Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Valaki egy kis információval...

Valaki egy kis információval tudna szolgálni nekem a SZOCIOLÓGIA szakkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Mivel foglalkozik

Tenyleg igaz-e hogy annyit ér mint egy bolcseszdiploma?

Hogyan lehet elhelyezkedni, allast talalni.. Hova megy a szociologus ha azt mondja `dolgozni megyek?`

Koszonom!


2014. jan. 31. 16:16
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom mennyit ér valójában egy bölcsészdiploma, mert a pletykák és a valóság más. Magyar viszonylatban Máté András (matematikus, filozófiát tanít) készített erről felmérést és nála az jött ki, hogy a bölcsészdiplomának van értéke (összehasonlította a többivel).

Önmagában a diploma is ér valamit, erről azt hiszem ő elé sokat beszélt (valós adatokat elemzett). Nagyjából 3-4 hónap alatt találsz állást diplomával, anélkül jóval több (persze ez átlag).


Mindemellett a szociológus diplomáról van véleményem és tapasztalatom is.

Egyrészt látom, hogy a diploma értéke attól függ, hogy milyen tudás áll mögötte. Ha olyan havi 400-450 ezer forintos jövedelem a célod, akkor valamilyen objektumalapú programozási nyelv ismerete, normális angol és komolyabb spss, excel kell és egyből megvan az állásod. Jelenleg ez egyike a csúcsnak.


A középső szint az, akinek vannak a szociológiához kötődően mélyebb, gyakorlati ismeretei (fókuszcsoportos kutatás, terepi rutin, bármi hasonló). Azzal is tisztes összegeket lehet kaszálni, de a pénzosztás olyan összetett, hogy a pontos összeget nem látni. Szerintem olyan 270 körüli átlagfizetés a reális.


Aztán van az, aki "csak" egy projektcsoport tagja, egy a tucatnyi között. Általában projektekben kell tervezőként közreműködni és a megvalósítás rá jutó részét teljesíteni. Pályakezdőként itt alacsonyabb összegek érhetőek el, 150-200 között lehet tervezni. Függ jó pár egyéb dologtól is (ki a megrendelő, mi a projekt tárgya, stb).


A legalsó, negyedik réteg az, aki ellébecolta a tanulást, csak megszerezte a diplomát. Ha nincs mögötte használható tudás, akkor kevés esélye van. Most nem akarok célozgatni, de ha valaki csak elméleti tudással rendelkezik (pl.: hosszasan tudja elemezni Weber és Durkheim közötti különbséget), nem nagyon fog a piacon állást találni.


Munkalehetőség: először is egyetemen oktatni. Stabil közalkalmazotti állás, ha a pályázati pénzekkel jól variálsz, egész tisztes jövedelmed lehet.


Másik: közigazgatás. Ott számos funkció van, amit szeretnek szociológussal betölteni. Bizonyos előadói állásoknál kifejezetten előny, de van versenytárs (jó, ha szakvizsgáid is vannak).


Népszerű a HR-es vonal, de mivel már van külön HR-képzés, már komoly a verseny (tehát személyzetis is lehet).


Kutatóként nagyon sok hely van a normál piacon (tehát állami pénz nélküli hely). Oda kellenek a fent részletezett ismeretek (informatikai vagy valamilyen éles kutatási rutin). Az állami hivatalokban is vannak kutatói állások, csak a protekció miatt nehéz megszerezni őket.


Önmagában az elhelyezkedés nem nehéz másokhoz képest, ha van valamilyen használható tudásod (egyetem alatt szedd össze, legyél benne sok mindenben, de ne a HÖK-ben, hanem igazi kutatásokban).


Ha dolgozni megyek, akkor én egy piacról élő vállalathoz megyek be. Van egy irodám, normális fizetéssel, juttatásokkal. Alapvetően független vagyok. A cég termékeinek a sorsát kísérem figyelemmel. Az a feladatom, hogy az egyes termékeket a felfutó, csúcson lévő és a kifutó kategóriák közt mozgassam. Figyelem a termékekről kinyilvánított véleményeket, teszteléseket szervezek, segítek eltervezni a fejlesztéseket. Ha termékfejlesztés van (mindig van), akkor támogatom a begyűjtött adatokkal, célzott tesztelésekkel. Ha vannak nyitott kérdések, akkor az eddig összegyűlt adatokra támaszkodva mondok véleményt.

Az egyes értékelő összejöveteleken elmondom melyik termék per pillanat miként áll, milyen visszajelzések érkeznek, hol áll a konkurencia, stb.


Érdekes, jól fizető, izgalmas munkám van. Úgyhogy mindenkinek ajánlom a szociológiát, akit a ilyesmi vonz.


Máté András adatainál szerepeltek összegek, hogy mennyit keres egy kezdő bölcsész (persze nem mindegy milyen bölcsész). Nálunk a most pályakezdő szociológus annak a négyszeresét keresi. Ebben benne van az is, hogy ez egy piacról élő multi, így van miből fizetnie. Az én fizetésem annak az összegnek a hatszorosa, de ebben már vezetői pótlék is van.

2014. febr. 22. 01:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!