Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Róma miért nem szállta meg a...

Róma miért nem szállta meg a mai Erdély területét?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra, hogy átjutottak a brit szigetekre amihez kell egy kis hajózási alapismeret, de a Dunán nem mennek át, miközben Erdély híres volt a sóbányáiról, aranyáról. Védelmi szempontból jól védhető a Kárpátok hegyvonulatai miatt. Mi volt az oka, hogy nem mentek át és vették birtokba mint ahogy tették a Dunántúlon. Mi\Ki volt a Duna másik oldalán?

Várom a válaszokat.



2014. máj. 15. 20:36
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Dacia provincia néven keresd
2014. máj. 15. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
A 2. századi germán háborúkban Pannóniával együtt Dacia is hadszíntérré vált. A gótok bevonulása állandósította a harcokat. Mivel Dacia nem tudta megvédeni mögöttes területeit, mint az Pannónia esetében egészen a nagy népvándorlás koráig sikerült, Aurelianus a tartomány kiürítése mellett döntött. 270-ben visszaverte a gótokat, de a provincia lakosságát áttelepítette Moesiába. Dacia közel 170 éves római uralom után ismét a barbárok földje lett.
2014. máj. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Arról nem is beszélve, hogy a Duna remek védővonal, jól védhető, könnyen erősíthető.
2014. máj. 16. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A dákok voltak akkor Erdély lakói, a rómaiak javarészt kiirtották őket. Ahogy az előttem szóló írta, a római telepesek áttelepültek Moesiába Dacia feladásakor. Keleti szomszédunk szerint mégis e két nép keveredéséből lett a román.
2014. máj. 19. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
43%

Hát igen, csakhogy ezek a "római telepesek" nem is "római telepesek" voltak, hanem nagyrészt Kis-Ázsiából és a Balkán déli részéről behozott javarészt görög, trák, kis-ázsiai nyelvet beszélő egyedek. Dacia provinciában sok olyan feliratot találtak római katonáktól, amik nem latinul, hanem ezeken a nyelveken íródtak. Olvastam egy olyan római katonáról, aki Egyiptomból került Dacia provinciába.

Szóval, amikor arról beszélünk, hogy a rómaiak elfoglalták Erdélyt, azaz Daciát, akkor nem latinul beszélő emberekre kell gondolni! Persze a katonai nyelv a latin volt, és lehettek latin anyanyelvű emberek is, de nagyrészt mégsem azok voltak. Mint ahogy a Habsburg Birodalom hadseregeiben is a német volt a vezényszó, de olasz, horvát, lengyel, magyar, német, román, szerb, szlovák, cseh stb. stb. anyanyelvű emberek szolgáltak benne...

Szóval ennyit a románokról :D

A román nép a Balkán északi részén alakult ki, a volt Illyria tartomány környékén, ahol viszont romanizált, latinul beszélő emberek éltek (mai Dalmácia, de inkább attól délre eső területeken.)

2014. máj. 20. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Értem én ezeket az érveket, lehet kicsit kötekedős is vagyok. Megértem, hogy ott a Duna és jól védhető de a Kárpátok nem az? Egy nagy római birodalom nem bír megtartani egy "kis" tartományt, ahol só és arany is van? Plusz kiút lett volna a Fekete tengerre is. S a barbárok miért barbárok amikor nekik is volt kultúrájuk? Plusz a székelyek hol voltak akkor? Bocs, h sokat kérdezek és lehet van közte hülyeség is csak sok előttem a kérdés.
2014. máj. 21. 22:05
 7/8 anonim ***** válasza:

