Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan tudom ütemekre és...

Hogyan tudom ütemekre és hangsúlyos, ill. hangsúlytalan szótagokra bontani a következő sorokat? " Derék János vitéz halld most beszédemet", "És vele együtt foglald el királyi székemet"

Figyelt kérdés
2013. márc. 21. 14:27
 1/4 anonim ***** válasza:

Mondd hangosan, természetesen, és figyeld a ritmust és a hangsúlyokat. Csak könyvből vagy mások leírásából nem fogod megtanulni a szó- és mondathangsúlyokat. De azért most segítek egy kicsit:


A magyar nyelvben mindig a szó első szótagja hangsúlyos. Két szóból álló kifejezéseknél pedig a 2. szó 1. szótagján kisebb a hangsúly, mint az elsőén, vagy mintha önmagában állna. (Itt pl. "János vitéz", "foglald el", "királyi székemet".)


A "Derék János vitéz halld most beszédemet" sor 12 szótagból áll, ezt felezzük: 2 ütem * 6 szótag.

A másik sort pedig szerintem elírtad, nincs benne az "együtt" szó; anélkül szintén 2 * 6-ra jön ki.

2013. márc. 21. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a magyarázatot. Megtennéd,hogy javítasz,ha nem jól gondolkodom? Tehát, a "Vedd el feleségül legyen ő a tied" idézetsor két ütemből és kétszer hat szótagból áll,melyekből csak kettő hangsúlyos(vedd és a legyen szóból a le szótag).
2013. márc. 21. 15:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Szívesen. :)


A 2*6 stimmel, az ütemek első szótagjainak hangsúlyai is; viszont szerintem van mellékhangsúly a "feleségül" és a "tied" szavak első szótagjain is.

(Nem 100%, hogy jól emlékszem ezekre, meg kérdés, hogy változott-e valami. De ha tanultál mellékhangsúlyt, akkor jó lesz így; ha nem, akkor nem kell.)

2013. márc. 21. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Mellékhangsúlyról még nem tanultunk,rengeteget segítettél.Még egyszer köszönöm!
2013. márc. 21. 15:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!