Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan származik a "történelem...

Honnan származik a "történelem szemétdombja" kifejezés?

Figyelt kérdés

Megtaláltam egy 1931-es Gorkij glosszában (Válasz az értelmiségnek), idézik többször Leninnel összefüggésben, idézve a "várja őket a történelem szemétdombja" fordulatot, de forrást nem jelöltek meg. Mások Marxra hivatkoznak - szintén forrás nélkül - míg találtam olyat is, hogy Morus Tamás lenne az eredeti kifejezés szellemi jog jogosultja, méghozzá az Utópiával - de ebben a könyvben sem találtam a hivatkozásra.


Tehát? Önök hogy ismerik? Kitől származik a kifejezés?



#Marx #Lenin #Morus Tamás #történelem szemétdombja
2012. jún. 29. 20:02
 1/3 anonim ***** válasza:
Ilyen nincs hogy a "történelem szemétdombja"!Nagyon régóta van közhasználatban az hogy akinek a megítélése végletesen rossz lesz az a történelem szemétdombjára kerül.Pld Clemencau is a történelem szemétdombjára került még a franciák se becsülik semmire!
2012. jún. 29. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ilyen nincs? Jóember, Gorkijt, mint forrást meg is jelöltem... De én az eredeti forrást keresném.

Paraszt bácsi elmegy az állatkertbe. Megáll a zsiráf ketrece előtt. Zsebre dugja a kezét, nézi balról, nézi jobbról, csóválja a fejét, majd megszólal:

- Már pediglen ilyen állat nincs is!


Ez jutott eszembe a segítségéről, melyet e viccel köszönök!

2012. jún. 30. 06:04
 3/3 anonim ***** válasza:

[link]


Itt előkerül Trockij neve és a lenti blogbejegyzésben is sokszor említik a 1917-es beszédét, szerintem a későbbi használat többsége innen jön, de ez csak megérzés. Viszont:


a fenti wikipedia cikk első hivatkozása: [link]


Ebben a blogbejegyzésben google books keresésekkel találnak 19.sz-i forrásokat, az első kommentben idéznek egy 1837-est is. ( [link]


Az Utópia ( [link] ezen 1903-as angol átiratában nem találok semmi ilyesmit ("history", "dust", "rubbish", "dump", "heap", "past") szavakra keresve.


Na most a "dunghill of history" kifejezésből véve az ötletet, "dunghill of"-ra keresve 1600 és 1800 között (Google Books), van 1678-as "dunghill of the world" később "dunghill of the earth", és egyéb képletes kifejezések is "dunghill"-el. (legrégebbi 1613-as "dunghill of untruthes")


Szerintem maga a metafora simán lehet ókori is akár. Mondjuk bibliai vagy római vagy görög.

Engem is érdekel!, ha megtudott valamit, írja meg ide, köszönöm.

2012. júl. 12. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!