Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Van Bíborbanszületett Konstant...

Szakor kérdése:

Van Bíborbanszületett Konstantin császár tudósításán kívül egykorú forrás, amelyben Árpád vezér NEVE szerepel?

Figyelt kérdés

#honfoglalás #magyar történelem #Árpád vezér #Bíborbanszületett Konstantin
2014. júl. 20. 08:07
 1/10 anonim ***** válasza:

A szóbeli hagyományon kívül a netes keresés nem dobott ki mást.


Persze valójában lényegtelen van-e további igazoló forrás.

2014. júl. 20. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem lényegtelen. Egy ekkora hősnek a neve hogy hogy nem fordul elő SZEMÉLYNÉVKÉNT a későbbi korok során az ún. Árpád-korban? Legalábbis az oklevelekben nem szerepel. Ezzel szemben apjának Álmosnak a neve igen, s nemcsak Géza fia Álmos herceg, hanem más emberek NEVEKÉNT is. A helyneveket most nem számítom.
2014. júl. 20. 18:35
 3/10 anonim ***** válasza:

Később nyilván bekerült krónikákba meg akármi. EGYKORÚ forrást kérdeztél.


Egy korban amikor NEM ISMERTÉK AZ ÍRÁST (a magyarok nem tartottak meg feljegyzéseket), nem elvárható hogy le legyen írva a neve. Faxom, Nagy Sándorról alig maradt elsődleges forrás. Homéroszról gyakorlatilag nem tudjuk biztosan hogy valóban élt-e, vagy hogy egyetlen személy volt-e.


Elárulom egyébként hogy Álmosról EGY DARAB EGYKORÚ FORRÁS SEM LÉTEZIK. 50 évvel később lefirkantotta a nevét Bíborbanszületett..., és vagy 200 évvel később Anonymus. Ennyi.

Gézáról is az EGYETLEN egykorú forrás Bíborbanszületett... udvari feljegyzése.

2014. júl. 20. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Az írást ismerték a magyarok, csak nem a latinbetűst. Géza Konstantin UTÁN élt, nem firkanthatta le a nevét.

Valami releváns megjegyzés a kérdésemre?

2014. júl. 20. 21:02
 5/10 anonim ***** válasza:

Jó. Hát a százoldalnyi cikkekben félreolvastam az egyik mondatot mert rohadtul nem engem érdekel.


HELYETTED elvégeztem a kutatást viszont, amiért illene hálásnak lenned.


Továbbiakban tessék elmenni MÚZEUMBA, vagy vmi professzorral beszélni akinek ez a szakterülete.

2014. júl. 20. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ezeken túl vagyok, de nem sikerült ILLETÉKESt találnom, ezért kérdeztem meg, hátha olyan is akad errefelé, aki tanulja a történelmet, s szakirányon. Tehát jobban hozzáfér a szakirodalomhoz. Vagy gondolkozik, s kutat is, netán haladt már a tudomány előre.

Félművelt kóklerekkel tele a net...

2014. júl. 21. 07:46
 7/10 anonim ***** válasza:
Szerintem minimálisak a magbízható ismereteink a jelzett korról. Ha meggondolod, a mai értelemben vett történettudomány csak a XIX. sz. második felében kezdődött, de addigra rengeteg történelmi "ismeret " felhalmozódott az egyes népekben, melyek soha sem mentek át semmiféle forráskritikai vizsgálódáson. A legendárium nem elkülöníthető a valódi történelmi "tények"-től. És az említett időszakig nem is nagyon állt ez szándékában senkinek.
2014. júl. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Vannak furcsaságok abból az időszakból. Most anélkül, hogy minősíteném, az Illig-féle "hamisított történelem" is azért keltett akkora érdeklődést, mert a "sötét középkor" a honfoglalást megelőző időkben igen gyéren adatolt. Görög nyelvű forrás, ahogy én tudom, a 7. sz elejétől a 10. század elejéig csak egy van, Theophanész világtörténete a 9. században. S ha Konstantin művét vesszük, ami kompiláció, ráadásul egy századdal későbbi átirata maradt fenn, az is javításokkal, akkor hümmöghetünk. A nyugati irodalom valamivel gazdagabb, de ott meg Árpádnak a nevét se ismerik, ahogy én tudom, az mindenesetre elgondolkodtató, hogy személynévként nem fordul elő az Árpád-korban, míg Álmos neve több oklevélben is. Mintha nem is létezett volna... Pontosabban nem személynévként, hanem például rangként, amit a bizánciak érthettek így is, úgy is.

A finnugrista 'Árpácska' névmagyarázat megmosolyogtató. Viszont iráni nyelvekből, ha rangnak értelmezzük, elég jól magyarázható. (ar + pad = ar (iráni népek önelnevezése) + pad (fej, fő) - ugyanez van a török padisah szóban - vagyis magyar analógiával törzsfő, az ar nép feje)

2014. júl. 25. 19:47
 9/10 anonim ***** válasza:
Én is úgy tudom, hogy a nyugati források nem ismerik Árpádot, csak Kurszánt, azt meg mi magyarok nem ismerjük, mert az iskolában azt tanítják, hogy honfoglalást Árpád vezette, holott lehet ő csak egy csatlakozott kabar törzs vezetője volt, ezért kellett a sereg előtt haladnia?
2014. dec. 26. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Vannak olyan hely(ség)nevek, amelyekben benne van

a név Pl. Árpádvölgy (Dunántúlon)

2015. jún. 4. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!