Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hová lettek az igazi tehetsége...

Hová lettek az igazi tehetségek ebből az országból? Vagy ez már európai szintű jelenség?

Figyelt kérdés

Valahogy úgy érzem a médiakultúra (amennyiben lehet ezt annak nevezni), mainstream áradat előretörésével az igazi nagy egyéniségeket lesöpörték a zene égboltjáról. Sajnos ugyanez igaz az irodalomra, filmekre, kabaréra, színészetre.

Csak néhány példa: Deák Bill Gyula, Hobo, Cseh Tamás, Radics Béla, Bródy János, Zorán, Koncz Zsuzsa, Kovács Kati, Katona Klári, Cserháti Zsuzsa. Hol van már a jó öreg jazz zene és a blues? Hol a country, a folklor? Van még értelme ezeknek túlélésre játszani?

Színészek. Kállai Ferenc, Latinovits Zoltán, Latabár Kálmán. Kabos Gyula, Tolnai Klári. Ki tudja ezeket pótolni? A nagy egyéniségeket miért ölte meg ez a kor?

Ugyanez vonatkozik Amerikára is: Marylin Monroe, Marlon Brando, James Dean. Ez a kultúra ma már szinte halott, de ki nem hallott még róluk?

Irodalom: József Attila, Pilinszky János, Kosztolányi Dezső, Ady Endre, etc. Írók: Esterházy Péter, Szabó Magda, Szilvási Lajos, Déry Tibor. De nem igazán lehet kiragadni senkit, mivel annyira áthatolhatatlanok és kikezdhetetlenek ezek az életművek. Ki lép helyükbe? Hol van, aki felgöngyölíti az általuk írottakat?

Korszakváltás ide vagy oda mintha kontraproduktívabbak lennénk minden téren mint valaha. Hová lettek a nagy egyéniségek? Miért nem kapnak hangot? Véleményemet nehéz megváltoztatni, ugyanakkor elfogadom, ha más álláspontra helyezkedtek. Várom a véleményeiteket.


2014. máj. 29. 22:35
 1/7 anonim ***** válasza:

Ameddig a "zenei élet" meghatározó szereplői a különböző "tehetségkutatókban" bohóckodó tehetségtelen lesznek, addig sok javulásra nem lehet számítani.

Az már egy másik kérdés, hogy az egyes stílusoknak általában megvan a virágkoruk (ami után sajnos már csak kevesen alkotnak benne említésre méltót), de igazából stílustól függetlenül is tényleg siralmas a mai kínálat.

A színész-felhozatal sem fog javulni, ameddig a Barátok Közt lesz a meghatározó médiaprodukció. Ott pedig mint tudjuk, nem a színészi tehetség a meghatározó szempont, főleg nem a nőknél.

A magyar filmgyártás, mint olyan, pedig a rendszerváltáskor megszűnt.

Az irodalom talán kilóg a sorból. Ha végignézed az irodalomtörténetet, egyidőben csak kevés nagy tehetség élt, és rendszerint az adott kor nem ismerte el a tehetségét. Azért ne felejtsük el, hogy nem is olyan rég volt egy irodalmi Nobel-díjasunk...

2014. máj. 29. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Valóban volt egy irodalmi Nobel-díjasunk, de valahogy mintha nem a mai fiatalság köréből kerülnének ki ezek a nagy alkotók. Képtelen vagyok elhinni, hogy ma ne születhetnének az említettekhez hasonló tehetségek. Csak nem kapnak hangot?
2014. máj. 29. 23:00
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerény véleményem szerint ez a jelenség másban is megjelenik - lásd például az autógyártást ("V8-as izomautók - nem voltak emissziónormák/elektronikus leszabályozások, a régi autóknak volt lelkük, volt bennük anyag"), a számítógépes játékokra ("mostanában minden csak a grafikáról szól"), a ruházkodásról ("régen tartósabbak voltak a ruhák"), vagy egyébként az élet minden területéről ("régen minden jobb volt").


Ennek egyik oka talán egyfajta múltba révedés - ezt a gazdasági válság - pláne itt Közép-/Kelet-Európában (ahol Bohumil Hrabal szerint nem is érdemes kijózanodni) - még jól rá is erősít.


