Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Volt bármi különbség a cári...

Volt bármi különbség a cári Oroszország és a Szovjetunió között?

Figyelt kérdés

Most tanuljuk gimiben a kommunista Szovjetuniót. Azt látom, hogy semmi különbség nem történt. Ugyanúgy titkos rendőrségek voltak, terrorban tartották a lakosságot (sőt jobban), ugyanúgy szegénység volt, több milliók haltak éhen a kommunista gazdaságpolitika miatt. Elvileg már a nép uralkodott, holott csak egy ARISZTOKRÁCIA CSERE történt. Az elnyomottakból lett a még nagyobb elnyomó. A nép butítása is még jobban felerősödött. Nem állítom, hogy a század feléig, de elég sok ideig visszavetették Leninék a helyzetet a középkorba, illetve a "cári rendszer romlottságába".

Egyik tételünk is ez, úgyhogy többet kell róla tanulnom. jól látom a helyzetet?



2012. nov. 21. 19:59
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon jól látod a helyzetet. Lényegében csak a vezető réteget cserélték le. De a vezetőket mostmár mások irányították. Olvass utána Albert Pike. Elgondolkodtató.
2012. nov. 21. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
90%

A kommunizmus azért sokkal brutálisabb volt. Az emberek sokkal inkább ki voltak szolgáltatva, kivétel nélkül mindenki. A cári Oroszországban azért volt egy polgári réteg, akik emberhez méltó módon éltek. A kommunizmusban még a legnagyobb fejesek sem voltak biztonságban, bármikor jöhetett értük a fekete autó, aztán egy golyó a fejbe egy sötét pincében.


A köznép soraiban ez úgy működött, hogy ha valakit a szomszédja feljelentett bármiért (pl rosszat mondott Sztálinról), akkor bizonyítékok nélkül gyorsított tárgyalásban azonnal rásóztak 10-20 év kényszermunkát, amibe általában 1-2 év alatt belehalt. Kb 60 millió ember pusztult el így.

Biztosan a cári Oroszországban is volt önkény meg visszaélések, de közel sem ilyen nagyságrendű. A kommunizmusban milliós népeket ítéltek éhhalálra, csak hogy a gabonát eladhassák külföldre, és legyen az államnak valutája. Jellemző Sztálin szállóigéje: Egy ember halála tragédia, milliók halála statisztika.


A halálra ítéltekre golyót vagy kötelet sem nagyon pazaroltak: Felrakták őket a Lenin jégtörőre, kivitték az északi sarkra, és kitették őket egy jégtáblára.


A Gulág nevű munkatáborrendszert nem azért hozták létre, mert olyan sok lett volna az ellenség, hanem mert az államnak nem volt pénze a beruházásokra (erőművek, csatornák stb), ezért ingyen munkával oldotta meg. Ezért szorgalmazták, hogy mindenki jelentsen fel mindenkit, hogy legyen utánpótlás a munkatáborokban.


Nem hogy az országot nem volt szabad elhagyni, de még a városok közt sem lehetett szabadon közlekedni, útlevél vagy engedély kellett hozzá.


Nem hiszem, hogy korábban a történelemben létezett ennél sötétebb elnyomás és terror, ami még ma is létezik, Észak-Koreában.

2012. nov. 22. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Röviden szólva - a cár léte és nem léte.

Kicsit bővebben: alapvetően más szempontok vezérelték a társadalom irányítóit. És alapvetően más módszerek akkor is, ha leszámítjuk az általános fejlődésből adódó különbségeket. Ezekből következően alapvetően más volt a társadalom szervezése, az intézményrendszer és a célrendszer. Ez akkor is igaz, ha sok rendszerfüggetlen elemben hasonlóságok, sőt azonosságok is voltak. Például titkosrendőrsége minden mai és régi államnak van, volt, legfeljebb más feladatokkal, más módszerekkel. De nem nagyon másokkal. Ezért ez a szervezet rendszerfüggetlen. (a mai Magyarországon is van ilyen, mielőtt bárki mást gondolna)

2012. nov. 22. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 mustafa33 ***** válasza:
100%
Feudalizmusból ugrottak a szocializmusba. minden demokratikus és polgári tapasztalat nélkül. A cári feudalizmusban a paraszt jobbágysorban élt végig, a szovjet kezdetekben valamennyira felszabadult, de a hatalom megÓrzése érdekében, mikor az anarchia kezdet teret hódítani visszavetették a népet a szocialista jobbágysorba. Ami később az alap ellátásban javulás volt, de szabadságok terén nem. A Lenini elvekben benne volt a proletárdiktaúra, a kulák, burzsuj és kapitalista elemek kíméletlen kiirtása, ami tulajdonképen a cél szempontjából hasznos volt (eltekintve az embertelenségétől), az ellenfél sem kímélte a bolsevikeket, mert tisztában volt azzal, hogy a hatalmat csak brutalitásal lehet megtartani. A liberálisokat (és a szelíd forradalmárokat) mindkét oldal elsőnek akasztotta fel. mindig.
2012. nov. 23. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
ha majd lesz időd rá, olvasd el Szolzsenyicin könyvét a Gulágról. Hosszú, de nagyon megéri.
2013. jan. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!