Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az alábbi filozófiai idézet...

Az alábbi filozófiai idézet szerintetek igaz?

Figyelt kérdés
"Az én létezése mellett nem tudunk meghatározó érveket felhozni tehát nem is beszélhetünk szabad akaratról."
2014. okt. 17. 23:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát az biztos hogy nem egyértelműen eldönthető a szabad akarat létezése. Viszont keveredik az én létezése, és a szabad akarat létezése. Ez két külön dolog. Az

"én" létezése az a legalapvetőbb dolog, amit az ember tapasztal. Nem kellenek mellette érvek, mert egyszerűen tudod, hogy létezel. Arról, hogy mennyi szabad akaratod van, szerintem sem érdemes túl sokat vitázni, mert elég keveset tudunk a szabad akaratról (és talán egyre többet arról, hogy mennyire irányítható/befolyásolható).

2014. okt. 18. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
59%
az én-nel és a szabad akarattal nem az az alapvető probléma, hogy nem tudjuk bizonyítani vagy cáfolni. Hanem az, hogy nem tudjuk definiálni, nem tudjuk pontosan megmondani, hogy mit értünk ezek alatt. Ha tudnánk őket definiálni, azonnal lehetne bizonyítani vagy cáfolni a létezésüket.
2014. okt. 18. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Kicsit idióta szintre lefokozni ezt az egyébként összetett kérdést. Ha az én nem létezik az hogyan lehetséges? Nem állok vagy ülök valakivel szemben? Nekem van énem, azaz létezem, gondolkodom tehát vagyok. Az már más kérdés hogy ez biológiai létezés-e vagy pedig az egzisztencialista felfogásra asszociálunk.
2014. okt. 18. 12:42
 4/6 anonim ***** válasza:

Kérdező, nem mennék bele annak boncolgatásba, ki fokoz le idióta szintre.

De.

... nem tudunk ... - ejha. A szerző nem tud. Ezt elhiszem. Na de hogy senki, az túlzás.

... tehát ne mis beszélhetünk... - gyanítom, a szerző logikából megbukott. Két független esemény között oksági összefüggést vélni - nem semmi.

2014. okt. 18. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én vagyok és én létezek. Nem ugyanaz a kettő, maximum nyelvtanilag. Az "én vagyok"-ban van egy esszencia. Pl. Bodri a kutya létezik, de nem biztos, hogy van. Tudom nyakatekert dolog, de reális.


Egyébként ez egzisztencializmus.

2014. okt. 21. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Elég fura ez a mondat. Rákerestem és kidobta, hogy ez magyar wikipédia és Hume akar lenni. Nem csoda, hogy nem érted, a magyar wikipédia sajna eléggé inog.


Az én nem létezése úgy értendő, hogy nincs semmi az észleleted, gondolatod, tudatod mögött. Úgy tűnik neked, hogy létezik egy olyan valami, ami ezeket gondolja, de erre a valamire nem tudsz rámutatni. Csak a tudatodhoz férsz hozzá, ahhoz, hogy van e valami mögötte ahhoz nem. Ugyanaz a szerkezet van itt is, mint a külső tárgyaknál. Látok egy almát, de ez csak egy kép nekem. Az az én észleletem. Az, hogy ténylegesen mi az alma az észleletemen kívül és hogy egyáltalán van e, ahhoz nem férek hozzá.


Ugyanígy vannak gondolataid, amiknek van egy fókusz pontja. A gondolataid tartalmaznak egy olyan érzést is, hogy van valaki(én) aki ezeket gondolja. De ami van az csak maga a gondolat. Ahogy lehet úgy gondolni egy almára, hogy az alma nem létezik lehet te se létezel, ha tartalma is vagy a gondolatnak, ahogy az alma is. Talán csak egy gondolat/tudat folyam van, amin épp egy olyan minta fut, hogy létezik valaki és épp ezt gondolja.


Nem tudom ez segít e.

2014. okt. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!