Miért nem lehet a magyar nyelvet a baszkhoz hasonlóan szigetnyelvként kezelni?

Figyelt kérdés

Sokat olvastam erről, és még a finn-ugor nyelvrokonság is csak nagyon nagyon közvetett.

Tény, hogy a magyar számok pl ugor eredetűek, de ezek is csak bekerültek a nyelvbe.

A legközelebbi "rokonaink" is olyan szinten különböznek, hogy szerintem itt túlzás rokonságról beszélni. Vagy nem?


Pl a manysi és hanti nyelvnél számtalan olyan dolog van, amik a magyartól teljesen különböznek:


- a manysi és a hanti nyelvek névszóragozása (6 eset, kettes szám, a többes számnak nincsen külön jele) semmi a magyaréhoz képest,

- e 6 nyelvtani eseten kívül nincsen több ragja; az összes további mondatrészt névutóval fejezi ki, míg a magyar ragok a levegőben lógnak,

- a magyarban a kettes számnak nyoma sincsen,

- az igeragozás kettes számban és passzívban is van,

- az igeragok szintén nem hasonlók,

- a magyar nyelv alapjai, amik a manysiból teljesen hiányoznak (tömérdek toldalék) nincsenek semmilyen bizonyossággal megmagyarázva,

- sok minden, ami közös a magyarral a manysiban, közös a törökkel is,

- szókincsünk logikai vizsgálatát nem veszik figyelembe,

- szinte a rokonság túlnyomó bizonyítékai csak ősnyelvkreálással vezethető le.


A finn nyelvnél is már vannak olyan dolgok, amelyek teljesen mások a magyarhoz képest:

- eltűnt a finnben a tárgyas ragozás

- a finn névszóragozás ugyan hasonlóan agglutináló (toldalékoló) szerkezetű, mint a magyar, de a toldalékok mások és az esetek (alany, tárgy, részes stb.) is csak részben azonos. Esetekből a finnben sok van (16 darab), a magyarban valamennyivel több (18 valódi esetrag + ~ 17 nem valódi, de esetjellegű rag).

- mindkét nyelv ragokkal fejezi ki a birtokos névmásokat, de a finnben a főnév egyes és a többes szám ugyanaz, míg a magyar képes ezt megkülönböztetni.

- a finn birtokos szerkezet ugyanaz, mint az indoeurópai nyelvekben, a birtokos van birtokos esetben

- a finn a melléknevet ragozza úgy, mint pl. az orosz vagy a német


stb.



Miért nem lenne egyszerűbb a magyart szigetnyelvként kezelni? A rokonság sem bizonyítható erősen, és a mai napig vitatkoznak ezen.

Szerintetek?


Mit gondoltok?



2014. aug. 22. 21:25
 1/6 A kérdező kommentje:
Ráadásul a finn nyelvnek és az észtnek dialektusai is vannak, a magyarnak egy sincs.
2014. aug. 22. 21:27
 2/6 anonim ***** válasza:
69%

"Miért nem lenne egyszerűbb a magyart szigetnyelvként kezelni?"

Mit kéne ezen kezelni, ez nem szoftver vagy varrógép amit kezelni kell. De félre a tréfával, a finn is meg a magyar is egy nyelvcsaládba tartozik, még ha ebből a nyelvcsaládból évezredekkel ezelőtt ki is szakadtunk és a magyar is meg a finn is rengeteget változott (mondjuk egy 3-4 ezer évvel ezelőtti magyarul beszélő egyén mondandójából lehet h semmit nem értenénk meg, vagy alig valamit - tekintve h 100 évvel ezelőtt is bizonyos helyeken milyen tájszólások és szavak voltak még), ennek ellenére több száz ősi szó van ami hasonló a két nyelvben. Persze a legtöbb szavunk kihalt vagy más népek jövevényszavai kitúrták. Finneknék szintén.

A magyar személyes névmások ősibbek lehetnek, a finnek nem tartották meg, viszont az igetoldalékaikban még mindig ott figyelnek a magyar személyes névmások. :)

2014. aug. 23. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
nem egyezik teljesen nem értem hol élsz te -.-"
2014. aug. 23. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
5%

"A rokonság sem bizonyítható erősen, és a mai napig vitatkoznak ezen." Lehet, hogy csak rosszul fejezted ki magad, de ha jól értem itt a genetikai rokonságra gondolsz, ma szerintem senki sem gondolja, hogy a finnek és a magyarok rokonok lennének, ilyet pedig nem is tanítanak sehol.

Szerintem ez az egész finnugor ellenesség, de legalábbis az átlag emberek által is jó látható része tudománytalan műhiszti. Ez például abból látszik, hogy ha valaki tényleg tudományos alapossággal utánanéz valaminek (én nem tettem ilyet még semmilyen témában, te viszont láthatóan tényleg érdeklődsz a nyelvrokonság téma iránt), megbizonyosodik róla és utána az ellenérveket is mérlegelve eljut a következtetésre, hogy a két nyelv nem igazán rokon akkor példának okáért nem a GYIK-en, vagy valami saját blogon fog írogatni az ötleteiről, hanem valami olyan helyen ahol a magyar nyelvtudomány művelői leledznek. Szóval azt tudom javasolni, hogy nagyon alaposan fogalmazd meg a kérdéseid, felvetéseid, rágódj rajtuk egy kicsit aztán írj mondjuk a Nyestnek ahonnan még reális esélye is van, hogy választ kapj, akár egy teljes cikk formájában. Nem tudom, hogy a Nyestnek van e fóruma, de ha van valószínűleg ott is utánanézhetsz ezeknek a felvetéseknek és valószínűleg egy fokkal magasabb szintű diskurzust tudsz majd folytatni, talán némileg kompetensebb emberekkel.

2014. aug. 23. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Egyébként tényleg úgy tanítják mindenhol h nincs genetikai rokonság csak nyelvrokonság, viszont olvastam múltkor egy cikket. Arról szólt, h az "ősmagyarok" mégis genetikai rokonok lehettek a finnekkel, valami kutatás során kiokoskodták, h állítól a népvándorlással Ázsiából viszonylag kevés ember érkezett ide, de útközben más népekkel felhígultak, nem beszélve arról h avarok éltek már akkor is a Kárpát-medencében. Megpróbálom megkeresni azt a cikket, de nem biztos h sikerül. Mondjuk a mai magyarokat tényleg felesleges genetikailag hasonlítani az északiakhoz, már van mindenféle a vérünkben, cigány, török, szláv, német, zsidó, kun, ...
2014. aug. 23. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Na mindegy nem keresgetem azt a linket, tű lenne szénakazalban, de abból okoskodták ki, h valami 1000 éves temetőt találtak és DNS vizsgálatok során kimutatták, h mégis lehetett vérrokonság. Mondjuk minket ez már így nem nagyon érint, mi a népvándorlással beérkezett népektől már messze állunk genetikailag, a fentebb említett írásom utolsó mondata végett.
2014. aug. 23. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!