Másik oka pedig az, hogy ez a fejlődés természetes velejárója: minél jobban - exponenciálisan - fejlődik a világ, a kreálmányai - legyenek azok szellemiek vagy fizikaiak - egyre inkább "tömegcikké" degradálódnak; hisz egyrészt az alkotáshoz egyre jobb - az alkotást minél egyszerűbbé tevő - eszközök állnak rendelkezésre (így egy akkor egyedinek számító alkotást ma már nevetve csinál az ember lánya/fia); másrészt minél több alkotás jön létre, annál nagyobb lesz az entrópia, annál nehezebb lesz egyedit alkotni, hisz egyre nagyobb lesz arra az esély, hogy valaki már csinált előttünk nekünk egyedinek tűnő dolgot (és ebben a komplexebbé váló környezetben nehezebb is lesz tényleg valami egyedit csinálni); harmadrészt az alkotás lehetősége egyre nagyobb tömegekhez juthat el - hála/átok az Internetnek, a megnövekedett szabad(os)ságnak - így az a nem éppen dinamikusan változó társadalom igényeihez idomul.

2014. máj. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Ami engem illet, en egy komoly zenet szerzek, de ugyerzem egyedul vagyok vele. Itt nem mi dontunk, hogy mit sugarozzanak az emberek tudataba, hanem egy par ember.

Sajnos oda jutottunk, hogy azokat az embereket kell kielegiteni akibol sok van. A cel, hogy maradjal egyszeru buta, es befolyasolhato.

2014. máj. 30. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ady Endre sem 18 évesen futott be.

Igazán nagy tehetségek meg nem születnek minden évtizedben. Voltak korok, amikor "felkapottabb" volt művésznek lenni, és voltak (vannak) korok, amikor nem.

Tehetségek ma is születnek, csak:

1. Nem tudnak érvényesülni. Ugyan már, most őszintén: milyen megélhetési lehetőségei vannak egy ifjú költőnek? Ha megnézed, a nagy költőink zöme pokoli nehézségek árán jutott el oda, hogy "főállásban" a költészettel foglalkozzon.

2. Hiába tehetséges valaki, ha nem ismerik el. Több olyan amatőr verset is volt már szerencsém olvasni, amik szubjektív megítélésem szerint jobban sikerültek, mint sok nagy költő legtöbb műve. Mégsem fogja ezeket soha senki megismerni, mert aki írta, az csak egy egyszerű közember. Ahhoz, hogy elismerjenek, nem csak tehetség kell, hanem az aktuális művészeti elit be kell, hogy fogadjon maguk közé. Nem kell mondanom, hogy ez sokszor nem a tehetségen múlik.

2014. máj. 30. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:

Egy nagyon jo baratom 20 evvel ezelott, csinalt egy egyuttest, nagyon nagy sikere volt, lemez studio mind sajat szam ami csak kell. Tovabb akartak lepni, hogy bentlegyenek tv ben es legyenek nagy koncertek. Tudod ki allt azt utjukba ?

Presser Gabor... Azt mondta, ha ezen az ajton beakarsz lepni 1 millio forint (20evvel ezelott). A zenekar ezutan feloszlott. Ezt az embert nem lehetett abban az idoben kikerulni.

2014. máj. 30. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szerintem vannak tehetségek, csak a nézettebb médiafelületek nem akarják őket megmutatni. Ahogyan például hírműsort sem készítenek és amit annak csúfolnak, abban is rossz magyarsággal beszélik a magyart.

A zenében ízlés kérdése kiket tekint az ember tehetségesnek, de például a Magashegyi-től én már évek óta el vagyok ájulva. Azok, akik a tehetséggondozónak nevezett reklámműsorokban előkerülnek, nem a legjobbak, de azért egy-két név ott is van. A tehetséggondozókhoz volt köze például Rúzsa Magdinak, Torres Daninak, Szabó Eszternek, akik szerintem ritka jók. Sőt, még Póka Angélát is közéjük sorolom.

Tehetségkutatókon kívül ott van Harcsa Veronika (ritka nagy tehetségnek tartom), vagy a Tankcsapda sem semmi.


A magyar színészek között is látok neveket, de a magyarországi színház és a magyarországi film... mondjuk úgy mélyponton van.

Ennek ellenére fel tudnék sorolni kapásból 16 olyan nevet, akik szerintem a valaha élt legjobb magyar színészek és itt vannak közöttünk (aktívak).


Irodalomban is látok neveket, de ott már utalni sem merek senkire, mert az is politikai kérdés (sajnos).

2014. jún. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!