Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mitől lesz fejlett egy ország/...

Mitől lesz fejlett egy ország/társadalom?

Figyelt kérdés

Én úgy látom, hogy annyi a kulcs, hogy fejlett oktatási rendszer kell, ami sok szakembert képez, hatékony termelési eljárásokat kell alkalmazni, kevés embernek sokat kell előállítani. Ez igaz az élelmiszerre, és más termékekre. Azóval megpróbálom a gondolatmeetemet kifejteni: nem éri meg pl. hetente 10-20 liter tejet a parasztbácsikának a piacon árulgatni, viszont egy farmon korszerű gépek segítségével (fejőgép, hatékony módszerek stb) . mondjuk heti 500-1000 liter tejet előállít mondjuk egy 5 fős csapat, akkor nekik fejenként akár 10x többet adnak el, ami azt jelenti, hogy több pénzük lesz, többet tudnak vásárolni, így jobban meg a másik árusnak is (hiszen több a vásárló > az alkalmazottaknak is több pénzt lehet adni).


Tehát annyi a meglátásom, hogy csupán a fejlett ezközöket, módszereket kell átvenni, alkalmazni. Nyilván csak fokozatosan lehetséges, kezdetben lemondani a nagy bevételről, a pénzt vissza kell forgazni amígy adottak nem lesznek a fejlett ezközök. (a kormánynak meg az a feladata, hogy a minimálbéreket a gazdasághoz igazítsa, hogy elkerülhető legyen a kizsákmányolás)


Tudom, van aza bökkenő, hogy nyugaton a kis kínai által előállított termékeket vesszük, azaz abban, hogy valaki jól él, benne van, hogy valaki rosszul. De miért van, hogy pl az oroszoknál nem a egmagasabb az életszínvonal, közban pedig rengeteg természeti kincsük/földjük/vizük van. Vagy akár MO-n egy csomó ember azért küzd, hogy ki tudjon jönni hó végére. Pedig csak azt kéne lemásolni ami működik :-)


A kérdést nem magamnak válaszoltam meg, csak én így látom, de érdekelne, hogy pl mennyire reális ez amit leírtam, valami közgazdász egy közelítő választ adhatna :-)


2011. aug. 26. 14:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Totál laikus vagyok, szóval lehet hogy marhaságot írok, de én is filóztam már ezen, érdekel a válasz.


Amit írtál, az a szabad piaci gazdasági eredményességet jelenti inkább, bár lehet, hogy tényleg ez az alapja. Szerintem a feltétel az, hogy az emberek munkájának legyen értéke. Ez tovább bontható, és értelmezés kérdése, mi az értékes, de tény, hogy bizonyos országok, termékeiben jobban bízunk, mint másokéiban, vagyis az ott dolgozók munkája értékesebb. És igen, ehhez tényleg oktatás kell, stb, plusz motíváció, lehetőségek, és akkor máris kezd bonylódni a dolog, belefutunk a politikába is.


Szóval engem is érdekel a jó válasz. :))

2011. aug. 26. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, tudom, hogy összetett dolog, de leegyszerűsítve talán meg lehet válszolni nagyvonalakban.


A fejlettség definícióján azt értem, hogy a társadalomban lakóknak a mindennapi betevő megszerzésén kívül lehetőségük van egyéb javakat "fogyasztani" (sportok, művészetek, stb)

2011. aug. 26. 15:09
 3/14 anonim ***** válasza:
57%

én is elég laikus vagyok de azt tudom hogy persze van (fejtett és fejlődő országok) és MO Fejlett de Kína fejlődő miközben több milliárd dollár kölcsönt adott az USA-nak.

[És a fejlődő országok kapnak egy csomó kedvezményt pl: ózonszenező freon állíthat elő és a freont eladják (legalábbis Kína) a fejlett országoknak (amit persze ott tilos előállítani) és ebből egy csomó illegális pénz kaszál.


Freont hőtő gyártásban alkalmazzák van környezet kímélő freon ami drágább mint a sima.]

