Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » ELTE szociális munka elvégezhe...

ELTE szociális munka elvégezhető? Mennyire nehéz?

Figyelt kérdés
2013. aug. 21. 12:13
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Az ilyenek mind könnyen elvégezhetőek. Csak az nem megy át rajta, aki nem akar kb.
2013. aug. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
0%
büfészak. inkább keress rendes munkát amivel termeled a GDP-t
2013. aug. 22. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Esetleg valaki, aki elvégezte vagy most is ott van?
2013. aug. 22. 14:05
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A párom járt oda is, ezért van némi alapja annak, amit gondolok. Négy kategóriába lehet osztani a kurzusokat. A négy kategória az alábbi:


1. Könnyű kurzus, megbukni sem lehet rajta. Ezek nem szakmai tárgyak, hanem a rokon tudományterületekre való rálátást segítik. Szerintem ezeket komolyabban kellene venni, mert ezzel lehetne kikerülni az egysíkú gondolkodást. Kb. a kurzusok 25 százaléka ilyen.


2. Elvégezhető kurzusok, ahol gyerekjáték elérni a kettest, de attól jobb jegyért meg kell dolgozni. Ide már tartoznak szakmai tárgyak is. Ide kb. a kurzusok 25 százaléka tartozik.


3. Nehezebb tárgyak, ahol sokat kell foglalkozni az anyaggal, mert felszínes tudással nem lehet kettest sem szerezni. Ha foglalkozol vele, megvan akármilyen nem elégtelen jegy. Itt ne magolásra gondolj, hanem tényleg meg kell ismerni a kötelező irodalmat és véleményt kell tudni róla mondani. Vagyis abszolút nem reménytelen, de megköveteli a maga idejét. A kurzusok 40 százaléka ilyen.


4. A maradék 10 százalékból nagyon nehéz megszerezni a kettest is. Itt sem kifejezetten magolni kell, hanem nagyon elmerülni a szakirodalomban, azt oda-vissza ismerni.

Ha jól vettem észre, akkor e miatt a 4. kategória miatt vannak problémák. Én azt vettem észre, hogy ezeken a vizsgákon át tudott menni, amikor a megfelelő időt rászánta. Ezek a kurzusok az 1. és a 2. modulból kerülnek ki (alapozó képzés és szakmai törzsanyag), tehát vegyesen vannak benne szakmai és kiegészítő tárgyak.


Tehát elvégezhető és nem reménytelen. Szerintem olyan kevés a 4. kategóriás kurzusok aránya, hogy munka mellett is ki lehet gazdálkodni annyi időt, hogy azokat meg lehessen csinálni.

Olyan tantárgy, ami teljesíthetetlen nincs, de ezt csak akkor érzed így, ha már valamilyen pokolian rossz élményed volt korábban. A nehéz (4. kategória) kurzusok egyébként emberekhez kötődnek. Az oktatók nevét nem írnám ide, de a kurzusok neveit igen. Amúgy az, hogy tudom melyek ezek a kurzusok és az oktatók neveit, azért már bizonyos fokú nehézségnek a jelei... Másképp szólva: ezeken azért idegeskedett, hogy legyen kettes. Hiába szocmunkásokat képeznek, ugyanazt várják, mintha abból akarnál diplomát szerezni. Én sem a gépészmérnöki, sem a közgazdász képzésen nem tanultam ilyen keményen ezeket.

Tehát amelyikre figyelni kell: filozófia, közgazdaságtan, társadalomtörténet, alkotmányjog, életkorok pszichológiája, személyiséglélektan, minden társadalompolitika előadás, szociálpszichológia, szervezetek működése, társadalomkutatás módszertan, számítógépes alapismeretek (e kurzus nem az, aminek hallatszik).

Ezeknél az oktatók személye jelentik a problémát, de ha jól sejtem most is ugyanazok tanítják.


A gépészmérnöknél és a közgazdaságtannál egyszerűbb, szerintem simán elvégezhető, ha tudsz napi 1-2 órát szánni otthon komoly tanulásra. Vagy, ha piszkosul szerencséd van :)

2013. aug. 23. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Még valamit, mert kikívánkozik belőlem.


