Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyar néphagyományban a...

A magyar néphagyományban a Hold férfias, vagy nőies? Nem minden kultú1rában létezik holdistennő, ugyanekkor nem hagy nyugodni a mondókák, hogy "Újhold! Új király" + Napbaöltözött Boldogasszony. Szóval van itt néprajz szakos?

Figyelt kérdés
2014. máj. 15. 03:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Ez érdekes kérdés! A mélyén tudatállapotok hierarchiája és tudatállapotok megfogalmazása van a hagyományban. Ennek értelmében van:

Napisten és Napistennő - szoláris hagyomány

Holdisten és Holdistennő -lunáris hagyomány

Archaikus szemlélettel tekintve, még az is része, hogy az alacsonyabb szintű (lunáris) felől nem lehet emelkedés (tehát Holdisten+Napistennő nem lehet, mindkettő mélyebbre esik ezáltal) Viszont Napisten+Holdistennő legitim (felemeli a Napba a női párját) (Az erősen szoláris Napbaöltözött Boldogasszony erre a példa)

2014. máj. 15. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A Hold köszöntése, kérések, fohászok a Holdhoz, a betegséget „Holdnak küldő” mondókák (amilyen az általad említett mondóka is), egész Európában ismertek, nem tekinthető magyar jellegzetességnek, nem lehet következtetést levonni belőle a magyar hiedelemvilágra.

Szűz Mária Napban való megpillantásának hiedelme szintén ismert a keresztény Európában, minden bizonnyal a kereszténységgel kerül a magyar folklórba.

Nem nagyon lehet felfedezni a magyar hagyományban már annak a nyomait, hogy az égitestek istenek és istennők megtestesítői voltak valaha, vagy legalábbis elég kevés utalást találni erre.

Ami talán a legjelentősebb ilyen, az a gyimesi csángó Babba Mária kultusz. A csángók nem csak Szűz Máriát hívják Babba Máriának (a babba jelentése: szép), hanem magát a Holdat is. Az Istenanya Holddal történő egyértelmű azonosítása az európai folklórban ismeretlen, valószínűleg ősi eredetű képzet őrződött meg ebben az esetben.

2014. máj. 15. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
2-es Köszönöm a segítségedet. Megkérdezhetem, hogy mik a forrásaid? Szeretnék jobban elmélyedni a témában.
2014. máj. 16. 10:26
 4/4 anonim ***** válasza:

Kétség kívül nőies. Mindenhol női minőségnek számít, csak Ny Európában nem (pl.: die Sonne, der Mond). Nem is értem, hogy lehet valahol is férfi, hiszen minden nő nőisége (ciklusa) a Holdra van hangolva.


Egyébként ha megnézzük a magyar népmeséket, akkor szinte állandóan férfi a főszereplő, tehát maga a Nap megtestesítője, aki a napút jegyeit járja végig az ekliptikán.

Ha nyugat-európai népmeséket nézünk (nincs sok, de azért van), akkor észrevesszük, hogy kizárólag nő a főszereplő, tehát maga a Nap, így lehet következtetni, hogy ők a Holdat tartják férfi minőségnek.

Ajánlom Jankovics egyik riportját (4:25-től):

https://www.youtube.com/watch?v=nEOmET4xyBc

2014. júl. 23. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!