Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyik a világ legőssibb ma...

Melyik a világ legőssibb ma is gyakorolt válozatlan formában fenntmaragdt vallása? Zsidó? Zoroasztrianizmus? Igaz, hogy a biblia és a zsidó vallás ia merített az utóbbiból?

Figyelt kérdés
Ha a természeti vallásokat nem számítjuk.
2009. okt. 28. 10:32
 1/8 anonim ***** válasza:
95%

azt nem tudom, hogy melyik a legrégibb, de e kettő közül a szidó a régebbi. Az Ószövetség legkorábbi része az i.e. 12sz. ból való, a zsidó vallás alapjai, a mózesi törvények, a szövetség I.-nel, őstörténeti anyagok a vallástörténészek szerint már kb i.e. 1000 körül létezett szóhagyomány formájában, írásos formában i.e. 900-850 körül.


A zoroasztrizmus (mazdaizmus) kialakulását a 9-8. sz-ra teszik, később olvadt aztán össze Zarathustra (görög változatban Zoroaszter) próféta tanításaival.


Olyan viszont nincs, hogy egy vallás teljesen változatlanul maradjon fel évezredekig. A zsidóság is változott valamennyit az idő során, elég sok néppel és ezáltal vallással kerültek kapcsolatba a zsidók az ókorban, köztük a perzsákkal is, és ez valamilyen szinten a vallásban is megjelent.

Amit érezhetően átvettek a zoroasztrianizmusból, az a dualista világszemlélet miszerint a jó és a rossz egyenrangú felekként küzdenek egymással a világmindenségben. Ez a szemlélet megtalálható egyrészt a kabbalában is, másrészt a sátán alakjai is innen származik. Kezdetben nem volt külön Isten és Sátán, a korai forrásokban a rosszra is Isten vette rá az embert, aztán később alakult ki, hogy ezeket a sátán csinálja.

2009. okt. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Én valahol azt hallottam,hogy a Zorosztrianimzus nagyjából egy idős lehet a Zsidó vallással ill.hogy ebból emeltek át abba.



kicsit más

És akkor a Gilgames eposz? özönvíz?

2009. okt. 28. 11:56
 3/8 anonim ***** válasza:
96%
Valószínűleg az ausztrál őslakók hiedelemvilága lehet a legrégebbi, ők minden jel szerint a megérkezésük óta körülbelül azonos hitrendszert gyakoroltak, az Álomidő minden törzsnél egyformán fontos, vagyis ez a vallás kb. negyvenezer éves lehet. Ehhez képest a zsidő-kereszténység kismiska.
2009. okt. 28. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A Gilgames eposz az sumér dolog, több, mint 4ezer éves, de ez a kultúra már nem létezik.


Az özönvíz az egy érdekes dolog. Nagyon sok, egymástól földrajzilag is elzárt nép, kultúra mondavilágában megvan. Minden kontinensen megtalálhatók az özönvízről szóló emlékek. Ezért is gondolják, hogy valószínűleg tényleg volt egy óriási özönvíz valamikor régen, aminek az emlékét megőrizték ezek a kultúrák.


Érdemes beleolvasgatni ebbe, itt össze van gyűjtve a világ özönvíz-mondái, kontinensenként szétbontva. Látszik, hogy mennyire a világ minden részén elterjedt:


[link]


Azt pedig írtam, hogy volt hatással a zoroasztizmus a zsidóságra, a sátán alakja például előtte nem létezett a zsidóságban, azt onnan vették át.


Az első

2009. okt. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Miért is nem számítjuk természeti vallásokat?

Az emberiség vallási élménye egyetemes, és mind a struktúrája mind az elgondolásai világszerte nagyvonalakban azonosak.

2009. okt. 29. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

,,Kezdetben nem volt külön Isten és Sátán, a korai forrásokban a rosszra is Isten vette rá az embert, aztán később alakult ki, hogy ezeket a sátán csinálja."


ez komoly? hogy és miben higgyen az ember ha már eleve megváltozott a valás.Ha már átírták?

2009. okt. 31. 09:27
 7/8 A kérdező kommentje:

Érdekes,hogy kezdetben nem volt Sátán.Ha csak így bevesznek dolgoat szntnek mondott írásokba akkor azok menyre lehetnekhitelesek?



Köszönöm az özönvizes anyagot.Én is hallottam,hogy a világ legkülönbözőb részein vannak ilyen mondák.


Azért nem gondoltam a természeti vallásokra,mert ott nehéz lenne meghatározni melyik is a legrégebben fennálló.Folytonos?

Szerinted melyik? Az ausztrál őslakosoké? Bushmanok?

2009. okt. 31. 09:32
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Indiában a Védák könyvére épülő hagyomány régebbi, meg az ősi ázsiai vallások, hiszen azok a kultúrák még mindig léteznek. Ami a Bibliát illeti,hacsak nem vagy zsidó, akkor ez a probléma ne foglalkoztasson, mivel a keresztények számára Krisztus mutatta meg,hogyan is értelmezendő a Biblia. Mely szerint Isten nem kísért senkit. A régi történetek okulásul hasznosak az emberek számára és a hagyomány ismerete miatt. A sötétség a világosság hiánya, ahogy a gonosz a jó hiánya, egy morális síkon. Ez inkább filozófia. Olvasd Jézust a keresztény misztikusokat és Gandhit és akkor meglátod, mi a LÉNYEGE a vallásnak, és nem fog zavarni néhány esetleges hozzáadott vagy elvett szó (melyben én nem hiszek, a Biblia eredetiségét a holt tengeri tekercsek is bizonyítják)
2009. nov. 1. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!