Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mit jelent az angol 'monumenta...

Szpeti1991 kérdése:

Mit jelent az angol 'monumentation' szó?

Figyelt kérdés

Egy természettudományos cikkben kb minden második mondatban szerepel ez a szó. A cikk a geodéziai GPS-alapú mérésekkel kapcsolatos antenna telepítésekről és hasonlókról szól. Ez a szó az antenna telepítésnél fordul elő (és valszeg ilyesmit is jelent).

Nagyjából összeraktam már a jelentését, de a pontosat még nem sikerült.

Köszi!



#GPS #idegen nyelv #angol #monumentation
2013. dec. 7. 20:32
 1/3 doracell ***** válasza:

Csak megerősíteni tudom, amit írtál. 'Monument' maga a jel vagy jelzőeszköz, amit kihelyeznek, 'monumentation' pedig a kihelyezés (eljárás) neve. Sajnos azt nem tudom, hogy magyarul hogy hívják, de ha fontos, akkor jövő héten megkérdezem egy ismerősömet, aki feltehetően tudja, mert foglalkozott ezzel.

Néhány link, ahol leírják, mi ez:

[link]

5. An object, such as a post or stone, fixed in the ground so as to mark a boundary or position.

[link]

Boundary survey: a survey that establishes boundaries of a parcel using its legal description, which typically involves the setting or restoration of monuments or markers at the corners or along the lines of the parcel, often in the form of iron rods, pipes, or concrete monuments in the ground, or nails set in concrete or asphalt.

[link]

[link]

2013. dec. 8. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nem a szószerinti jelentés a fontos, sőt, inkább a tartalom. Eddig a fejemben a "telepítés" jelentés futott, nagyjából az is marad.

Köszönöm a választ!

(Tényleg az a fura, hogy sokszor használja, és elég nagy fontosságot tulajdonít neki a cikk. Ezért féltem, hogy valami szakkifejezés, és én meg félreértem, de ezek szerint nem.)

2013. dec. 8. 16:17
 3/3 doracell ***** válasza:

Nem baj, azért megkérdeztem, idézem a választ, hátha jó lesz még valamire.

'Az eljárás neve: kitűzés

Egy objektum, például telek vagy épület jellemző pontjainak a terepen történő megjelölését

kitűzésnek nevezzük. A földrészlet vagy telek kitűzését szokták mondani "telek kimérésnek" is

A telek végére karókat szoktak leverni.

Állandó megjelölés esetén van vízszintes (HILTI szög) és magassági pont (ház falában csap).'

2013. dec. 8. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!