Szia, megpróbálok röviden és tömören válaszolni a kérdésekre: D


Az a helyzet, hogy a 3. században a Római Birodalom olyan mélyponton volt, hogy majdnem darabjaira hullott. Teljesen szétvetette a válság a gazdaságát, politikai rendszerét, hadseregét... Most az okokba nem akarok belemenni, az a lényeg, hogy igazából a csoda mentette meg a birodalmat (és pár tökös, rátermett hadvezér, pl. Aurelianus császár, a "földkerekség helyreállítója"). Pl. kivált egész Gallia és Britannia a birodalomból, keleten pedig Palmyria, Egyiptom... A Szasszanidák folyamatosan, rohadt nagy erővel támadtak, Európában pedig a germánok, Afrikában is mindenféle népek.... Eközben magát a birodalmat felkelések rengették meg, mindig fellépett valamilyen trónkövetelő, a hadsereg is elégedetlenkedett stb.

Ebben az időszakban kezdett kibontakozni a népvándorlás is, ami folyamatosan komoly katonai nyomás alatt tartotta a birodalom dunai határvidékét. Ilyen katonai-politikai válságban örültek, ha a természetes határokat (pl. Duna, Rajna) meg tudták őrizni. Daciát mindenképpen fel kellett adni, védhetetlen volt.


Egyébként ne úgy gondold el Dacia provinciát, hogy az egészet betelepítették. Szó sem volt róla, a legújabb történeti kutatás szerint. Csak arról volt szó, hogy odamentek a só-és aranybáynákhoz, oda telepeket létesítettek, az útvonalak mentén pedig katonai táborokat csináltak. Tehát volt pár telep és katonai tábor, de magát a provinciát nem ellenőrizték teljes egészében. Vagyis a helyi lakosságot, jövő-menő népeket nem tudták kordában tartani ,nem tudták a határokat ellenőrizni. Vagyis a katonai jelenlét az utak ellenőrzését biztosította, nem pedig a provincia határainak védelmét. Ezt az is bizonyítja, hogy a rómaiak nem úgy tekintettek Dacia provinciára, mint egy elfoglalandó területre! Traianus császár célja a dák állam megszüntetése volt, és miután ez megtörtént, egyszerűen csak rátették a kezüket a bányákra, az utak ellenőrzését pedig megoldották és kész. Nem csináltak Daciából hagyományos provinciát. Ezért van az, hogy nem tudták tartani a 3. században. A Kárpátok védelmi vonalát vagy nem ismerték fel vagy úgy voltak vele, hogy meg lehet kerülni nyugatról a Kárpátokat...

A lényeg az, hogy a Dunát tekintették olyan határnak, amit tartósan lehet védeni. Az azon túli területekre nem így tekintettek, az a "barbárok" földje volt..


Természetesen a barbároknak is volt kultúrája, de az nem volt olyan fejlett, mint a görög-római kultúra (de ne higgyük, hogy fejletlen volt!). A barbár kifejezés az egyoldalú görög-római kifejezés volt azokra a népekre, akik nem bírtak az ő kultúrájukkal. Eredetileg a görögök használták azokra a népekre, akik számukra érthetetlen nyelven szólaltak meg (azaz nem görögül). Tehát eredetileg nem volt pejoratív jelentése, kezdetben a rómaiak is barbárok voltak a görögök szemében :D


Huh, a székelyekbe ne menjünk bele, mert bevallom, ez olyan kérdés, amihez én nem érzem kompetensnek magam... És bevallom, ha megkérdeznél egy igazán komoly történészt, akkor az is azt mondaná, hogy "nem tudom". Aki megmondja itt, hogy honnan erednek a székelyek, az nem komoly ember... Ugyanis a történettudományban a székely eredetkérdés a mai napig homályos és tisztázatlan téma. Komoly tudósok problémáznak rajta, és még senki nem tudott megnyugtató választ adni.


Annyi bizonyos, hogy a székelyek a 3-4. században még sehol sem voltak, és ki lehet nyugodtan jelenteni, hogy a hunokhoz semmi közük.

2014. máj. 22. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Az utolsó válaszolónak köszönöm, hosszú tömör választ kaptam!
2014. máj. 24. 15:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!