Romló hatással vannak a nyelvünkre a jövevényszavak, pl. shoppingolni? Vagy az "sms szleng"?

Figyelt kérdés
2008. márc. 27. 15:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

nézőpont kérdése.

A nyelv folyton változik, egyszerűsödik, új elemeked vesz fel. Ez mindenképpen megtörténik, hogy jó-e, vagy sem, arról sokaknak sok véleménye lehet.

Ami viszont biztosan nagy baj, bár erről nem a jövevényszavak tehetnek igazán, hogy csökken a kifejezőképesség. Egyre kevesebben képesek megfogalmazni összetett mondatokat és egyre kevesebben képesek megérteni azokat. Ez főleg annak köszönhető, hogy keveset és ritkán olvasunk, illetve, ha olvasunk, akkor is inkább egyszerű szövegeket.

Félre ne értsd, nem ragaszkodok a több sor hosszú körmondatokhoz, de azért nem ártana, ha alany, állítmány és némi határozó mellett lenne azért mellékmondat is.

Ilyen értelemben káros pl. az sms szleng is.

2008. márc. 27. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

9 eve kulfoldon elek, ahol sok magyar mangolul beszel, a gyermekiet meg mar meg sem tanitjak a mi gyonyoru nyelvunkre sokan sajnos. Nagyon ritkan nezek magyar tv-t mert nagyon irrital a "duma" amit nyomnak.

Szerintem szornyu hatassal vannak nyelvunkre a "joveveny" szavak. Mennyibol tartana azt mondani, vasarolni mentem? Attol cool valaki, ha nem kepes helyesen lirni a loser szot? De azert meg hasznalja?

En imadom a magyar nyelvet. Egyedi, semmi massal nem osszehasonlithato.

Most mennem kell...tudod: POD....azaz: Parents Over Shoulder...

2008. márc. 28. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Elfelejtettem tegnap meg valamit...a masik "magyar" kedvencem a pusszy szo, ami ugye z nelkul pina-t jelent...

Ez eleg valahol eleg ok arra, hogy a magyar nyelv elkurvuljon sajnos...:o(

2008. márc. 29. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy a világ fejlődik, bocsánat: változik, így a nyelvek is. De persze nem szabad a jövevényszavakat összekeverni az emberi butasággal. Butaság alatt azt értem, hogy sokan azt hiszik, hogy a külföldies attitűd miatt valami "jobban hangzik". Nézz meg egy pár iwiw-es adatlapot, különösen a tizenéves kiscsajokét: tele vannak "cukyfalat baby" és egyéb ilyen szavakkal. Itt az ipszilon adja a külföldies felhangot és a roppant alacsony IQ-t. De a cégek "account manager", "sales executive" és egyéb álláshirdetéseitől és égnek áll a hajam. Tehát a butaság nem tinibetegség. A VALÓDI jövevényszavakkal szerintem nincs baj, mert pl a technikai fejlődés újdonságainak sem minden esetben tud kialakulni szín-ősmagyar neve. Tehát a "laptop", a "tiptronic-váltó" ezekkel nincs baj. Az sms szlengekkel más a helyzet. Írott formában elnézhetőek a rövidítések, pl: vagyok=vok, vagy nem=nm, mivel ezek célszerű rövidítések (maximált karakterszám miatt pl). A hangulatjel e-mailes és sms-beli alkalmazását sem tartom rombolónak. A szóbeli beszéd elszlengesedését viszont eléggé.
2008. márc. 29. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A nyelv romlása hülyeség. Abból a feltételezésből indul ki, hogy a nyelv valamikor "tökéletes" állapotú volt, és azóta negatív hatások érték. Egy nyelv nem javul, vagy romlik, legfeljebb változik. Nekem sem tetszenek a mai tizenévesek főleg írásban használt szleng kifejezései, a rövidítések, a torzítások, az angol fonetika szerinti írásmódok, de ez nem a nyelv "romlása". Szerintem sosem fognak beépülni a nyelvbe, mert bizonyos IQ felett huszonévesen már nem annyira "cool" leírni, hogy "cia".
2008. márc. 31. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Amíg csak színesíti a nyelvet, nincs ezzel semmi baj. A baj ott kezdődik, hogy már nem bővül ezzel a szókincs hanem felülíródik. A suliban a diákok fele nem tudta megoldani a feladatot a központi felvételin, amiben a tájszavakról volt szó (szövegek alapján válaszd ki a 10 szóból az 5 tájnyelvi szó irodalmi megfelelőit), viszont fogadni mernék hogy legalább 75%uk tudja mi az a LoL, looser, shopping (pontosabban lúzer és soping). A magyar nyelv nagyrésze különböző jövevényszavak változataiból is áll, ezt ne felejtsük el. Ha a szövegkörnyezet / elhangzás helye nem zárja ki, inkább legyen "shopping" mint 4szer a bevásárolni, és inkább legyen valaki "lúzer" minthogy a balfaszt és a vesztest variáljuk csak.
2008. ápr. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Javaslom, az alábbi cikk olvasását:


[link]


Ez Sándor Klára (az egyik leghíresebb magyar társasnyelvész cikke a mobilhasználat nyelvi következményeiről. Szerintem elgondolkoztató! ^^

2008. máj. 20. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
50%

1, A fejlődésnek iránya csak az emberek fejében van.

2, Ez kicsit olyan mint az evolúció. Az ami fennmarad lehet erősebb, vagy hasznosabb, de lehet hogy csak jó helyen volt jó időben(a véletlen/szerencse műve a fennmaradás). Szóval önmagában nem jó, vagy rossz.

3, Hasonló a probléma, mint régen az argóval. Ma már mindenki használja a régi tolvajnyelv szavait/szófordulatait. Megszoktuk. És idegen eredetű szavaink is vannak szép számmal (pl.:firhang), ,égsem szűntünk meg magyarul beszélni.

(De okos lettem hirtelen.)

2009. jan. 11. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Brain Storming ***** válasza:

Ez mindenképpen hasznos lehet!!!!


BRAIN STORMING vs. Nyelvművelés (3) – avagy: ÉRTENÜNK kell a változást és NEM IRTANI!

Brain Storming - 2009.01.04 23:22

Néhány, az angol nyelvből a magyar nyelvbe beszivárgó jelenségről…

[link]


Olvassatok tőle mást is! Ez az ember tudja, mit beszél és hogy mire kell figyelni!

2009. júl. 7. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!