Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyit ért 1 USD 1910-1915...

Mennyit ért 1 USD 1910-1915 körül?

Figyelt kérdés

Úgy értem, mennyi lehetett a vásárlóértéke, milyen forrásból lehetne ezt kideríteni?

Tudom, a kérdés gazdaságtörténeti jellegű, de inkább a történelemre voksoltam, mint a gazdaságra.



2013. dec. 14. 21:18
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom segít-e, 1913-tól átszámolja mai értékre [link]
2013. dec. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Kiváló, köszönöm szépen!
2013. dec. 14. 23:30
 3/8 EagleHUN ***** válasza:

Érdekes kérdés, az első válaszoló ugyan jó linket adott meg, ahhoz hogy nominálisan az inflációra nézve átváltsd a pénzt, de a vásárlóértéket az nem adja meg, ez nem ilyen egyszerű. Tegyük fel hogy akkoriban 1 dollárból be tudott vásárolni bárki 1 heti élelmet, ma a 23.59 dollárból is meg tudja ugyanezt tenni?


Legjobb lenne ha ahhoz hasonlítanád akkoriban és most mennyi aranyat lehet(ett) venni 1 dollárból. Talán ez állna legközelebb a valósághoz vagy ez sem, mert amióta az ipar is nagy mennyiségben kezdett aranyat használni és az aranyalaptól is elszakadt a világ pénzrendszere azóta megy föl az ára rendesen annak is.

Mert mindennek az értéke változik és nem csak az infláció függvényében! Például ha gabonát néznél akkor azóta(1910-es évek) ugyan javultak a termelési feltételek és a termésátlagok de több az éhes száj is, meg jöhet egy rosszabb év, vagy egy jobb. Jöhet Fukusima ami miatt a tengeri hal ára megy föl, vagy olajválság, ami minden más terméken is megérződik, stb stb...

Szóval ez attól függne mit akarsz venni. Szóval hiába váltod át a pénzt mai értékre, a technológiai és társadalmi változások miatt bizonyos dolgokból többet más dolgokból kevesebbet tudsz vásárolni még az inflációs értékben átváltott pénzzel is!

Az infláció csak egy átlag amibe megpróbálták a lehető legtöbb dolog árváltozását belevenni több de inkább kevesebb sikerrel. Szóval egy kamu egy az emberek becsapására kitalált fogalom a "mért" infláció (mert függ attól, ki, mikor, hol, merre, melyik, boltban mérte, és mennyire volt objektív...) !!!

Szóval óvatosan, senki nem fog tudni biztos választ adni rá. Vagy szögezd le hogy milyen adott árúra nézve válaszoljanak.

2013. dec. 14. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Jó gondolatok, köszönöm! Valójában csak egy hozzávetőleges becslésre van szükségem, de szem előtt tartom majd a te szempontjaidat is.
2013. dec. 15. 00:53
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez tényleg nem ennyire egyszerű.


Én római érméket gyűjtök, és ha csak az utóbbi 10 évet nézem, akkor nem 6%-os volt az áremelkedés ahogy a kalkulátor írja, hanem kb. 300%-os.


Egy átlagos solidus ára 250-400 uds között mozgott 2000-ben, ma ugyanez 800-1200 usd. Ez is elgondolkodtató. Van amiben megnőtt a kereslet, így a dollár vásárlóértéke is csökkent ezáltal. Ez egyes emberek elszegényedésével és egyesek meggazdagodásával járt, mivel a pénz kibocsátása az infláció mértékében történhet, a vásárlóérték pedig csökkenő, akkor a különbözet a relative elszegényedésben keresendő. Az igények meg egyre nőnek.

2013. dec. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen, én a műkereskedelem bizonyos ágain figyeltem meg hasonló, gyors áremelkedést... valószínűleg összefügg azzal, hogy egyre szélesedik az a kör, amely igényt formál ilyen jellegű "árucikkekre". Minden terület más, és mindegyiknek a jellegzetességeit figyelembe kell venni.
2013. dec. 16. 15:10
 7/8 anonim ***** válasza:
Így van, ezért írtam, hogy az igények nőttek, vagyis most már a bevételeid jelentős része megy el telefonszámlára, internetre, műszaki kütyükre, benzinre, fura játékokra stb., így a reálérték is csökken, mert hiába vesszük a kenyér árát alapul, bizony a péknek és a gazdálkodónak is nőttek az igényei ezen kütyük iránt. Ezek viszik el az átlagfiuzu 20-40%-át.
2013. dec. 16. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
..vagyis az inflációs algoritmus mellé párhuzamosan be kéne illeszteni a a vásárlóérték algoritmust is.
2013. dec. 16. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!