Ha elkezded, akkor elvégzed - ez csak akkor igaz, ha képes vagy a szorgalmi időszakban tanulni, ami nagyrészt olvasást és azon való elmélkedést jelent. Mert a kérdések kb. olyanok, hogy "XY tanulmányában kifejtett gondolatokat mi igazolja és mi cáfolja az 1990 utáni valóságból?". Tehát, ha nem tudod, hogy az illető mit írt, akkor nem tudsz olyat írni, ami jó lesz. Vagy "XY híres kísérletének az ismertetése" - tehát le kell írni, hogy miben állt a kísérlete. Mondjuk én ezeket kigyűjtöttem a páromnak kisfilmben és megnézettem vele.


Büfészak - biztos vannak büfészakos képzések, bár egyet sem ismerek, de elfogadom, hogy valahol indítanak ilyeneket. Az ELTE szocmunka nem az. Az, hogy valaki időt szán rá és ezért cserébe diplomát kap, szerintem jó dolog. Azért néha vért kell izzadnia.

Ha a szocmunkás fizetéseket nézzük, akkor viszont nagyon igazságosnak tartom, hogy a követelmények a kettesért nincsenek az egekben. Kb. bolti eladó fizetésében reménykedhetnek, akkor meg minek kiszórni az embereket. A lemorzsolódás azért nagy, mert sokan nem tudnak időt szorítani alapos tanulásra.


Nekem a munkám miatt kell találkoznom szociális munkásokkal. Azt vettem észre, hogy aki az ELTE-n tanult, azzal együtt lehet dolgozni, érti amit csinál és nem azt indokolja meg miért nem lehet megcsinálni, hanem teszi a dolgát. A máshonnan jövők kb. fele (vagy némileg több) állandóan irányítani akar, állandóan azon vannak, hogy miért eleve kudarc amit akarunk és amikor meg kell valósítani valamit, összeomlanak a munka terhe alatt.


Nem biztos, hogy ennek van összefüggése a képzéssel, de az elte-s szocmunkásokban van valami, ami máshol nem eleve adott. Vagyis a képzésükben van valami többlet.

Ami kritikai észrevételem van, hogy a szakterületükön kívül eső területekre nem látnak rá. Például állandóan észlelem, hogy egy biológus azért otthon van statisztikában, egy fizikus érti a meteorológiát, egy informatikus érti a felsőbb matematikát és így tovább. A szocmunkásoknál nem tapasztaltam ilyet általános jelleggel.

2013. aug. 23. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Én ezt a szakot végeztem, szintén az ELTE-n. Egyáltalán nem nehéz, ha érdekel ez a terület, és motivált vagy akkor simán teljesíthető.Én az előző válaszoló által írt tárgyak jórészét is első neki futásra ötösre teljesítettem (még a szigorlatokat is). Kell tanulni, de teljesíthetők a követelmények, ha érdekel és tényleg tanulsz. Az oktatók 90%-a főleg, akik szemináriumot is tartanak, nagyon kedvesek, normálisak, segítőkészek. Ez egy emberközpontú szak, és ezt a szemléletet is adják át. Nem büfészak azért, mert sok a gyakorlat, és rengeteg a szeminárium. Nekem egy közgáz szakos ismerősöm fele annyit se járt be a főiskolai órákra mint én. Mind ketten egyszerre végeztünk, egyikünk se bukdácsolt, csak nekem komolyabban kellett venni, mivel ezek kiscsoportos foglalkozások voltak, úgyhogy nem lehetett megjátszani, hogy valaki felírta a nevem a katalógusra. A végzés előtt 2 hónappal már tudtam hol fogok dolgozni, így megint cáfolnám, hogy büfészak lenne. Használható képzettséget kap, aki elvégzi ( a munkahelyemen azóta is folyamatos a cserélődés, és jönnek az újak - én azt látom, hogy a híresztelések ellenére, ha valaki akar ezen a területen dolgozni, annak igenis akad munka), az más kérdés, hogy a fizetés nagyon kevés, így nem árt elhivatottnak lenni.
2013. aug. 24. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!