Melyik uralkodónak volt magasabb a jövedelme I. Mátyás vagy XI. Lajos francia király? Ebből következően melyik országot tekinthetjük gazdagabbnak?

Figyelt kérdés

Volt erről egy nagyon hosszú ideje tartó vitám. Én úgy gondolom természetesen igazam van, de tévedhetek is.

Úgy gondolom. XI. Lajos jövedelme jóval több volt Mátyásénál, aki bár magyar viszonylatban nagyon gazdag volt, mégis Magyarország például Franciaországhoz képest szegényebb.



A következő forrásokból indultam ki:


[link]

[link]

[link]

[link]



Valamint itt, utána néztem a francia és magyar pénz aranytartalmának.

[link]


Ezekből én arra jutottam, amint már említettem, hogy igen XI. Lajos Franciaországa jóval gazdagabb mint Mátyás Magyarországa.


Namármost, ezek az adatok megtalálhatóak ezekben a forrásokban? (A vitaparterem ebben is vitatkozott)

Ezeket a forrásokat ellehet fogadni? Valós dolgot tartalmaznak?

Ebből következően, a következtetésem helyes? A franciák voltak a gazdagabbak?


Kérem, aki válaszol ,olvassa el a forrásokat. Ha esetleg valaki az ellenkezőjét, tudja bizonyítani mutasson rá forrást, szívesen elolvasom .


Az az igazság nagyon eldurvult ez a vita, és már a saját magamban is kételkedek.


2011. okt. 11. 21:03
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

Vitaparterem többek között azt mondja, hogy nem lehet így összehasonlítani.

Mert nem tudjuk hogy viszonyul a écu de soleil a forinthoz. (bár találtam forrást az arany tartalmukról)

Meg azért sem, mert a francia pénz gyorsan romlott.

Azért sem lehet mert Mátyás ekkor már régóta uralkodott

Azért sem lehet mert eltérő pénznemeket nem lehet összehasonlítani.

Aztán szerinte ezek a források nem stimmelnek valahogy.

Aztán 1454-ben a francia király jövedelme csak egy millió volt. Én azt mondtam, hogy 1454-ben sem Mátyás sem XI. Lajos nem uralkodott, így nem hasonlíthatjuk őket össze olyan évben, amikor még nem uralkodtak. Szerinte igen, és csak szószállhasogató vagyok.


Én ezekre adtam mindenféle választ, sokszor eléggé elfogadhatatlan hangnemben bunkó módra válaszoltam. Na mindegy, van ez így, de én már nem tudok mit kezdeni a helyzettel. Hátha akadnak itt olyanok akik értenek a témához, és pro vagy kontra tudnak a kérdésre felelni.

2011. okt. 11. 21:21
 2/18 Pro Patria ***** válasza:
47%

A kérdés kiírása egyoldalú és manipulatív.

Aki teljes képet akar kapni a vitáról, az kérem olvassa el az egészet:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes_..

2011. okt. 11. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Ne szólj hozzám többé. Befejeztük a vitát.
2011. okt. 11. 22:00
 4/18 A kérdező kommentje:

Elnézést nem ide akartam írni.


Ide azt akartam írni, hogy


[link]


Ez a forrás tartalmazza a francia király jövedelmét Mátyással szemben?


Szerintem igen. Szerinte nem.

Nem akarok manipulálni senkit.

2011. okt. 11. 22:02
 5/18 Pro Patria ***** válasza:
29%

Érdekes... én csak annyit mondtam, hogy véleménynyilvánítás előtt mindenki olvassa el a teljes vitát. Vagy ez neked már önmagában kínos?

Ennyit arról, hogy ki trükközik...

2011. okt. 11. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Smartguy86 ***** válasza:
66%
Szerintem marhára nem számít ez a vita. Elvégre mi van már abból? A múlt szép és jó, de egymást ölni emiatt felesleges. És tényleg nem összevethető a két pénzfajta, még akkor se lenne az, ha lenne köztük váltási árfolyam. Miért? Mert a pénz alapja is más volt! A pénzhez való hozzáállás is más volt. Ez a vita kb annyira értelmes, mintha a pápuai kagylókban mért vagyont akarnánk összevetni az amerikai dollárral... értelmetlen.
2011. okt. 11. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Pro Patria ***** válasza:
47%
Megjegyzem, sosem állítottam, hogy a Magyar Királyság gazdagabb lett volna - akár Anjou Lajos, akár Hunyadi Mátyás uralkodása alatt - a Francia Királyságnál, csupán rámutattam, hogy a Magyar Királyság ezen két király regnálása alatt az európai nagyhatalmak közé tartozott, a kontinens egyik meghatározó irányítóeleme volt, mint most Anglia, Németország, Franciaország.
2011. okt. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 hollófernyiges ***** válasza:
66%

(bocs de nem olvasom végig a 17 oldalas vitát)

Azért nincs értelme az összehasonlításnak, mert Franciaország egy feudálisan végletesen széttagolt állam volt, a szóban forgó időben a területe jelentős részét kitevő Burgundia de facto önálló állam volt, a király gyakorlatilag csak Ile de France adóbevételeit kapta meg. Mátyás meg vaskézzel uralkodó zsarnok volt aki kizsigerelte az országot a háborúihoz és még így is csak annyi pénzt tudott összeszedni mint amennyi a sokkal kisebb direkt hatalmú francia királynak volt.

2011. okt. 12. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

Ha nincs értelme miért hasonlították össze a történészek?

Lehet hibás a feltételezésem, de szerintem értenek a saját szakmájukhoz. Vagy tán nem?

Mert ha nem , tőlem írhatunk nekik levelet, hogy semmi értelme az összehasonlításnak, ergo a művük amin dolgoztak értelmetlen és felesleges. Ezt tökéletesen komolyan gondolom.


Értem én hogy a pénz más volt(Hm, mind két aranytartalma ismert, szerintem ennek alapján igenis összehasonlítható!)


Szóval, ha ez így van, ki az aki felvállalja, hogy ír egy levelet teszem azt Tringli Istvánnak, hogy nem lehet összehasonlítani. Ezt neki kell elmondani nem nekem. Vele kéne megvitatni. Nagyon érdekelne a válasza.

Lehet nem is tud mit felelni.


Ebből még születhet egy történszeti szemléletmód is.


Tehát? Van aki ezt felvállalja? Van aki ír egy levelet, vagy cikket vagy szakmunkát vagy bármit ez ügyben?


Én is megtenném, de messze nincs annyi tudásom ,hogy ezt megtegyem.

2011. okt. 14. 20:01
 10/18 Pro Patria ***** válasza:
47%

"Értem én hogy a pénz más volt(Hm, mind két aranytartalma ismert, szerintem ennek alapján igenis összehasonlítható!)"

- Ezt már kiveséztük. Az az aranytartalom, amit te felmutattál, nem az adott korra vonatkozott, hanem egy azelőttire, és az aranytartalma ezután gyorsan csökkent.

2011. okt. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!