Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A parittya az mennyire volt...

A parittya az mennyire volt veszélyes fegyver?

Figyelt kérdés
Az ókori és a középkori hadviselésben is használtak katonai célokra parittyát. Na de, egy páncélozott katona ellen is hatásos volt? Mert én kétlem.
2011. ápr. 12. 10:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
A koponyát lazán betöri. Ha sisak van rajtad, még akkor is feltétlezem, hogy könnyen elájulsz, de minimum elkábulsz annyi időre, hogy addig átszurhassanak, szóval elég hatékony az.
2011. ápr. 12. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Azért én elképzelem hogy valaki egy zsákban köveket hord magával és kardok meg íjászok ellen használ ilyet. És mi van ha olyan helyre kerül ahol nincs kő? Eléggé valószínűtlen és nemigen hatékony.
2011. ápr. 12. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

páncél/pajzs ellen nem a leghatásosabb, és a hatótávja is viszonylag kicsi, ellenben sebzése, ismétlőlövési sebessége jónak mondható.

valamint volt egy pár nagyon nagy előnye: olcsó, kicsi és gyorsan elkészíthető. egy páncélt, íjat, kardot napokig, hetekig készítettek nagy tudású mesteremberek, míg egy parittyát szinte bárki házilag össze tudott állítani egy két óra alatt, így nagy létszámú távolsági csapatokat lehetett nagyon gyorsan mozgósítani.

persze ez nagy emberáldozattal is járt, de régen háborúkban is az volt a mottó, hogy egy ember halála tragédia, ezer emberé statisztika...

2011. ápr. 12. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Most lehet, hogy én vagyok a hülye, de akkor már nem tök ugyanaz, hogyha egyszerűen köveket dobálnak kézből és nem pörgetik előtte? Arról beszélünk, ami egy hosszúkás rongydarabba fogott kő, ugye? (tehát nem a csúzliról).

Ez miért hatásosabb, mint egyszerűen kővel dobálni? Messzebbre szerintem nem visz, és talán még jobban is lehet kézből célozni.

2011. ápr. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

20:57

[link]

hosszabb erőkarral azonos szögsebességnél nagyobb lesz a végsebessége a kilőtt kőnek

2011. ápr. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

"...Azt mondják, hogy a parittyák használatát a baleári szigetek lakói találták fel és olyan ügyességgel alkalmazták, hogy az anyák csak. akkor engedték kenyérhez nyúlni kicsiny fiaikat, ha előbb azt egy parittyából kilőtt kővel átlyukasztották.

Nem ritkán ugyanis minden nyílnál hatásosabbak a parittyából vagy parittyarúddal kilőtt gömbölyű kövek a sisakkal és pikkelypáncéllal védett harcosok ellen, akiknek tagjait nem érintik, mégis halálos sebet mérnek, és az ellenség elpusztul a kő ütésétől anélkül, hogy a vérét kívánnák..."


"...Az íjászok vagy parittyások pedig ágakat, azaz gally- vagy szalmanyalábot állítottak célpontul, úgy, hogy 600 lábnyira (kb. 180 m) távolodva el a céltól, nyilaikkal, illetve a parittyából kilőtt kövekkel minél gyakrabban találják el. Ezért azután a csatában nem jöttek zavarba, amikor azt kellett csinálniuk, amit a gyakorlótéren mindig

játszva cselekedtek..."


Forrás: Hahn István - A hadművészet ókori klasszikusai

2011. ápr. 18. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:

20:57 az első 7 szavaddal egyetértek és gondolkozz el azon, amit a 21:57-es írt. A bejegyzésed alapján

megmerem kockáztatni, hogy max középsulis vagy. Nézz utána kicsit a fizikának és nem fogsz több ilyen hülyeséget írni/gondolni.

2011. ápr. 19. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ja, középsulis vagyok. Bocs, amiért ekkora hülyeséget írtam, nekem a parittyáról az jut eszembe, hogy egy kb. fél méter hosszú kendődarabba követ teszünk, amit én sosem tudtam olyan messzire elvetni, mint ha csak simán dobnék.

Még egyszer elnézést, hogy így rontottam az oldal színvonalát.

2011. ápr. 19. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
a parittya jó fegyver volt csak ahoz hogy valaki jó messzire és pontosan tudjom vele lőni kiskora ota kellet volna gyakorolnia ennek a kőzépsulis gyereknek meg nekem nem tanitották . Egy életen át kell gyakorolni.
2011. ápr. 19. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
nehéz használni, de jó érzékkel bele lehet jönni. Nekem kb fél év kellett magamtól, amíg a készítés módja stb, finomságokkal olyan szintre jutottam, hogy egy jó 150-re már elrepül a kő, de célozni még mindig nem megy. Amúgy nem lennék annak a helyébe, aki a kövem elé áll.
2013. jún. 7. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!