Zsozsoca kérdése:

Horty mivel oldotta meg a problémákat? -parasztság lecsillapítása -új kormányzási rend elfogadtatása a munkássággal -infláció megszüntetése -próbálkozás a trianoni békefeltételek módosítására

Figyelt kérdés
Légszíves segítsetek:)

2012. dec. 16. 12:11
 1/4 intrepid ***** válasza:
14%
Csendőrsortűz, különítményesek, herélőkés.
2012. dec. 16. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
40%
Vitéz nagybányai HortHy Miklós! - az előttem szóló válasza elfogadható.
2012. dec. 18. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Olyat kérdezel, amire kevés eséllyel kapsz higgadt és tárgyilagos válaszokat, bár meglepő, hogy eddig alig érkezett. Szóval, talán van esélyed. Én megpróbálom.


Parasztság: nem csillapította le őket. Az 1933 után elkezdődő német és olasz vásárlások okoztak némi fellendülést. Előtte a magyar mezőgazdasági termékeknek nem volt jó piaca, mert drágán és korszerűtlenül termelt. Az 1933 utáni fellendülés azonban nem az egész agrárszektor válságát számolta fel. A napszámosok, summások, stb. és a törpebirtokosok továbbra is nyomorogtak, hiszen náluk nem jelent meg a fellendülés. A magyar szociográfiai írások jó bizonyítékai ennek. Különösen azok, melyek kritikusan közelítik meg a szépírók által művelt szociográfiát és a nagybirtokot védték (pl.: Matolcsy). Még ők is elismerik, hogy radikálisan változtatni kell valamit, mert nyomorognak az agráriumban is.


A munkásság többször tiltakozott, de a Bethlen-Peyer paktum volt a kulcs. A munkások tömegeit tömörítő szocdemek kompromisszumot kötöttel a miniszterelnökkel. Itt Bethlen szerepe a kiemelkedő, Horthynak akkor még nem volt politikai súlya.

Szintén Bethlenhez köthető az infláció letörése. Hátterében egy népszövetségi kölcsön és a pengő bevezetése állt.


A trianoni békefeltételek módosításához a külpolitikai feltételek voltak ideálisak. 1938-tól kezdve egyértelműen a németek diktáltak Európában, akik az I. világháborút lezáró békék revízióját akarták és ebben eredményeket értek el. A magyar külpolitika ezt lovagolta meg.

Ez utóbbiról személyes véleményem az, hogy sikertelenül. A visszakapott területeken ugyanazokat a hibákat követték el, amelyek félig direkt módon Trianon okozói voltak. Például Kárpátalján meg lehet nézni mi volt a politikájuk. Még a magyar származásúak jogait sem állították helyre (és az ottaniak miniszterelnöke egy magyar volt, aki e miatt vissza is vonult a politikától).

Erdélyben az erdélyi magyar képviselők javaslatát is semmibe vették, pedig ők előre szóltak Budapestnek, hogy újabb Trianon lesz, ha úgy csinálják, ahogy. Igazuk is lett.


Tehát a kérdéseidre Bethlen a kulcsember, csak az utolsó esetében jelenik meg szereplőként Horthy, illetve még az akkori külpolitika irányítói. Azért írom ezt, mert például a SZU és USA elleni hadüzenet dolgában elég önjáró volt az akkori miniszterelnök.

2012. dec. 19. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
1000 hála :) nagyon köszönöööm:)
2012. dec. 19. 17:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!