Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent a Toldiban ez a...

Mit jelent a Toldiban ez a két sor? Mert csak az kössön ki Toldival, ha drága S nem megunt előtte Isten szép világa; Mi az, hogy "kössön ki"?

Figyelt kérdés

Itt a közvetlen szövegkörnyezete:


De ki vína bajt az égiháborúval,

Szélveszes, zimankós, viharos borúval?

És ki vína Isten tüzes haragjával,

Hosszu, kacskaringós, sistergő nyilával?

Mert csak az kössön ki Toldival, ha drága

S nem megunt előtte Isten szép világa;

Jaj-keserves annak, aki jut kezébe,

Meghalt anyjának is visszarí ölébe.


2012. aug. 3. 19:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
csak az kötekedjen/kezdjen ki Toldival, aki megunta az életét
2012. aug. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%

Prózában ilyen lenne:

Csak az kössön ki Toldival, aki Isten tüzes haragjával, égiháborúval is vívna - hacsak nem unja az életét.


A "kössön ki" kb. kössön bele.

2012. aug. 3. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nekem épp ez a bajom vele, hogy így azt jelenti: az kössön bele Toldiba, akinek drága az élete, s még nem unja.

De ennek nem FORDÍTVA lenne értelme?: Az kötekedjen vele, akinek már mindegy, már nem fontos az életet, hisz jaj neki, ha kezére jut.

2012. aug. 3. 19:52
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem, mert az úgyse győzheti le Toldit - aki viszont élni akar, de mégis kiáll ellene, az magabiztos kell legyen.
2012. aug. 3. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
köss bele, ha szeretnél istenhez menni, magyarul ha meg akarsz halni..
2012. aug. 13. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:
kiegészíteni.. isten világa a menny.. gondolom én
2012. aug. 13. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Kálóczi László válasza:

"Mert csak az kössön ki Toldival, ha drága, s nem megunt előtte Isten szép világa.."

Aki még az égi háborúval is szembe mer szállni! Aki hajlandó és képes kiállni Isten tüzes haragjával, hosszú kacskaringós sistergő nyilával szemben! Mert aki nem ilyen, jaj-keserves annak a sorsa, ha mégis belé köt!

2022. júl. 21. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Kálóczi László válasza:
Persze, nevetséges, hogy 10 évvel később írok, mint az előttem lévők, de én most akadtam erre az oldalra. Azért talán az utánam jövőknek mégis segítettem értelmezni Arany János idézett sorait!
2022. júl. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!