No persze ez a Freonos cucc csak egy példa van még csomó dolog is.

Így szerintem igazán lehetne Kína Fejlett ország.

jó dolgot írtál de az eszköz fejlesztés kevés szerintem a fejlett jelzőhöz bár ez is nagyon fontos.

2011. aug. 26. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

"Mitől lesz fejlett egy ország/társadalom?"


Erről vastag könyvek százai szólnak.


"Én úgy látom, hogy annyi a kulcs, hogy fejlett oktatási rendszer kell, ami sok szakembert képez, hatékony termelési eljárásokat kell alkalmazni, kevés embernek sokat kell előállítani. "


Ezzel kb. azt mondtad, hogy a fejlettség kulcsa a fejlettség. A kérdés viszont nem az, hogy mi a "fejlettség", hanem az, hogy hogyan jutunk el a fejletlenségből a fejlettségbe.


"nem éri meg pl. hetente 10-20 liter tejet a parasztbácsikának a piacon árulgatni"


Ez volt az első fejlődéselmélet. Adam Smith: a fejlődést a munkamegosztás idézi elő. Máig érvényes.


De egy ország fejlettsége nem következik abból, hogy benne valamelyik üzem fejlett.


"kezdetben lemondani a nagy bevételről, a pénzt vissza kell forgazni "


A fejletlen országokban amikor valamiből bevétel keletkezik, akkor abból luxusvillákat építenek vagy háborúkat finanszíroznak, esetleg kereskedők, hitelezők, járadádékosok tömegei között oszlik el az eredmény.


A fejlett országokban visszaforgatják és a termelésből még több termelés lesz.


Ez azonban nem a válasz, hanem a kérdés. (Hogyan lehet az egyik útra lépni a másik helyett?)


" De miért van, hogy pl az oroszoknál nem a egmagasabb az életszínvonal, közban pedig rengeteg természeti kincsük/földjük/vizük van. "


Attól, hogy rengeteg "vizük" meg "földjük" van, mitől lenne magas az életszínvonal?


Az olajtól sem lesz önmagában magas. Az olajat valaki kibányássza és eladja. Ő gazdag lesz tőle, Pjotr Kuznyecov kőművessegéd életszínvonalát ez csak nagyon kis mértékben és közvetve befolyásolja.


"Vagy akár MO-n egy csomó ember azért küzd, hogy ki tudjon jönni hó végére. Pedig csak azt kéne lemásolni ami működik :-)"


Másold le azt, hogy itt is annyi világpiacra termelő iparvállalat és tőke legyen, mint Ausztriában, és akkor itt is osztrák életszínvonal lesz. A lemásoláshoz alig kell több, mint pár százmilliárd dollár.

2011. aug. 28. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
82%

16:41


"MO Fejlett de Kína fejlődő miközben több milliárd dollár kölcsönt adott az USA-nak."


Nem attól fejlett egy ország, hogy hitelez-e az USA-nak.


A fejlettség indikátorai: várható élettartam, csecsemőhalandóság, a háztartások hány %-ában víz és villany, mennyire elterjedtek a fertőző betegségek, mekkora egy átlagos lakás és van-e benne WC, hány tv, rádió, hűtőszekrény, autó stb. jut 100 főre, hány főre jut egy orvos, az emberek hány %-a járt egyetemre és hány % analfabéta stb.


A fejlettség további indikátorai: alacsony korrupció, működő jogállam, működő demokrácia, szabad vállalkozás stb. Egy csomó ország nem fejlett (főleg arab olajországok).


"Így szerintem igazán lehetne Kína Fejlett ország."


Kína nem fejlett ország.


[link]

2011. aug. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
82%

15:09


"A fejlettség definícióján azt értem, hogy a társadalomban lakóknak a mindennapi betevő megszerzésén kívül lehetőségük van egyéb javakat "fogyasztani" (sportok, művészetek, stb)"


Ez nem a fejlettség, hanem az egy főre jutó jövedelem. A kettő gyakran együtt mozog, de nem feltétlenül.

