Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A településeken mi alapján...

A településeken mi alapján nevezték el az utcákat?

Figyelt kérdés
Csak úgy találomra, egykor kitalálták ennek ez legyen a neve, és akkor az is lett?
2013. aug. 22. 13:49
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

VAnnak gyakori utcanevek, amikből minden teepülésen van. Alkotmény, Dózsa György, Petőfi, stb. és vannak nevek, amik elég vegyes megítélésűek, ezért fel sem merülhetnek. De alapjában véve eléggé hasraütéses, ha csak nincs valami politikai megrendelés a háttérben, mint múltkor a Fidesz utcanevezgetős agymenése.


Nálunk például a legújabb utcát néhány éve a helyi általános iskolásokkal neveztették el.

2013. aug. 22. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy hazai kisvárosban kellett most kidolgoznom egy utca átnevezésének folyamatát, a jogi lépésektől elkezdve, magáig az utcanévig. A nevet nem én döntöttem el, hanem a képviselőtestület, de én 7-8 lehetsőget is adtam nekik. Mi volt a névadási módszerem? Megnéztem, hogy mi a neve a környező utcáknak, és egy ahhoz hasonló fogalmat kerestem. Volt olyan javaslatom, ami azon alapult, hogy régen hogy hívták az adott helyet. Az utca egyik szembetűnő tulajdonságát is javasoltam.

Véleményem szerint minden településen hasonló módszerekkel nevezik el az új közterületeket.

2013. aug. 22. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Én is úgy tapasztaltam, hogy a "nagyon híres emberekről" elnevezett utcák szinte minden településen megtalálhatók, pl. Kossuth, Petőfi, Arany János stb. Minél nagyobb egy település, annál több híresség "kaphat" utcát. Plusz a nagyobb városokban megtalálhatók a "kisebb" és/vagy helyi jelentőségű nevek is. (Az intézmények elnevezése hasonló ehhez: többnyire országosan ismert művészekről, politikusokról nevezik el őket, kisebb számban kevésbé híres, de a helységhez kötődő emberről.)


A másik jellemző csoport a közelebbi/távolabbi településekre (vagy azok felé) vezető utak elnevezése, pl. Budapesten a Váci út, a Gyömrői út, a Soroksári út stb. Ugyanez fordítva is gyakran előfordul, pl. Pécelről a Budapest felé vezető főút a Pesti út, sőt, még a 17. kerületben is ez a neve; Vácon is van Budapesti főút stb. Továbbá kisebb településeken is gyakran "megtisztelik" a szomszédokat.


Jellemző csoportok még (amik rendezettebb helyeken nagyjából "egy kupacban" találhatók: virágnevek (pl. Rózsa, Jázmin, Nárcisz utca), gyümölcs(fa)nevek (pl. Alma, Szőlő, Barackfa), állatnevek (pl. Sirály, Galamb, Fecske utca), növénynevek (pl. Akácfa, Fűzfa, Bokor utca); folyó- vagy állóvizekhez közel pl. Evező(s), Csónakház, Sport utca/köz; földrajzi és domborzati jellemzők alapján Hegy, Domb, Völgy stb. utca; vagy Lövölde tér, Vásár tér, Városháza utca. Más csoport most nem jut eszembe.


Az egy érdekes kérdés, hogy ki számít ismertnek/híresnek, mert szerintem ez is változik az évtizedek/évszázadok során. Pl. kíváncsi lennék, hányan tudják kapásból, hogy kicsoda "a Blaha" névadója. (Jó, a metró miatt azt mindenki, hogy B. Lujza, na de ennél többet... :D)

Ezért én személy szerint jónak tartom, hogy sok helyen egy-egy kis tábla található az utca valamelyik házán, rajta a névadóról néhány információval; akit érdekel, elolvashatja.

2013. aug. 22. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Gyakori még (jobb helyeken) a településért sokat tevő, másutt nem feltétlenül ismert személyekről történő elnevezés. Régen foglalkozásokról is neveztek el utcákat, jellemzően, ahol az adott foglalkozást sokan űzték.

Vannak hagyományos elnevezések, amelyek valamilyen - nem biztos, hogy ma is meglévő - tulajdonság alapján kapták a nevüket.

2013. aug. 22. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 supra01 ***** válasza:
Meg van ennek a hivatalos formája. Még bizottság is van, aki megvizsgálja, hogy melyik területen milyen utcanevek lehetnek. Pl. egy körzetben ahol az utcanevek pl. virágok (Pipacs, Tulipán, Nárcisz stb) ott nem lehet mondjuk Kovács Jakab utca.
2013. aug. 22. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Például nálunk a Vezér utcából nyílnak: Béri-Balog Ádám, Vak Bottyán, Bezerédj,Sibrik Miklós. Ezek kuruc vezérek voltak. A Szabadságharc utcából nyílnak: az aradi vértanúkról elnevezett utcák stb. Miskolcon ez elég szellemes. Van még számozott utca is: első, második stb.
2013. szept. 3. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!