

2011. febr. 20. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

a kérdés teljesen jogos, és nem fogod elhinni, de pszichológiai magyarázata van.

vegyük csak az embert, mivel értelmileg az a legfejlettebb a Földön. Ugye az embernek van egy olyan, hogy "én", vagy egy tudata, értelme. Na most az emberi tudat a tapasztalás során, ugye a testet használja, mint eszközt, hogy érzékelni tudjon. Viszont, amikor ezt megteszi, az érzékelés hatására, olyan érzetet kap, hogy a dolgokat külsőlegesnek, különállónak tartja ugye, mivel kontrasztot vél felfedezni, ugye hogy a megjelenő dolgok nem ugyanolyanok, eltérőek fizikailag. Avval, hogy a testet használja az észleléshez, így nyilvánvalóan korlátozva van a testtől, és úgy gondolja, hogy önmaga a test, és amit "lát", az nem önmaga, így automatikusan saját érdeket vesz előre(önzés)...pontosabban saját érdekeit, saját létezését más szintre emeli, elkülönültséget érezve a tapasztalás végett. ez az elkülönültség viszont bevonzza az egyén hitvilágában azt is, hogy egyedül van, mivel mindent külön tekint, ugye magát is, és azt hiszi, nincs önmagával senki és semmi, így fél tudat alatt. mind a félelmet, mind az önzést pedig fokozza az, hogy úgy tartja az egyén, ha a test meghal, akkor az értelem is. az önzés és a félelem ad táptalajt a negatív magatartásnak, e kettőből burjánzik az összes rossz tulajdonság és érzelmi állapot, és még ráadásul tök ösztönszerűnek és természetesnek tartják az emberek, hiszen még a természettudomány is elfogadja...ezen dolgok pedig egy egyszerű tévedésen alapszanak, mégpedig azon, amit felvezettem e válaszom kapcsán, ugyanis a létezésben egység van, az értelem, elme az anyagi megjelenés felett áll, nincsen elkülönültség, az ember egy a mindenséggel tudatában. :)


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. febr. 21. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Sokkal kényelmesebb csalni, hazudni néha-néha, erre hamar rájön az ember. Ez az úgynevezett "intelligencia".


Mások megfélemlítése is kényelmes és hasznos dolog, az oktalan megfélemlítés meg egyfajta hatalom-addikció lehet.


A kínzás pedig, a tudományos érdeklődés, kíváncsiság egyik fajtája lehet. Vagy mások elvakult gyűlölete is lehet az ok. Ha valami elmebaj miatt, vagy nevelés hiánya miatt, valaki nem elég empatikus, akkor embereket is kínozhat, határok nélkül. Emlékszem gyerekkoromban imádtam kínozni az állatokat, nézni hogy melyik mit bír ki. De "csak" rovarokat és békákat kínoztam. Mikor egy macska kínzásáról kezdett el beszélni nekem egy ember, azt azért már elítéltem.

2011. febr. 21. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
6%

Aki hajlik a gonoszságra, azt megkörnyékezik a démonok.

Mert hajlik rá. A fejlettebb érzelmi intelligenciájú ember empatikus, tudja, hogy amit mással tesz, az olyan mintha magával tenné, és ő sem akarná, hogy vele is valaki ezt tegye. Az ember megtudja különböztetni a jót és a rosszat! Ezzel a tudással születtünk!És sokan ezt nem használják!

Az állatok ártatlanok, ők nem gonoszságból cselekednek, inkább ösztönösen.

2011. febr. 23. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
ÁLj. az emberek szerintetek tényleg gondolkodnak amikor valami rosszat követnek el? Azért hazudunk mert félünk és védekezünk. ez egy ösztön.Miért vagyunk gunyorosak a másikkal? A hatalom érzettől. Miért lopunk? A birtoklási vágytól. Miért bántjuk fizikailag a másikat? Mert figyelmeztetni akarjuk. de ezek sokféle szituációban előfordulnak... az igaz hogy az ember így meg úgy okosabb meg hogy fejlettebb a gondolkodása... miért vagyunk önzőek? ( najó valljuk be... az önbizalom fontos... ) de az ember is csak egy állat...
2013. aug. 31. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!