Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hol lehet interneten rákeresni...

Hol lehet interneten rákeresni a szakdolgozatokra? Amennyiben megtalálhatóak itt.

Figyelt kérdés
2012. febr. 27. 19:25
 1/1 Januári Hóvirág ***** válasza:

A szakdolgozatok hivatalosan nem nyilvánosak; ahhoz, hogy megtekinthesd őket, a szakdolgozó, s ha jól emlékszem, még konzulensének hivatalos, írásos engedélye is szükséghes.(Tehát e kettő együtt.)


Nyilvános, szakdolgozati adatbázis tehát nem létezik.


Ettől eltekintve előfordul, hogy valaki közkinccsé teszi a munkáját;nemrégiben találkoztam egy ilyennel. Ez a munka történetesen egy nemzetközi szervezet elismerését is kivívta, díjat nyert.


Létezik plágiumkereső szoftver; az MTA fejlesztői dolgozták ki: "Egy hatalmas adatbázisról van tulajdonképpen szó, melybe betáplálva az új szöveget, kiderül, hogy volt-e már hasonló, vagy vele megegyező korábban. Ezáltal nagyon hamar lebuknak a próbálkozók, hiszen a programot akár úgy is be lehet állítani, hogy tíz, vagy még kevesebb szavanként ellenőrizze a szöveget, így szinte képtelenség túljárni az eszén. A szoftver célja tehát az, hogy minél kevesebben tegyenek kísérletet a csalásra.


A program neve - igen találóan - KOPI, használta pedig valóban viszonylag egyszerű: egy gyors regisztráció után a felhasználó beléphet a rendszerbe, és feltöltheti azokat a dokumentumokat, amelyeket ellenőrizni szeretne. Ezután több lehetőség közül választhat, vagy két általa feltöltött anyagot hasonlít össze, vagy az összes felhasználó összes dokumentumát vizsgálja, esetleg az internetes adatbázisban is kutakodhat egyezések után. A keresés egyébként teljesen automatikus, az eredményről pedig belső üzenetben értesítik az érdeklődőt. A regisztráció után elérhetővé válik a súgó funkció, mely nagyon hasznos lehet annak, aki először kísérli meg a plágiumkeresést.


A www.kopi.sztaki.hu oldal nem csak arra szolgál, hogy lopott szövegeket kereshessünk, hanem olyan alapvető információk is megtalálhatók rajta, mint a plágiumra vonatkozó jogszabályok. Aki tehát szívesen elmélyedne a témában, rengeteg hasznos és érdekes adalékot talál itt a témában." ( [link]


Ez utóbbit használni, persze, csak akkor tudod, ha egy (több) konkrét dolgozat van a kezedben, hiszen - mint említettem - nincs nyilvános szakdolgozat-adatbázis.


Remélem, kielégítő választ adtam; a kérdést azért "jártam körbe", mert szavaidból nem derül ki, hogy általában avagy konkrétan érdeklődsz-e.


Üdv.: J.H.

2012. ápr. 4. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!