Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az ókori rómaiaknál volt...

Az ókori rómaiaknál volt lehetőség a társadalmi felemelkedésre?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy plebejusból, vagy felszabadított rabszolgából lehetett-e patrícius és ha igen, hogyan.


Tudom, hogy nem egyértelmű a kérdésem, de röviden csak így tudtam megfogalmazni.


2009. nov. 29. 17:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem. Akkor még a besúgók sem jártak jól.:)

De most sincs túl sok lehetőség. Ha az ember betartja a törvényt...

2009. nov. 29. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem sem,én sem tudok gladiátort,akiből később császár lett volna
2009. nov. 29. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg katonai pályafutás révén, bár nem tudom, hogy volt e valamilyen előfeltétel hogy ki léphetett be a hadseregbe.
2009. nov. 29. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Gladiátorból nem tudok róla, hogy lett volna császár, de ez nem jelent semmit. A császárnak nem feltétlenül kellett patríciusnak lennie. A katonacsászárok korában a hadsereg azt emelte trónra, aki az ő érdekeiket képviselte. Ha az épp plebejus volt, akkor az volt. Senkit sem érdekelt.

Én azt kérdeztem, hogy plebejusból lehetett-e patrícius.

2009. nov. 29. 18:06
 5/9 A kérdező kommentje:

A hadseregbe amúgy Marius reformja (Kr. e. 105) után bárki beléphetett. Ha leszolgálták az idejüket, akkor földbirtokot kaptak, de a patríciusi "címet" nem.

Ranggal sem járhatott, mert tiszteket (tribunus, legátus) a Szenátus nevezett ki, ők pedig nem hiszem, hogy ezzel patríciussá emeltek volna egy egyszerű plebejust. Akkor inkább kevésbé tehetségest neveztek volna ki, csak legyen patrícius.

2009. nov. 29. 18:09
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Értem,egy kicsit extrém példát írtam :))kicsit régen tanultam a történelmet,keverem már társadalmi osztályokat,egyébként érdekel a téma,egy történelemtanár többet segítene
2009. nov. 29. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezek szerint ebbe belekellett születni,ha jól értem...
2009. nov. 29. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Alapvetően igen.

Minden korra igaz volt, hogy egy társadalmi rétegbe csak úgy kerülhetsz be, ha beleszületsz.

Gyakorlatban azonban mindig volt kitörési lehetőség. A középkorban pl. lehetett vásárolni nemesi címet, ha (pl. háborúk okán) megfogyatkozott a nemesség.

Az ókorban is, ha egy rabszolgát felszabadítottak, az automatikusan plebejus lett, bár az alacsonyabb rangú fajtából való.

Időközben eszembe jutott, hogy ha egy patrícius örökbe fogadott egy plebejust, akkor azt a jog a fiának ismerte el, vagyis ő is patrícius lett.

De nem tartom valószínűnek, hogy túl gyakran esett volna meg, hogy egy patrícius örökbe fogad egy plebejust. Valószínűbb, hogyha nagyon kell neki gyerek, akkor egy elárvult patrícius gyereket, vagy egy lecsúszott patrícius fiát választja, akinek ez kitörési lehetőség.

De azt nem tudom, hogy más lehetőség volt-e. Ez lenne a kérdésem.

2009. nov. 29. 20:12
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Amíg volt külön patrícius, és plebejus osztály, addig nem lehetett plebejusból patrícius. Később viszont az ókori római írók egy közkedvelt figurája lett a felszabadított rabszolgából lett újgazdag.
2009. nov. 30. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!