Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A hazugságvizsgáló rendőrök...

A hazugságvizsgáló rendőrök honnan tudják megállapítani ha valaki hazudik?

Figyelt kérdés

2014. okt. 18. 14:30
 1/8 anonim ***** válasza:
A hazugság során az emberben ösztönös (tudattal nem vezérelhető) folyamatok zajlanak le. Ezeket méri egy gép, de jó szemű, gyakorlott ember is észreveszi.
2014. okt. 18. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
jah értem csak azért mert láttam régen eg filmet(hazudj ha tudsz)és már régóta piszkálta a fantáziámat mert ott a rendőrség embere vette észre
2014. okt. 18. 14:56
 3/8 anonim ***** válasza:
50%
az a sorozat túl van nagyítva...vannak észlelhető jelek, de az már túlzás, amit ott csinálnak
2014. okt. 18. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%
Gép nélkül pedig a viselkedésből. Az erre specializálódott szakemberek (de egy átlagos ember, akár te is) észreveszi több jelből. Pl. nem néz a szemedbe, kitérő választ ad, az egyik állítás nem erősíti a másikat. Belezavarodik a hazudozásba stb.
2014. okt. 18. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
értem köszi szépen
2014. okt. 18. 17:09
 6/8 anonim ***** válasza:
76%

Pár kiegészítés, mert most volt ezzel pár ügyem.

A hazugságvizsgálatot pszichológus végzi.

Nem tekintik 100 százalékosan hitelesnek. Ha persze három különböző vizsgálat ugyanazt mutatja ki, akkor már kis esély van a tévedésre.

A hazugságvizsgálatnál szükséges 2 feltétel (több is, de ez a kettő mindenképpen kell):

- kell lennie olyan dolognak, amit nem tudhat akárki, de az elkövető igen és a vizsgálatvezető is tudja

- fontosak az ellenőrző kérdések


A technika lényege, hogy a hazugság pillanatában adott biológiai reakció más, mint amikor igazat mond az ember. Egy adott kérdés esetén ez a reakció számít.


A hazugságvizsgálaton át tud menni az, aki gyakorlottan hazudik és az is, aki túl sokszor "hibázik", mivel a 1-2-3 fontos kérdésnél adott reakciói nem térnek el a többi kérdésre adott reakcióhoz képest.

(nekem most pár ilyen ügyem volt, mert egy elkövető folyamatosan megúszta a poligráfos vizsgálatot)

2014. nov. 9. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A Lie to me c. sorozatnak elég komoly tudományos alapjai vannak, apróbb eltúlzások vannak benne, amik biztosítják az eladhatóságát, de ettől függetlenül hiteles.

A filmben mikrokifejezések segítségével derítik ki, hogy az egyén hazudik-e. Ezek az arcon a másodperc töredékéig megjelenő kifejezések, amit csak nagyon gyakorlott szem észlel. De ez még nem egy bevett gyakorlat.

Ezen kívül a nyomozók poligráfos vizsgálatot végeznek ugyanezen célból, ez a pulzust és a bőrellenállást méri. A vizsgálat elején kontrollkérdések segítségével megállapítják az alapszintet, és az ettől eltérő értékekre koncentrálnak, hiszen ilyenkor hazudik általában az illető. Viszont ez csak fiziológiai reakciót mér, annak nem adja meg az okait, ezért nem hiteles.

A harmadik verzió a tartalomelemzés, ezt pszichológus végzi, ez már egy elég bonyolult feladat :)


Összességében nincs 100% biztos módja annak, hogy megtudjuk, ki mikor hazudik.

2014. nov. 30. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A 6. vagyok és mivel egész normális maradt ez a válasz-sor, leírok egy érdekességet.

Egy bizonyos ügyben érdekelt voltam, mint sértett fél.

Az elkövetéssel gyanúsított személy gyakorlott csaló.

Összesen hat poligráfos vizsgálatot megúszott, a személye ellen nagyon sok bizonyíték volt, de mind közvetett.

Amikor ide írtam, utána két nappal kaptunk egy hírt. Az esemény idején egy filmes csoport forgatott a környéken, egy domb tetején. A stáb egyik tagja hallott az ügyről és az erkélyes képeket átnézve vette észre, hogy a háttérben pont rálátni a cselekményben érintett utcára és a bolt előtti részre. Teljesen jól kivehető, összefüggő, több perces filmanyagot adtak át.

Úgyhogy jó a poligráf, de nem mindenkivel szemben alkalmazható eredményesen.

2014. nov. 30. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!