Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerinted mi volt az a folyama...

Szerinted mi volt az a folyamat ami miatt megszűnt a szocializmus Európában? Te hogy élted át?

Figyelt kérdés
2011. szept. 26. 14:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Egyrészt volt egy politikai enyhülés, ami tulajdonképpen már a 70-es években elindult, másrészt gazdasági kényszerhelyzet is volt, a KGST nem tudta magát hosszú távon eltartani a sok selejtes áruból, amit egymásnak adogattunk. :)

Hogy éltem át? Kíváncsian és naívan. Azt hittem, jönnek okos vezetők, és csinálnak jó világot. Aztán koppantunk. :D

2011. szept. 26. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
58%

Bizonyosan voltak ilyesfajta politikai-gazdasági okai is, de szerintem az én születésem indította be a végső változásokat. :)

Ennélfogva fogalmam sincs, hogy éltem meg, bizonyára ugyanúgy, mint minden mást, amivel az ember élete első évében találkozik.

2011. szept. 26. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
45%

Ez nem szerintem/szerinted kérdés, pontosan lehet tudni, hogy ennek a legfontosabb oka a SZU hidegháborús "veresége" és Gorbacsov sikertelen, a szovjet rendszert szétromboló reformpolitikája volt. A SZU meggyengült és kénytelen volt befejezni a hidegháborút, nem tudta már fenntartani a befolyási övezetét, Magyarországon pedig a reformerek megbuktatták a régi vágású komcsikat és keresztülerőltették a reformprogramjukat. Ehhez eszközül azt használták fel, hogy a gazdasági csődhelyzet miatt megrendült a rendszer legitimitása.


Tehát a legfontosabb ok a SZU gazdasági válsága és Gorbacsovnak az erre adott válaszai, a második legfontosabb pedig a magyarországi (és lengyelországi, bulgáriai, stb. stb.) gazdasági csőd és az erre válaszoló itteni reformpolitika.

2011. szept. 30. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

16:36


"Egyrészt volt egy politikai enyhülés, ami tulajdonképpen már a 70-es években elindult"


Nem éppen. Kb. 1960-tól, de méginkább '63-tól tényleg elindult egy enyhülés, ami kisebb zökkenőkkel 1975 körül tetőzött. Pl. 1975-ben közös amerikai-szovjet űrrepülés is volt, ami egészen megdöbbentő. 1980 körül viszont elkezdődött a "második hidegháború", 1980-84 között nagyon fagyos volt a kelet-nyugati viszony ismét. Reagan ekkor izmozott. Újabb "enyhülés" csak 1985 után jött, egyszerűen azért, mert a SZU elkezdett összeomolni.

2011. szept. 30. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
05:27, igazad van, köszi a korrekciót. :)
2011. okt. 2. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!