Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek, hogy sikerült...

Szerintetek, hogy sikerült ez-a vers?

Figyelt kérdés

Ó, majd egyszer


Halkan fúj a szél, ágak töredeznek,

Gyorsan fut a nyúl, ugrándozva léptet,

Téli idők gyűlnek, felhők örvendeznek,

Eltakar a hideg hó, künn minden szépet.


De, vajon miért fut az állat?Valamit láthat?

Nem, jön a vadász, messze úton fut előle

mert ha nem vigyázik ebéddé válhat!

Magában gondolhatja: ne lőjj le!


Minden élőlény elbújik, a hideg hó elől,

Néhány állat téli álmát alussza,

Biztonságban érzik magukat az ember felől?

Vagy csak életét már unhatja...


Az élet bizony nagyon értékes,

S mi elvesszük másoktól az életet,

Mert bizony az ember fegyver végzetes,

Pedig nélkülünk a természet élhetett.


De, ha a harmónia kora végre beköszönt,

S mindenki élhet, mint álma világiba,

Akkor mondhatjuk hogy ott élünk fönn,

Az egyenlőség csodás világiba.


Én irtam f./13


2012. ápr. 4. 06:42
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

13 évesen egész jónak számít, gratula! :) Jól tagoltad, váltott rímek, ritmusa is van, még ha kicsit sántít is néhol, de összességében egész jó.


Amire érdemes odafigyelni:


"Gyorsan fut a nyúl, ugrándozva léptet,"

Kis képzavar, fut vagy léptet?


"mert ha nem vigyázik.."

Vigyázik? :) Elég a "vigyáz".

A második versszakban például kicsit botladozik a ritmus.


"Minden élőlény", ez kicsit tudományos, kevéssé lírai. Esetleg "apró lény". Az "elbújik" után nem kell vessző, feleslegesen megtöri a sort.


"Biztonságban érzik magukat az ember felől?"

Ezt a sort érdemes lenne még gyúrni egy kicsit. :) Pl. "Nyugtot leltek tán a puskák szava elől?" (A rímpárral is kicsit még játszani kellene.)


A negyedik versszak kicsit prózai, döcögős lett. Pl. a "bizony" nem kell, nem szép.


De összességében nekem tetszik. :)

2012. ápr. 4. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:

Ja, és a lényeg, hogy szól is valamiről, és érthető, mit akartál mondani vele. Szóval csak így tovább.

(Első voltam.)

2012. ápr. 4. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
SZERINTEM JÓ.13 ÉVESEN MINDENKÉPP.ÉN IS LÁTTAM BENNE NÉHÁNY ZAVART,DE AZOK MÁS VERSEKBEN IS VANNAK(pL.elismert költőkéiben,vagy az enyéimben)
2012. ápr. 4. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim válasza:

Rímelés megvan, de kicsit rendszertelen.

Pl. Petőfi megírta úgy a János vitézt, hogy minden egyes sora 12 szótagból áll, és minden sorban két ütem van. (kétütemű felező tizenkettes)

Tartalmilag nagyon jó:)

2012. ápr. 4. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

1-2 éve foglalkozok a költészettel. Nagyon sokat segítettek a hozzászólások. Elismerések, kritizálások egyaránt.

Köszönöm.

2012. ápr. 4. 13:47
 6/17 anonim ***** válasza:

Szórakoztató vers. Van benne ötlet. Sok hibája is van, pl. kicsit szedett-vedett forma, fölöslegesen modoros kifejezésmód (künn? világiba? vagy csak életét unhatja? annál az is jobb, hogy 'vagy az életét unhatja', mert közelebb van a természetes nyelvhez). A nyúl egyébként "léptet"? Esetleg lépked, de akkor viszont nem fut.


Lehet, hogy a modorosságokkal direkt akarsz viccelni, de akkor ebben legyen szabályosság, hogy az olvasó könnyen vegye a lapot. Néhol nagyon erőltetettek a rímek. Ne próbálj görcsösen "költőies" lenni. Amikor csak lehet, ragaszkodj a természetesebb megfogalmazáshoz. Ha igazán szükséges, akkor majd úgyis tudod, hova kell egy-egy ünnepélyesebb vagy ritkább kifejezés.


A versed értékes tulajdonsága az, hogy van benne ötlet, szól valamiről, és ezen kívül némi formát is tartani próbálsz. A hibája pedig a hiányos forma, és a nyelvi/stiláris bumfordiságok, modorosságok. Ez utóbbiakon kell csiszolni, és további jó ötleteket kitalálni és megvalósítani.


Olvass sokat, jó verseket, és amikor írsz, utána elemezd az írásaid hibáit és igyekezd kiküszöbölni őket. Profi költővé válni sokéves folyamat, aminek még csak az elején jársz. Érdemes folytatnod, szóval dolgozz.

2012. ápr. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
Egyik jó módszer a hibák felderítésére, ha félreteszed pár napra az írást, utána megint elolvasod. Ami hiba felett elsiklottál, akkor szinte kiugrik majd a szövegből. :)
2012. ápr. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

# 6/7


Sajnálom, de nekem ez a természetes.Nekem ilyen az anyanyelvem.Igaz szüleim nem "régiesen" beszélnek, de valahogy átragadt rám a sok régi versből.Nekem nagyon megtetszettek a régies versek, és átragadt rám belőlük.

Amúgy nem görcsösen költök.Ha nekem ez a természetes, akkor miért-e írhatnám így?


ui.: neked is köszönöm a válaszodat.

2012. ápr. 6. 18:11
 9/17 anonim ***** válasza:

"Ha nekem ez a természetes, akkor miért-e írhatnám így?"


Mert hiába ilyen eleve a stílusod, attól még görcsösnek és modorosnak tűnik. És az a fontos, hogy mit érez az olvasó. Persze ilyen fiatalon elkerülhetetlen a modoroskodás. De majd lépj túl rajta.

2012. ápr. 6. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 Martina11 válasza:
Nekem tetszik!Megragadott benne valami.(Rágóztál írás közben?)
2012. ápr. 6. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!