Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit gondoltok erről a verselem...

Mit gondoltok erről a verselemzésről?

Figyelt kérdés

Kicsit hosszú, de lécci olvassátok végig! Tudom, hogy nem 5ös csak kíváncsi vagyok ti mit gondoltok erről? Fontos lenne!


Tiszta szívvel c. vers elemzése:

Nincsen apja, mert elhagyta őt ksikorában. Azt hazudta, hogy elmegy Amerikába, valójában visszament Romániába.

Az anyja 1919 karácsonyán meghalt, ezért irja a költő, hogy anyja sincsen. Úgy gondolja, hogy hazája sincsen, mert a pályaudvaron letartóztatták. Nincs neki semmije és senkije.

Éhezik, ezért írja, hogy harmadnapja nem eszik.

Eladná a lelkét az ördögnek, ezzel sajnáltatja magát. Be is törne valahová vagy embert is ölne csak, hogy lássák az emberek, hogy neki milyen rossz a helyzete.

De mivel nem őrölt meg, így leírja azt is, hogy tudja mindezeknek a következményét. Elfogják, majd felkötik, aztán eltemetik. Így gondolja a költő.



2012. márc. 26. 16:06
 1/6 A kérdező kommentje:
Mégsem lett annyira hosszú, csak a füzetben hosszabbnak látszik :))
2012. márc. 26. 16:07
 2/6 anonim válasza:
Gondolom, középiskola negyedik osztályába kellene. Ez még nem verselemzés, csak pár dolgot kommentálsz a versből. Néhány verselemzési szempont: mit üzen a dátum; forma és tartalom viszonya (időmértékes, ütemhangsúlyos vagy szimultán), szóképek (metaforák, szimbólumok), a vers íve, lendülete, rímek és forma viszonya (ragrímek!), mi lett a vers okán J. A. sorsa (elbocsátás az egyetemről), a vers anarchizmusa, utóélete stb. Tényleg csak töredékes segítség, de szerintem ezt át kellene írni. A tanár milyen szempontokat adott verselemzéshez?
2012. márc. 26. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

már kész, 2est kaptam rá... :S

Am meg csak 8os vagyok... és nemis ritunk róla a füzetbe smemit cska beszéltük az órán...

2012. márc. 26. 17:25
 4/6 A kérdező kommentje:
irtunk*...semmit*
2012. márc. 26. 17:27
 5/6 anonim ***** válasza:
48%

Szerintem örülj annak a kettesnek.


Nagyjából így nézne ki egy elemzés erről a versről:


A vers József Attila egyik leghíresebb verse, mely a költő reménytelenségét írja le.


A vers formailag soronként hétszotagú, páros rímű, négysoros versszakokból áll.


Az első versszak egy felsorolás, melyben a költő reménytelen helyzetének összefoglalását láthatjuk rövid, tömör, erős képekben. A hiányérzet kiterjed a család, a szerelem és a polgári értékrend értékeinek (haza, vallás) teljes hiányára, illetve a múlt és a jövő reménytelenségére (bölcső és szemfedő képe).


Nem folytatom, de a teljesség igénye nélkül észre kéne venni pár dolgot: párhuzam, belső rím, fokozás, stb.


Szóval örülj annak a kettesnek és ne panaszkodj.

2012. márc. 27. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
elado a házam valaki nem veszi meg?
2012. máj. 15. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!