Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » "Az a vendel társaság megint...

"Az a vendel társaság megint nagy bordelt művelt a kocsmában" Mit jelent ez?

Figyelt kérdés
Mezőszilason hallottam buszon, így szó szerint. Bordel? Vendel? Ez valami ottani tájnyelv?

2014. márc. 31. 20:52
 1/5 anonim ***** válasza:

A vendel valószínüleg a vandálra utal:

"A Vendel a német Wendelin név rövidülése, ez pedig a Wendelmar névből ered. A Wendel névelem jelentése valószínűleg vandál (egy néptörzs neve)."

[link]


A bordel pedig a bordély francia megfelelője lehet:

[link]

tehát, hogy egy - már megismert - vandál társaság zűrt, felfordulást okozott a kocsmában.

2014. márc. 31. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi! Én is erre gondoltam, de nem találtam neten semmit ezekről. Én pesti vagyok, de barátnőm arra lakik, elég fura nyelvjárás uralkodik a környéken. Gezemüce = csalamádé, Ámbitus = tornác, Ribillió = balhé, stb.
2014. márc. 31. 21:03
 3/5 anonim ***** válasza:

"Gezemüce = csalamádé, Ámbitus = tornác, Ribillió = balhé, stb."


A gezemice (lehet hogy egyes helyeken gezemücének ejtik) nagyonis magyar szó, bár tájanként mást jelenthet, mindenféle hulladékot, nyesedéket, sőt, van ahol különféle maradvány kajákból összetákolt olcsó ételeket jelent (mi van ma a hűtőben?). Van, ahol tényleg csalamádét jelöl.


A ribillió pedig felfordulást meg lázadást jelent, a XIX. században még elterjedt és választékosnak számító szó volt (Jókainál is többször előfordul), mára meg visszaszorult, csak néhány tájnyelv őrzi aktívan.


A ámbitus is elég kevés helyen maradt meg, de egyébként latin eredetű szó.

2014. márc. 31. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
és a Bordel honnan van? Tényleg a franciáktól? :D
2014. ápr. 1. 19:06
 5/5 anonim válasza:
Mi a bordel szót a rendetlenségre használjuk. (Abaúj régió)
2021. febr. 3. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!