Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a különbség a kapitalizmus...

Mi a különbség a kapitalizmus és a liberalizmus között?

Figyelt kérdés
Aki azt gondolja, hogy nincs különbség, vagy nem tudja megmondani mi a különbség, vagy nem tetszik neki ez a kérdés, attól nem kérem, hogy válaszoljon.

2014. máj. 20. 14:07
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem a kapitalizmus egy gazdasági rendszer, kb. a szabadpiacot jelenti. Ennek aztán lehetnek fokozatai, a vadkapitalizmustól a kínai típusúig.


A liberalizmus jelenthet sokféle szabadságot, pl. a kapitalista szabadpiacot, de ezen kívül az idegenek, másként gondolkodók vagy másként "kinézők", melegek, stb. elfogadását, a magánszféra szabadságát (tehát pl. a magántulajdon, magánvagyon védelmét), meg még elég sokmindent, amiknek nincs igazán közük a kapitalizmushoz. A kapitalista országok társadalmai lehetnek liberálisak és konzervatívak is.

2014. máj. 20. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az egyik egy társadalom működésének gazdasági szempontú változata. A másik egy elv, amelyet különféle gazdasági működési formákban használunk, vagy nem használunk.

A kapitalizmus a társadalom működésének azon formája, ahol a fejlődés gazdasági motorjának a tőke versenyét tekintik. Ez a verseny sokféle körülmények között történhet, és ekkor a kapitalizmus különféle változatait kapjuk meg.

A liberalizmus az az elv, amely szerint minden ember alanyi jogon rendelkezik a szabadsággal. Attól függően, ezt miképpen értelmezzük, többféle liberalizmus létezik. A "minden" és az "alanyi jog" azt jelenti, hogy egyéb tulajdonságok alapján senkit sem lehet korlátozni (pl. bőrszín, felekezet, vagy éppen etnikum kizáró ok, mert ettől a különbségtől még mind ember). A "szabadság" több dologra vonatkozhat. Ha nem mindenre (például a gondolkodásra, véleményre, megfogalmazásra, cselekvésre), akkor a liberalizmus részleges, esetleg torz. De ha a szabadságot korlátlanul értelmezzük, az a liberalizmus legtorzabb, legszélsőségesebb formája. A szabadság mindig addig terjedhet, amíg az másnak nem árt. Ezt a korlátozást felelősségnek hívjuk. Nem gondolhatom korlátlanul valakiről, hogy ronda, ha nem az. De ha az is, minden rondaság véges, és van benne valami elfogadható is. Jogom van építeni bármit, de a szomszéd telkére mégse. Ez is egy korlát. De olyant se építhetek, ami jól látható, de megütközést kelt. Belegázolok mások normális lelkivilágába. De olyant se építhetek, ami nehezen használható, vagy veszélyes. Ezzel is valamiféle kárt okozok valakiknek. Ezeket a korlátokat közmegegyezésű szabályokkal (törvény) fejezik ki. Ha hiányosak, vagy túlzók, a liberalizmus rosszul működik.

Ha például a kapitalizmusban leírt versenyt nem korlátozzuk a liberalizmusra hivatkozva, akkor az egy rossz liberalizmus, és ezért rossz kapitalizmus lesz belőle (előbb utóbb a diktatúra egy formája - de ne feledjük, diktátor szempontjából ez egy szép liberalizmus: neki mindent szabad.).

2014. máj. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Az előző válaszok jól leírják a helyzetet.

Szóval attól, hogy mindkét szó egy "izmus" még nem tartoznak egy fogalmi rendszerbe, mert a kapitalizmus, ugye egy társadalmi rendszer, a liberalizmus pedig a politikai ideológiák egyik kategógiája.

2014. máj. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!