Hogy nevezik ezt a fajta uralkodási módot?

Figyelt kérdés
Van az ország, benne megyék/tartományok, aminek nevezzük. Ezeknek a kisebb területeknek van egy uruk. Ezek az urak a király szolgálatában állnak, egyel alatta. Tehát természetesen a király az ország fő ura, de mivel az egészet nem tudja szemmel tartani, kinevezett a megyéknek 1-1 urat, akik a megyét irányítják, de a király engedélyével hozhatnak törvényeket, intézkedéseket. Létezett ilyen a történelem során, és ha igen, mi volt ennek a neve? vagy valami ehhez hasonló?

2012. dec. 23. 11:28
1 2
 11/14 mustafa33 ***** válasza:

Hűbéri rendszer. Az uralkodó osztja a lénumot.

A vármegye rendszer az teljesen más. A Magyar királyság uralkodó rendszere nem nyugati típusú hűbéri rendszer. A kérdező azt mondta, hogy a király engerdélyével hozhatnak t♫8rvényeket az urak. nos a vármegye rendszerben, a főispán nem hozhatot törvényeket. törvényt csak az országgyűlés hozhatott, amit a országgyűlési kŐvetek (képviselők) alkottak a vármegyék szerint. Ezek a t♫8rvények a szent korona nevében lettek hozva, és a király is köteles volt alávetni magát. A király sem állt a törvény felett. Sőt a törvény kimondta, hogy a nemesnek kötelkessége fellázadni, ha a király nem tartja be a törvényt! Ha ezt nem teszi elveszti nemességét!

persze ez a "művelt nyugaton" nem így volt. ott úgy volt ahogy tizennegydeik Lajcsi mondta: Az állam én vagyok. csak a "barbár magyaroknál" volt ilyen demokratikus fertő ☺.

2012. dec. 24. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:

Nem sikerült végigolvasni a kérdést?

Van az ország, benne megyék/tartományok, aminek nevezzük. Ezeknek a kisebb területeknek van egy uruk. Ezek az urak a király szolgálatában állnak, egyel alatta. Tehát természetesen a király az ország fő ura, de mivel az egészet nem tudja szemmel tartani, kinevezett a megyéknek 1-1 urat, akik a megyét irányítják, de a király engedélyével hozhatnak törvényeket, intézkedéseket.


A vármegyerendszert kérdezte, rosszul fejezte ki magát, de mint látjátok a kérdező is erre gondolt mint írta.

2012. dec. 25. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 mustafa33 ***** válasza:

Előző, neked a válôaszt nem sikerült végiolvasni?

Az első mondatban írtam, hogy hűbéri rendszer. Ez a vákasz a kérdésre.

Tovább amit írtam a vármegye rendszerről az más. Az ahogy írtam, nem a kérdezett uralkodási mód. A vármegye rendszer az ami nálunk volt, Lajtán innen. A Lajtától nyugatra a Német-római birodalomban, Francia királyságban a hűbéri rendszer volt használatban.

2012. dec. 27. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 mustafa33 ***** válasza:
A cári uralom az orosz birodalomban abszlotisztikus volt és centralista. I. Péter 8 guberniára osztotta a birodalmat amelyek élén a gubernátor állt. II. Katalin megszüntette a provinciákat - tartományokat és 40 guberniát alapított ezek járásokra voltak osztva - 500 újezd, ezek tovább volosztyokra. A gubernátorokat és a generális gubernátort a cár nevezte ki. 2-3 gubernia volt egy helytartóság aminek élén a cári helytaró állt, a XIX. század elején a helytartóságokat megszüntették, maradtak a guberniák.
2012. dec. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!