Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen a rímfajtája Petőfi:Deb...

Milyen a rímfajtája Petőfi:Debrecenben című versének, és hogyan írnátok be betűjelekkel? (aabb, stb? )

Figyelt kérdés
2013. júl. 19. 10:28
 1/7 anonim ***** válasza:
53%

Miből gondolod, hogy ez a vers annyira ismert, hogy valaki kapásból válaszolni tud neked?

Én például még csak a neten sem találom.


Vehetted volna a fáradságot, hogy bemásold a szöveget, egyszerűbb lenne.


Így csak általánosságban, hogy hogyan csináld:

Az első sort jelöld a-val. Az erre rímelő sorokat is a-val, az ettől eltérőeket pedig b-vel. (Egy sor akkor rímel egy másikra, ha az utolsó szó utolsó szótagjának legalább a magánhangzója megegyezik.)

Amikor kialakult a rímképlet, akkor tudod megállapítani a rím fajtáját. Ehhez pedig meg kell tanulnod a rímfajtákat, nincs mese.

2013. júl. 19. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nagyon nehéz bejelölni,segítesz?

Cókkal-mókkal rakva,félve s boldogan,vitt nyolcéves fiút,első utam Debrecen főutcáján.Mindenütt legendát vártam,hajdúkat s velük törököket,tűzvészt,gályarabot,s hogy jön Kossuth smegint beszélni fog és detonizál...

Szerintem aabbcc

2013. júl. 19. 11:35
 3/7 anonim ***** válasza:
53%

Kérdező, kedves...

1., Ha nem soronként írod, nem tudhatom, hol van vége az egyes soroknak.

2., Ez NEM Petőfi verse, hanem Szabó Lőrincé.


Debrecenben


Cók-mókkal rakva, félve s boldogan,

vitt, nyolcéves fiút, első utam

Debrecen főutcáján. Mindenütt

legendát vártam, hajdúkat s velük

törököket, tűzvészt, gályarabot,

s hogy jön Kossuth, s megint beszélni fog

és de-tro-ni-zál... Azt hittem, csupa

hős vesz körűl... Kisvonat mozdonya

pöfögött fel s alá, mesebeli,

guruló vaskocka s kocsijai:

micsoda játék!... S vágy s való között

egyszer csak átléptem a küszöböt:

egy bolt felett cégtáblát láttam és

rajta, hogy: "ÓRIÁS és ékszerész",

arany betűket... Megnéztem megint:

Ó-R-I-Á-S?... Az!... Istenem!... Eszerint,

gyúltam ki, itt egy Óriás lakik,

s hirdeti, hogy mivel foglalkozik!


Forrás:

[link]

(A 75. sz. alatt.)


A jelöléssel pedig ilyenkor nem megyünk végig az egész ábécén, hanem négy soronként nézzük. :D

Tehát ez aabb, azaz páros rím.


Pótvizsgára tanulsz? Hányadikos vagy? Ha van még valami esetleg, ami nem megy, írd nyugodtan.

2013. júl. 19. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Szerencsére nem pótvizsgára készülök,csak a hiányosságokat igyekszem pótolni.Köszönöm,hogy kijavítottál,később én is rájöttem,hogy elgépeltem a költő nevét,és nagyon izgultam,mert tudtam,úgyis észreveszed.Egyébként most megyek 6-ba,és hála Neked végre megtudtam,hogy csak 4-soronként betűzünk.Köszönöm,hogy létezel!!(Ugye ,ezt már mondta Neked egyszer valaki?)
2013. júl. 19. 13:30
 5/7 anonim ***** válasza:
65%

Jól megleptél. :D

Azt akartam írni, hogy nem emlékszem, mondták-e ezt nekem; csak arra, hogy valamelyik nap ismét azt írta egy kérdező, hogy egy angyal vagyok. (Lehet, hogy az is te voltál. :D)

De aztán keresgéltem egy kicsit, és találtam egy szóképes kérdést; szerintem az biztos, hogy a tiéd, mivel 5.-es tananyag volt. :)


És látom, ismersz már: segítek is, meg morgok is egy kicsit. :D


Most pedig, ha már így "a kezeim közé kerültél", egy kis korrepetálás. :)


1., Az írásjelek után (pont, vessző, felkiáltó- és kérdőjel) mindig üss szóközt. Mint ahogy folyóírásnál is ki kell hagyni egy-egy betűnyi helyet az írásjelek után, gépírásnál is. (Nézd meg alaposan az én válaszaimat.)


2. A sorszámnevek jelölése: tőszámnév + pont; tehát most mész 6.-ba. (Továbbá most voltál 5.-es, 7.-től lesz kémiaórád, az egyik osztálytársad a 3.-on lakik stb.)

A pontot kizárólag dátumíráskor hagyjuk el akkor, ha kötőjellel toldalékot kapcsolunk a számhoz.

Tehát pl. a mai dátum: 2013. 07. 20. --> Itt van pont.

Ezt a választ 07. 20-án (vagy július 20-án) írom. --> Itt nincs pont.

Mondjuk, augusztus 10-től mész nyaralni augusztus 20-ig. --> Itt sincs pont.

És szeptember 1-jén kezdődik megint a suli. --> Itt sincs pont; plusz itt a megszokott -án/-én toldalék helyett -jén a helyes.


További jó tanulást. :)

2013. júl. 20. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm,hogy a tanítónénim lettél!
2013. júl. 21. 13:26
 7/7 anonim ***** válasza:
37%

:)))


Ez jó: BW, a GYK-s tanítónéni. :D


Részemről rendben, de akkor tessék rendesen tanulni.

(Megint nem hagytál szóközt a vessző után, pedig leírtam, hogy kell.)

2013. júl. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!