Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen könyvet ajánlotok,...

Milyen könyvet ajánlotok, amiből jól megtanulhatnám a római történelmet?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Elsőéves joghallgató vagyok, és UV-znom kell római jogból..egyéb iránt nagyon tetszik, de vannak hiányosságaim római történelemből, és most nyáron gyorsan szeretném ezt bepótolni. A római jogi tankönyvben a történeti rész elég kevés, de ahhoz, hogy jól értsem az anyagot szükség lenne alapos történelem tudásra. Annak idején amit középiskolában tanultunk, az elég sovány volt. Milyen könyvet ajánlanátok ehhez?


2011. júl. 12. 18:30
 1/8 anonim ***** válasza:

Csak a könyv érdekelne?

[link]

Itt is érdekes dolgokat olvashatsz röviden:

[link]


[link]

2011. júl. 12. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hálás köszönet tőlem is.
2011. júl. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
2011. júl. 13. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

Szia!


A legrészletesebb a Havas-Hegyi-Szabó: Római történelem c. egyetemi tankönyv, de jó a korábbi tankönyv is a Ferenczy-Maróti-Hahn: Az ókori Róma története, csak mivel az átkosban írták elavult egy része, például patríciusok és plebeiusok osztályharca (sic!), rabszolgafelkelések jelentőségének túlértékelése stb...

Ajánlom még Alföldy: Római társadalomtörténetét is.


Különben nem igazán értem minek ismerni a Római jog alapvizsga abszolválásához a római történelmet?!

Csak az államszervezetre, közigazgatásra vonatkozó részek kellhetnek (megjegyzem azok se olyan fontosak), nincs szükség semmiféle eseménytörténetre. Kit érdekel hogyan zajlottak a pun háborúk vagy mit csináltak a Gracchusok?Vagy minek ismerni a római vallást? Római jogi vizsgán az sem baj, ha nem tudod ki volt Jupiter.


Szerintem tanuld nyáron is a lényeget, a MAGÁNJOGOT és ne foglalkozz a római történelemmel.


Ha meg tényleg ezzel akarod rabolni az idődet és totálhülye vagy, de annyira hülye, hogy megnézted a Gladiátort és nem jöttél rá, hogy Rómába játszódik, akkor olvasd el a Gaál-Kákosy...: Ős- és ókortörténet c. könyv utolsó fejezetét, az kb- 50-70 oldal, annyi köztörténetből bőven elég.


Én azt javaslom neked, hogy a közjogi/államszervezeti tételekkel egy-két napnál többet nem érdemes foglalkozni. Esetleg elolvashatod Zlinszkytől a Ius Publicumot, de minek?


Lehet, hogy a tárgy címe Római jog, de az magyarul annyit jelent, hogy Római MAGÁNjog!


Bocs, ha sok hülyeséget összeírtam, csak próbáltalak ráébreszteni, hogy az anyag lényegi részével érdemes foglalkozni!

2011. júl. 15. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!


Köszönöm a hosszú választ, értem, hogy mit akartál mondani.. Röviden a válasz arra a kérdésre, hogy miért tartom fontosnak a római magánjoghoz a római történelmet: természetesen nem elengedhetetlen-ahogy Te is írtad, én viszont így szeretek tanulni. Szeretem alaposan beleásni magam abba, amit tanulok, vagy átlátok és értek valamit, vagy nem. Jó lenne, ha ezeket a dolgokat, térben, időben, és minden egyéb vonatkozásban pontosan tudnám magamban elhelyezni. Ez nem a vizsgához szükséges, hanem magamnak, de nyilván az iskolai tanulmányokat tekintve sem válik káromra. Természetesen nem vagyok ennyire eltájolt a római történelemből. :) Sőt, középiskolában mindig én írtam rómából a legjobb témazárókat, de az kevés. Mivel szeretem a történelmet, és ehhez a vizsgámhoz szorosan kapcsolódik...és mivel nyár van, és van időm (bár holnaptól dolgozom, úgyhogy ez valószínűleg változik) bele akartam ásni magam a témába. A testvéremtől már kaptam egy regényt, Római Vér a címe. Szeretem felkelteni magamban az érdeklődést az iránt a téma iránt, amit tanulnom kell, mert utána jönnek az új tanulni valók, és az embernek egyre kevesebb ideje marad ilyenekre.

A linkeket, ajánlásokat nagyon köszönöm, elkezdtem őket olvasni! Azt a nagy könyvet már sok helyen láttam, de az ára kicsit húzós, ezért egyelőre a netes anyagokat olvasom!

2011. júl. 17. 22:59
 6/8 anonim válasza:

Szia!


Én vagyok az "Utolsó".

Tiszteletreméltó a tanuláshoz való hozzáállásod. Én is mindig szerettem tisztában lenni a számonkérés szempontjából szinte irreleváns, a megértéshez viszont annál fontosabb történelmi háttérrel.

Néha annyira lekötött ez a háttérinformáció gyűjtés, hogy a tananyag rovására ment.

Ezért mertem írni, nehogy elhagyd az arany középutat.

2011. júl. 19. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Latint tanulni esetleg? Mit szólsz hozzá? :)
2011. júl. 20. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a dicséretet! :)


Utolsó: De, a latint tanultuk, és nagyon szerettem, szerencsére a vizsgáim is jól sikerültek!

2011. júl. 25. 16:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!