A magyar néphagyományban a Hold férfias, vagy nőies? Nem minden kultú1rában létezik holdistennő, ugyanekkor nem hagy nyugodni a mondókák, hogy "Újhold! Új király" + Napbaöltözött Boldogasszony. Szóval van itt néprajz szakos?
Ez érdekes kérdés! A mélyén tudatállapotok hierarchiája és tudatállapotok megfogalmazása van a hagyományban. Ennek értelmében van:
Napisten és Napistennő - szoláris hagyomány
Holdisten és Holdistennő -lunáris hagyomány
Archaikus szemlélettel tekintve, még az is része, hogy az alacsonyabb szintű (lunáris) felől nem lehet emelkedés (tehát Holdisten+Napistennő nem lehet, mindkettő mélyebbre esik ezáltal) Viszont Napisten+Holdistennő legitim (felemeli a Napba a női párját) (Az erősen szoláris Napbaöltözött Boldogasszony erre a példa)
A Hold köszöntése, kérések, fohászok a Holdhoz, a betegséget „Holdnak küldő” mondókák (amilyen az általad említett mondóka is), egész Európában ismertek, nem tekinthető magyar jellegzetességnek, nem lehet következtetést levonni belőle a magyar hiedelemvilágra.
Szűz Mária Napban való megpillantásának hiedelme szintén ismert a keresztény Európában, minden bizonnyal a kereszténységgel kerül a magyar folklórba.
Nem nagyon lehet felfedezni a magyar hagyományban már annak a nyomait, hogy az égitestek istenek és istennők megtestesítői voltak valaha, vagy legalábbis elég kevés utalást találni erre.
Ami talán a legjelentősebb ilyen, az a gyimesi csángó Babba Mária kultusz. A csángók nem csak Szűz Máriát hívják Babba Máriának (a babba jelentése: szép), hanem magát a Holdat is. Az Istenanya Holddal történő egyértelmű azonosítása az európai folklórban ismeretlen, valószínűleg ősi eredetű képzet őrződött meg ebben az esetben.
Kétség kívül nőies. Mindenhol női minőségnek számít, csak Ny Európában nem (pl.: die Sonne, der Mond). Nem is értem, hogy lehet valahol is férfi, hiszen minden nő nőisége (ciklusa) a Holdra van hangolva.
Egyébként ha megnézzük a magyar népmeséket, akkor szinte állandóan férfi a főszereplő, tehát maga a Nap megtestesítője, aki a napút jegyeit járja végig az ekliptikán.
Ha nyugat-európai népmeséket nézünk (nincs sok, de azért van), akkor észrevesszük, hogy kizárólag nő a főszereplő, tehát maga a Nap, így lehet következtetni, hogy ők a Holdat tartják férfi minőségnek.
Ajánlom Jankovics egyik riportját (4:25-től):
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!