Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vannak bizonyítékok átmeneti...

Vannak bizonyítékok átmeneti korszakokról az első civilizációk megszületése előtt?

Figyelt kérdés
Az első három ismert civilizáció (sumérok, egyiptomiak, védák) főleg a védák, mindamellett, hogy létrehozták az első társadalmakat, elég fejlett építészeti és kézművest tudásról adtak számot, a feltárt romok. De úgy mint az evoluciónál találtak lépcsőfokokat? Kisebb településeket, egyszerűbb épületekkel stb?
2014. dec. 21. 23:23
 1/5 anonim ***** válasza:

A védikus civilizàciò késöbb jött létre, amire te gondolsz, az a harappai, màsnéven Indus-völgyi kultùra.

A kérdésedre vàlaszolva: természetesen voltak egyszerübb településformàk, de ezek nem hatàrolhatòk el élesen, mivel egyrészt ezekböl nöttek ki, ezekre épültek rà a fejlettebb települések, màsrészt ezek egymàs mellett is fennmaradtak (vàrosok és falvak, ugyebàr).

2014. dec. 22. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Értem és köszönöm a választ!


Igazából építészeti szempontból érdekelt a dolog. Mert a (ahogy helyesbítettél) harappai kultúra, igen fejlett várostervezési tudományról tett tanúbizonyságot. Ahogy tudom nem csak a kőfaragásban voltak mesteri szinten, de a vízvezeték rendszerük is fejlett volt és a városon belüli utak is jól megvoltak tervezve, szóval úgy hasonlítom össze. Hogy mondjuk Párizs a középkorban csak egymás hegyén-hátán álló házak sokaságából és girbegurba gyakran sikátorszélességüü utcákból állt ahogy esik úgy puffan szinten, míg a Harappai kultúra, i.e. majd négyezer évvel tudatosan felépített városokat hozott létre.

2014. dec. 22. 17:40
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Hàt igen, érdekes amit felvetettél, egy komolyan felépìtett vàrosnak, mint Harappa vagy Mohendzso-daro, lehetett külsö elödje, hiszen a tervezettség elözetes koncepciòra utal, szemben pl. az àltalad is emlìtett középkori vàrosokkal, amik folyamatosan, tehàt tkp. hàzròl hàzra épültek. Sajnos erröl nem tudok biztosat, történész vagyok, de a XX. szàzad a szakterületem.
2014. dec. 22. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 TappancsMancs ***** válasza:
Az ilyen jellegű kutatások még csak mostanában kezdenek a szakemberek látóterébe kerülni. Sok régész történész, nyelvészek, művészettörténészek felteszik ezt a kérdést világszerte, hogy a sokat emlegetett mindenféle kultúráknak nevezett valójában lelet együttesek (Kebara-kultúra, Natúf-kultúra stb) hogyan kapcsolódnak egymáshoz. Jogos a kérdés mások is felteszik.
2014. dec. 25. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nyílván benne lehet a pakliban az is, hogy európa azért "eléggé fel van tárva", de érdekesnek találom, hogy míg az első ismert emberi építmények zömében Európában vannak, mégis az első ismert civilizációk távol tőlük. Ez körülbelül olyan, minta itt elkezdődött volna valami, hogy aztán a népek visszasüllyedjenek Wotan a termékenység és a háború mondhatni eléggé nyers istenkultuszához. (csak egy példaként említettem pont őt) Míg máshol gondoltak egyet és hirtelen felhúzták az első városállamokat.

Azt is érdekesnek találom, hogy sokan azzal magyarázzák az Európai emberek lassabb fejlődését, hogy itt gazdag volt a föld a megélhetés kevésbé szorultak olyan vívmányokra mint a szervezettség vagy a mezőgazdaság. Pedig lehet, hogy például Egyiptom a sivatag közepén fekszik de a Nílus és az évi kétszeres áradás nagyon gazdaggá tette azt a vidéket az aranyról nem is beszélve. Nem tudom, hogy milyen lehetett akkor, de az Indus és a Gangesz völgye se éppen szegény természeti kincsekben.

Tehát ez a gondolkodásmód igazolja mondjuk, hogy Dél-Amerikában miért maradtak félig vademberek (már elnézést a kifejezésért) az Amazonas vízgyűjtő területén élők és miért volt szükség a hegyekben strapásabb körülmények közt élő Inkáknak szervezett mezőgazdaságra stb.

És ha a mitológiát is alapul vesszük, mind az egyiptomi mind a sumér de még a keresztény mitológiában is úgy emlékeznek, hogy se a Nílus se a Tigris és az Eufrátesz vidéke nem volt mindig sivatag sőt, nagyon gazdag vidék volt. És ha ezt veszem alapul lehet, hogy elég régen volt gazdag ahhoz, hogy az emberemlékezet a mitológiába küldje, de elég későn ahhoz, hogy (gondolom szájhagyomány útján, tehát mikor már az ember képes volt az összetettebb verbális kommunikációra) megőrizze azt.

2015. febr. 26. 20:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!