Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan kell érteni Gorgiász...

Hogyan kell érteni Gorgiász "semmi sem létezik" elméletét?

Figyelt kérdés
szóval valójában mi nem létezünk? vagy hogyan kell ezt érteni? értem a bizonyítását ahogyan leírja, és logikus teljesen, csak ez a kérdés nekem tisztázatlan.

#antik #filozófia #gorgiász
2013. nov. 28. 19:42
 1/6 anonim ***** válasza:

Csak az elme létezik,minden amit a világban tapasztalsz az ennek a kivetülései

Én sem létezem aki ezt a választ írja,ez is csak az elmédben van jelen

Valahogy így kell érteni:D

2013. nov. 28. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Adj meg szöveghelyet. Meg esetleg foglald össze, hogy mi az érv. Én olvastam az adott könyvet, de most így nem emlékszem mi lehet ez :D
2013. nov. 29. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

a tétel:

Semmi nem létezik

Ha létezik is valami, akkor az megismerhetetlen

Ha megismerhető is, akkor az ismeret közölhetetlen.



érvelése:

A gondolatmenet a következő paradoxonnal kezdődik: ha a nemlétező létezik, akkor egy időben létezik is, meg nem is, ami logikai ellentmondás. Ezután azt állítja, hogy maga a létezés sem létezik. Ezt a következővel támasztja alá: ha a létezés létezne, akkor vagy örökkévalótól kellene lennie, vagy valaki által létrehozottnak. Ha örökkévaló, akkor nincs kezdete és határtalan. Ha határtalan, akkor viszont nem lehet valahol, vagyis sehol nincs. Tehát nem létezik. Ha a létezés létrehozott, akkor valamiből ered, tehát ez a valami az általa létrehozott létezés nélkül is létezik, ami ismét lehetetlen. A nemlétezés pedig semmit nem tud létrehozni.


miért kell a létezőnek végtelennek lennie? vagy pont azért nem létezünk, mert a mi létünk véges, vagyis a halállal nemlétezőkké válunk?

2013. nov. 29. 15:38
 4/6 A kérdező kommentje:
nagyon érdekes szerintem:)) sokat lehet rajta gondolkodni
2013. nov. 29. 15:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Néhány forrás szerint ez az egész érvelés Parmenidész érvrendszerének a cáfolata és a kifigurázása. Gorgiász azt demonstrálta, hogy égbekiáltó baromságokat is lehet "bizonyítani" megfelelő retorikával.


"Ha örökkévaló, akkor nincs kezdete és határtalan."


Ha örökkévaló, tényleg nincsen kezdete, de a határtalanság nem látom be hol kapcsolódik az örökkévalósághoz.


"Ha határtalan, akkor viszont nem lehet valahol, vagyis sehol nincs. "


Ez inkább úgy lenne, "ha határtalan, akkor nem lehet SEHOL*, mert mindehol lennie kell."


SEHOL*: pozíció nélküliség. Azaz nem lehet pozíció nélkül, ha végtelen, hiszen ha végtelen, akkor mindenhol ott van.


De valóban nem kell végtelennek lennie.


"vagy pont azért nem létezünk, mert a mi létünk véges, vagyis a halállal nemlétezőkké válunk?"


Ennek így semmi értelme. Ha a jövőben nem létezővé válunk(itt most nagyon messzire el lehetne menni ezzel, de felesleges túlbonyolítani.), attól még a jelenben létezünk.

2013. nov. 29. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Semmi = Minden.

Tehát, ha semmi sem létezik, akkor ezzel egyidőben minden létezik.


-Mi az univerzum és mi a lét?

-Egy alapvető önellentmondás.

-Mi az ember?

-Minden és semmi egyszerre.

-Mi a legtöbb ember?

-Semmi.

-Mi az első aberráció?

-Az első aberráció a (teremtő) nézőpont felvétele.

-Mi teremti a létet?

-A létet a nézőpont teremti. (alacsonyabb értelmezési szinten: a létet a nézőpontok teremtik).


tér ~ tudat ~ (világ)elme


A nézőpont kívül van a téren, a tudaton és az elmén.


-Abszolútum-e a nézőpont?

-nem az.


-Létezik-e a Biblia által leírt személyes és emberalakú (=antropomorf) isten?

-Nem létezik. Ilyen nincsen.

2013. dec. 18. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!