Milyen szinonimak vannak ezekre a kozmondasokra hogy lehet egy szoval mondani ezeket?

Figyelt kérdés

Az ordog bibliaja

all mint balam szamara

bakot lo

lenyom egy sallert

A lelken viseli a sorsat

a kakan is csomot keres

kutyaba sem vesz

szajara veszi a vilag

Allja a sarat

Kaposztale folyik az ereiben


2013. okt. 7. 15:38
1 2
 11/17 mustafa33 ***** válasza:
100%

A schaller egyébként zengőt, csattanósat jelent.

Ezért saller a tasli ☺

2013. okt. 8. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 mustafa33 ***** válasza:
ja, nem német, jidish.
2013. okt. 8. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
100%

A csudába már az örökös floodjaidat, Mustafa, most feleslegesen keresgéltem a német-magyar és a magyar-német szótárakban, hogy lecsekkoljam, igazat írtál-e. :D

De talán mégsem volt annyira hiábavaló: a jiddis nagyon hasonlít a németre, utóbbiban pedig találtam egy nagyon hasonló szót:

[link]


Azt pedig el is felejtettem írni az első válaszban, hogy ha létezne is a franciában a saullier szó, a kiejtése még csak nem is hasonlítana a salleréra. Talán "szolié" lenne, ha jól emlékszem a kiejtési szabályokra.

2013. okt. 8. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 mustafa33 ***** válasza:
Shalom uvracha Berta, ajánlom Leo Rosten könyvét: A vidám jiddis. Nem tudom magyarul kiadták e? Vagy ismered? Ha jól tudom folytatása is van. Olvastam, de sajnos nekem nincs meg egyik sem. (a saller nemtudom benne van-e) (ezt hogy kell írni? -? vagy nem -?)
2013. okt. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Nem ismerem azt a könyvet. Nekem csak két zsidó vicces könyvem van, amiből tudok néhány szót/kifejezést. (Volt egy harmadik is, de azt vagy 10 éve kölcsönadtam...)


Az "e" kérdőszócska önállóan nem szerepel, mindig kötőjellel kapcsoljuk az előtte álló szóhoz. Értelemszerűen csak kérdő mondatban fordulhat elő.

(És az az "előtte álló szó" csak igen ritkán a "nem"... :D)


Az "e" egyébként lehet mutatószó is (= ez a), ekkor természetesen nem kell kötőjel. Pl.:

"Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj,

s nem tudja, hol lakott itt Vörösmarty Mihály,

annak mit rejt e térkép? gyárat s vad laktanyát,

de nékem szöcskét, ökröt, tornyot, szelíd tanyát"

(Radnóti Miklós: Nem tudhatom)

2013. okt. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 mustafa33 ***** válasza:

Kösz, a kérdő -e-t nem tudtam.

Van még -e a mátyusföldi tájszólásban is ☺. Pl. kijelentő módban: elmegyünk-e a bálba-e. Náluk nem kérdező, csak "kinyögő" ☺. (de kár lenne érte ha kiveszne)

2013. okt. 9. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:

hát gyerekek, épp ezt a feladatot csinálom, mert házi (nyelvtan 10. osztály) és Isten áldjon kérdező, amiért kiírtad ezt a kérdést, és köszi mindenkinek, aki válaszolt hehe <3

Vicces nézni, hogy 13-as a kérdés, én meg most, a kis nyomi karanténomban pont ugyanezeken a kérdéseken agyalok...

2020. ápr. 8. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!