Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol van/lesz a történelemtanít...

Hol van/lesz a történelemtanítás vége? Meddig tanítják/fogják tanítani a történelmet?

Figyelt kérdés

Úgy értem, mi, anno, úgy három-négy éve a gimnáziumban, a hidegháború végénél, a rendszerváltásnál fejeztük be. Az 1990 óta regnált miniszterelnököket még meg kellett tanulnunk név szerint sorba, de 1990-91 után ezen kívül semmi.

Szerintetek mondjuk tíz év múlva mi lesz? Akkor már az összes középiskolás 2000 utáni születésű lesz. Akkor már a '90-es éveket is bele kell venni a tananyagba, vagy majd csak akkor, ha történik egy olyan esemény, ami lezárja ezt a korszakot és kezdődik egy új? Utóbbi esetben pedig akkor mondjuk egyszerre veszik be a tananyagba az 1990 és 2038 között történteket.

Vagy hogy működik ez?


2011. máj. 24. 10:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Leginkább a már nem aktuális dolgokat veszik be, mint ahogy szentté is halottakat avatnak.
2011. máj. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Minekünk most töriből kell tanulnunk ilyet is: Állampolgári ismeretek

A történelem addig megy mig történik valami (a történelmet te írod!)

2011. máj. 24. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

De mi számít aktuálisnak?

Pl. a délszláv háború 2008-ban semmivel nem volt aktuálisabb, mint mondjuk a trianoni béke. Az utóbbit mi mégis tanultuk gimiben, az előbbit nem. (Csak említés szintjén, hogy volt olyan is.)

Az Antall-kormány tevékenysége mennyivel kevésbé aktuális, mint a Kádár-korszak? Mégsem tanultunk róla egy szót sem.

Ne vedd sértésnek, de ezzel csak másképp fogalmaztad meg. Erre akkor én úgy fogalmazok, hol a határ aktuális és nem aktuális között.


Kedves második!

És ti állampolgári ismeretek címén mit tanultok?

Amúgy az világos, hogy a történelemnek nincs vége. A történelem mindig a jelen pillanatban íródik. De középiskolás történelemórán nyilván nem fogja nektek a tanár a Széll Kálmán-tervet elemezni. De akkor hol az a határ, ameddig a középiskolai történelemoktatás (időben) elmegy, de azon túl már nem?

Senkit nem akarok megsérteni ezekkel, csak érdeklődöm

2011. máj. 24. 16:55
 4/14 anonim ***** válasza:

Gondolom kerülik az aktuálpolitikát, pl az Antall kormány még előfordul de már határeset.

Aktuálpolitika: amiről a politikusok vitatkoznak. A rendszerváltás előttről már nagy az egyetértés, az már nem aktuálpolitika.

2011. máj. 24. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

De a délszláv háborúról pl. ki vitatkozik? Akkor az miért nem tananyag?

És akkor, feltenném a kérdést, hogy szerintetek mondjuk a 2006. október 23-i tüntetéseket (sac/kb) mikortól fogják tanítani történelem órán?

2011. máj. 24. 17:55
 6/14 anonim ***** válasza:
0%
A "történelem"-nek nevezett förmedvény az amire ráakasztják ezt a nevet. főleg úgy, hogy tíz-húsz évente változik. Na meg honnan tudják a "frankót" ? Megetetnek valamivel tíz év múlva kiderül nem is az volt. Sőt, nem is ott. Szerintem tanuld meg, felejtsd el, de ha érdekel akkor kutasd. Igazad meg sohasem lesz. Még a DVD is tönkremegy 100 év alatt, akkor mit várunk 200 sőt 2000 év távlatából?
2011. máj. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Ez lett volna a következő kérdésem, mert én is ehhez hasonló kérdést vetettem fel:

"Mi az oka annak, hogy a történelmet feljegyezték? Miért nem lehet lezárni a történelem írását? Mi szükség van az újabb és újabb adatok feljegyzésére? Miért akarják a történészek megérteni a történelmet?"

2011. máj. 28. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Feljegyezték? Hm...


Asszem az alapítvány trilógiában van erről egy jó mondat, sajna nem tudom szó szerint idézni de a lénye a következő:

Az idő múltával mindinkább az egyszerű és hétköznapi helyére lép a hősies és meseszerű.


Na kb ez a történelem.


Üdv


Kárókatona

2011. máj. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

"Mi az oka annak, hogy a történelmet feljegyezték? Miért nem lehet lezárni a történelem írását? Mi szükség van az újabb és újabb adatok feljegyzésére? Miért akarják a történészek megérteni a történelmet?"


Attól függ, mit értesz a történelem feljegyzése alatt.

A történetírás azért született meg, mert az ember mindig kíváncsi volt arra, hogy honnan jött, kik voltak előtte, kiktől származik. Erről eleinte mítoszokat, meséket fabrikáltak, amiknél nem is volt lényeg, hogy igaz legyen. Csak az számított, hogy legyen tanulsága. Aztán egy idő után kialakult az igény, hogy ha már leírjuk, akkor írjuk le úgy, ahogy Ranke mondta, wie es eigentlich gewesen (ahogy valójában volt).

Ha viszont a történelem feljegyzése alatt a forrásokat érted, ami alapján a történész feldolgozza a múltat, akkor súlyosan el vagy tévedve. Ezzel kb. azt a kérdést teszed fel, hogy miért nyomtatunk újságokat, miért állítunk ki anyakönyveket, okleveleket, miért vezetünk jegyzőkönyvet a bírósági tárgyalásokon, miért vezet naplót az országgyűlés, miért ad ki egyáltalán törvényeket, miért készítenek esettanulmányokat, miért küldenek a követek leveleket haza a külügyminiszterüknek, miért leveleznek a diplomaták, miért kötnek az országok szerződéseket stb.

A források 99,99%-a egyáltalán nem azért születik, hogy azt majd x száz év múlva valaki feldolgozza. Direkt forrásnak csak a nagyon jelentőségteljes időkben, apokaliptikus méretű háborúk, világmegváltónak szánt forradalmak idején írnak az emberek műveket, hogy tudtára adják az utókornak, mi is történt. De a történészek egyébként (vagyis szinte kizárólag) olyan iratokkal foglalkoznak, amelyek valamikor ügyrendiratok, újságok, levelek stb. voltak, csak aktualitásukat vesztették és valamilyen okból kifolyólag az archívum, vagy az a magánszemély, akinek a tulajdonában van, nem selejtezte le.

Ha pedig arra akarsz kilukadni, hogy mi értelme a történelemnek, mint tudománynak, akkor, részben Asimov-rajongó barátunkra is reagálva, Churchillt idézném. Ő mondta, hogy minél messzebb tekintünk a múltba, annál messzebb látunk a jövőbe.

2011. máj. 28. 19:56
 10/14 anonim válasza:
Arab tavasz
2011. jún. 9. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!