Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan jött az ókor után a...

Hogyan jött az ókor után a feudalizmus? Történelemből kell segítség! Lsd lentebb

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Történelemből kéne segítség, mert valamit nem értek. Ha az ókorban volt polgárság (lsd Róma, Görögo.) kereskedelem, fejlett árucsere, akkor hogyan alakult ki Európában utána a feudalizmus?


Köszi a válaszokat!


2011. dec. 1. 18:29
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezen elég sokat beszélgettem én is anyukámmal, aki történelem szakos, és számos középkori könyvet is olvastam, mert engem is érdekelt. Sajnos lehet ilyen tankönyvízű leírásokat adni, biztos lesz egy-két stréber aki meg fogja írni a tutit, de sajnos az a válasz, hogy nemigen tudjuk. Mármint konkrétan.

Olyanokat szokás modnani, hogy "összeomlott a civilizáció" meg "jött a népvándorlás kora" meg ilyenek. Végülis azt látnod kell, hogy mindez nem egyik napról a másikra történt. A Róm. Bir. összeomlása nem úgy volt, hogy egy reggel mindenki úgy ébredt, hogy na akkor vége. Igazából az egy utólag meghúzptt határ, de az emberek egy jelentős része továbbra is úgy élt, mint előtte, nem sokat vett észre.

A perifériákon, azaz ahol a központ már nem tudta védeni magát, egyre több barbár betörés volt, pl a dánok rendszeresen fosztogatták Britanniát, ami egy védhetetlen római provincia volt, de ugyanígy voltak Gallia területén is bajok. Próbálták védeni ezeket a helyeket, de aztán elég hamar feladták.

Nyilván ha évente ötször kifosztanak, akkor el fogsz menekülni (ha túlélted), tehát a nagyon zaklatott helyeken nem maradt olyan római, aki emlékezett volna a polgárság vívmányaira. Az újonnan született gyerekek már az új világba szocializálódtak bele, nagyon sok volt a letelepedő barbár, akik a maguk szokásait hozták, lásd például a párizsi arab negyedeket, ahol szinte arab földön érzed magad, hiába Párizs.

Természetesen a kifosztott helyeken az emberek visszaálltak önellátásra, nem boldogásukban, hanem mert nem volt más választásuk. Tehát nem volt szükség kereskedelemre. Ha megnézed, hogy ma sorra zárnak be az autószalonok a válság miatt, mert az emberek nem kocsit vesznek ha kenyérre se telik - ugyanez ment akkor is. Egy csomó kereskedő egyszerűen nem ment többé arrafelé mert minek ment volna, a lakosoknak nem volt pénzük, nem volt felesleges terményük. Tehát a kereskedelem beszűkölt egy akkora terültre, ami még bírta védeni magát a barbárok ellen.

A népvándorlás korát is elég nehéz elképzelni. Iszoníú jövés-menés volt Európában, egyszerűen nem létezett még az a föld-tudat ami ma (legalábbis a népek egy részében), hogy ez az én földem, itt a helyem. Ez fokozatosan alakult ki, ahogy egyre több nép telepedett le és állt át a földművelésre. A földművelésre átállás is lehet hogy kényszer volt, mert talán már túl sokan voltak ahhoz, hogy az erdő vadjain éljenek, vagy már nem volt kifosztható hely. Itt most 200 éves folyamatokról beszélünk, azaz 4-5-6 generációról. Azaz a fosztogató viking ükunokája már földműves, a kettő közt meg a fene tudja mi van.


A jobbágyság meg szintén nem egy egységes valami, különböző formái vannak Európában. Persze próbálnak egy egyséfges jellemzőt ráhúzni, de ez olyan lesz mint egy átlagos kutya: közees testű, közepes szőrű, barna, közepes flű állat, amilyen igazából nem létezik. Az igazi kutyák valamiben mind eltérnek az átlagostól, ahogy az igazi jobbágyok is másmiylenek voltak (volt ahol ilyen szolgálat volt, volt ahol amolyan), sőt időben is állandóan változik hogy milyen terheik voltak.


Például a német területeken a jobbágyság úgy alakul ki, hogy először mindenki fegyveres szabad, és mint vándor horda fosztogatnak. Ezek a csoport letelepszik, és elkezd földet művelni (és ezért a föld válik az érték alapjává, a föld nem tud elmenni és megadja az élelmet). Ekkor az emberek még mind szabadok, de persze van akinek jobban megy, többet harácsolt, kevésbé van a földművelésre szorulva, stb. Ráadásul a felszerelések is drágulnak. A csóróbb meg nem akar elmenni, mert akkor ki fog aratni, pénze sincs lóra és jó páncélra, nem akar meghalni... ezért van egy olyan rendelet, hogy X embernek össze kell állnia, és közösen kiállítani egy harcost, vagyis kijelölik Olafot, közösen vesznek neki páncélt meg lovat, és Olaf megy helyettük meghalni, a maradék négy meg otthon maradt és azt hiszi, jól járt. Hát nem járt jól, mert Olafból kitüntetett hős lesz, nemessé teszik ha jól harcolt (és ha nem halt meg), az otthon maradók meg folyamatosan elvesztik a jogaikat. Ez is nyilván fokozatosan alakul ki, kb úgy képzelem, hogy Olaf hazamegy, valami falugyűlésen arról kell dönteni hogy hova ássanak kutat, Olaf meg közli, hogy mivel ő ontatta a vérét a hazáért, az ő szavazata kettőt ér. Vagy iylesmi. Esetleg Olafot elkísérte néhány erős cimborája a hadjáratból...


A lényeg, hogy mindez tök fokozatosan történik, és ahogy te már csak a nagypapád elmeséléséből ismered a szikratávírót, úgy a népek is már csak mesékből ismerték a polgárságot, vagy abból se.


Viszont amiket elmondtam, azokra nincs adat. Nem tudjuk, hogy így ment-e, én így képzelem. Az biztos, hogy nem egy nap alatt zajlott, de hogy tényleg voltak-e ilyen Olafok, mennyire volt tömeges, hogy történt pontosan - a fene tudja.

2011. dec. 2. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!


Nagyon terjedelmes, és hasznos választ küldtél, és nagyon örültem neki!

Ezért már érdemes volt ide kiírni ezt a kérdést, köszi szépen!


Szerencsés vagy, hogy anyukád történelem szakos, én magam sokszor érzem úgy, hogy bár lenne a családban hozzáértő, akivel ezeket a kérdéseket meg tudnám tárgyalni.

2011. dec. 3. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!