2011. aug. 28. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

"fejletlen országokban amikor valamiből bevétel keletkezik, akkor abból luxusvillákat építenek vagy háborúkat finanszíroznak, esetleg kereskedők, hitelezők, járadádékosok tömegei között oszlik el az eredmény.


A fejlett országokban visszaforgatják és a termelésből még több termelés lesz.


Ez azonban nem a válasz, hanem a kérdés. (Hogyan lehet az egyik útra lépni a másik helyett?) "


53%, pont ez a lényeg, hogy a fejlett országokban a bevételt visszaforgatják, a fejlődőkben pedig nem. A másoláson pedig ezt értem. Látom, hogy az egyik mit csinál, látom, hogy attól jobb lesz neki, lemásolom, és én is jóljárok hosszútávon. Azaz, hogy olyan iparágazatokat, szakemberek képzését támogatom, amikre szükség van, a korrupciót rendeletekkel visszaszorítom, vállalkozóként a "termelésből mégtöbb termelést csinálok" stb.


Szóval csak érdekes, hogy a belátásos tanulás már a kutyáknál is működik, de pl afrikában nagy divat a háború, hogy a csonthülye törzs AK-47-esekkel lemészárolja a tökkelütött törzset, ahelyett, hogy azt tennék amitől mindenkinek jobb lenne. Vagy ott van Irak, az olajjal igenis lehet egy alapot teremteni. (Norvégia)

2011. aug. 28. 19:54
 8/14 anonim ***** válasza:
71%

"Mitől lesz fejlett egy ország/társadalom?"


A középosztály aránya, vagyona és a befolyása miatt.

2011. szept. 6. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
51%
Nálunk ~3-5% a középosztály. Azaz így már nem is középosztály, mert ahhoz ~50-80% százalékos rész arányúnak kellene lennie.
2011. szept. 6. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
45%

19:54


"A másoláson pedig ezt értem. Látom, hogy az egyik mit csinál, látom, hogy attól jobb lesz neki, lemásolom, és én is jóljárok hosszútávon."


Akarhatsz "másolni" egy jó gyakorlatot, ha a környezeted megakadályoz benne.


Egyébként ha lenne 100 millió forintod, mit csinálnál vele?


"Azaz, hogy olyan iparágazatokat, szakemberek képzését támogatom, amikre szükség van"


Mire van szükség?


"a korrupciót rendeletekkel visszaszorítom"


Milyen rendeletekkel lehet visszaszorítani a korrupciót, amikor a korrupciónak pont az a lényege, hogy a jogszabályokat kijátsszák?


A 80-as években az olasz maffia egy részét pl. felgöngyölítették. Lezajlott az évszázad pere. A per végére elítélték a maffiavezéreket. Mire lezajlott a per, már meghalt mindenki, bíróktól rendőrtisztekig, akik a maffiózókat elfogták. Aztán a legfelsőbb bíróság szépen kiengedte a maffiavezéreket. A kegyelmet kiosztó bíró maffiózó volt. Így megy ez a valóság nevű helyen :)))


"Szóval csak érdekes, hogy a belátásos tanulás már a kutyáknál is működik, de pl afrikában"


A hozzád hasonlók még akkor is afrikázni fognak, amikor Afrika már rég elhúzott mellettünk :)))


Angolában, Mozambikban, Maliban stb. évről évre 10-20% gazdasági növekedés van, szabad választásokat tartanak, kiépülőben jogállam, ne csodálkozz, ha "afrikában" 30 év múlva jobban fognak élni, mint itt. Szóval csínján kell bánni az általánosító legendákkal.


"Vagy ott van Irak, az olajjal igenis lehet egy alapot teremteni."


Irakban minek teremtettek alapot?


"(Norvégia)"


Norvégia egy északi Katar, semmi több. Persze ha nem lenne olajuk, nyilván a norvégok is keményen gürcölnének és kb. egy finn szintre fel tudnák magukat hozni.

2011. szept. 6. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!