Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi magyarázza a csehek és...

Mi magyarázza a csehek és magyarok nagyon magas genetikai hasonlóságát?

Figyelt kérdés
Ők vannak hozzánk a legközelebb genetikailag és egyben magasnak is mondható az egyezőség. Milyen történeti okai vannak ennek?

2013. jan. 31. 13:03
 1/9 anonim ***** válasza:
2013. jan. 31. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Csak nézd meg a magyar történelmet. A 150 éves török megszállás utáni betelepítések alatt (ami azért volt mert majdhogynem elnéptelenedett az ország) sokan vándoroltak be Csehországból is.
2013. jan. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1

4 helyen van "cseh" szó a cikkben, egyik sem a tárgyról szól. Azért köszönöm.


#2

Igen, ez logikus. Mekkora mértékű betelepítésről lehet beszélni százalékosan? Azért érdekel, mert szeretném megtudni, milyen mértékben felelős a hasonlóságért az ottomán időszak utáni betelepítés(ezenkívül a tatárjárás utáni betelepítés is érdekes lehet).

A germán népek betelepítés is érdekelne, az százalékosan mekkora mértékű lehetett?


Az egész kérdéskör arra irányul, hogy kiderüljön a magyarnak nevezett csoport génjei hogyan és milyen mértékben változtak az elmúlt legalább 1000 évben, vagy akár régebb óta...

2013. jan. 31. 14:17
 4/9 A kérdező kommentje:

Itt egy géntérkép az európai országok(tehát nem etnikumok, pl. a romániai magyarok génjeit Románia kapta meg ezen a térképen) genetikai hasonlóságáról.

Szlovákia helye úgy tűnik hibás, valószínűleg a kis minta miatt, de a többi jónak tűnik:

[link]


Autoszomális DNS alapján lett megszerkesztve.

2013. jan. 31. 14:21
 5/9 hollófernyiges ***** válasza:
Valószínű, hogy csak a mintavétel hibája, hogy pont a csehek kerültek legközelebb, a lényeg hogy milyen környéken vagyunk, és nem túl meglepő módon minden szomszéd pötty egyben szomszéd ország is. Csehországból nagy betelepülés nem igazán volt (mondjuk szlovákokkal, szerbekkel, németekkel összehasonlítva), vagyis a hasonlóságnak inkább az az oka, hogy mind a szláv bevándorlók ezerötszáz éve, mind a magyarok ezer éve genetikailag nagyon hasonló népre települtek rá és kényszerítették rájuk a nyelvüket.
2013. jan. 31. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Igen, az összefüggés az ország földrajzi helye és a dns-térképen elfoglalt helye között erős minden ország esetében.

Nekem is ez tűnt fel, hogy pont cseh betelepítettről nem tudok sokról.

Érdekes amit írsz. Van konkrét népcsoport akikre gondolsz, akikre rátelepedtek a magyarok, szlávok? Esetleg az avarok?


Feltűnő a csoportosulás az Osztrák-Magyar Monarchia utódállamai között. Az osztrákok, csehek, magyarok, szlovének, horvátok egészen közel vannak egymáshoz.


Ezen a dns-térképen hol lehetne elhelyezhető "Magyarország", ha visszamennénk az időben, mondjuk az ottomán dúlás előttre, vagy a tatárjárás előttre, vagy még régebben?

2013. jan. 31. 14:56
 7/9 mustafa33 ***** válasza:
A csehek szerint erősek bennük a kelta ősök jegyei. Mármint nem a csehek hivatalos ősei, de az ország ősi népe amelyre rátelepedtek és beolvasztották magukba. Aztán a kalandozások, Zsigmond zsoldosai, Mátyás katonái is hagyhattak genetikai nyomot ☺. A chodok is egy homályos eredetű népcsoport ( cseh határőr nép egyedi kultúrával és érdekes "palócos" vagy "székelyes" akcentusú nyelvjárásal a Šumava - Cseh erdő területén) .
2013. febr. 2. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 mustafa33 ***** válasza:
A "chodok" kutatása érdekes eredményeket hozna ilyen szempontból. Ez egy csizmás, fokossal harcoló kutyás határőr nép különös jogállásal a XVIII. századig, hasonló szervezésben éltek mint a székelyek, hasonló privilégiumokkal is. Különleges a dialektusuk is, a népzenéjük is eltér az átlagos cseh népzenétől. Citera és duda.
2013. febr. 2. 02:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én eddig úgy tudtam, hogy a németekkel vagyunk a legközelibb rokonságban, ami a hosszú osztrák-magyar államiságra vezethető vissza, a betelepítésekre, illetve hogy valamennyi háborúban a városi lakosság túlélési esélyei voltak a legnagyobbak, akik hagyományosan németek voltak.
2013. febr. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!