Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az órák számlapja miért nem...

Az órák számlapja miért nem 24 egységre van beosztva? És a hagyományos beosztáson miért nincs feltüntetve a percek száma?

Figyelt kérdés
Azt, hogy miért 12-es a beosztás, még csak-csak értem (nyilván kedvezőbb a helykihasználás), de az számomra mindig megdöbbentő volt, hogy a hagyományos beosztáson nincsenek ott a percek, hanem meg kell tanulnia az embernek, hogy mindent be kell szoroznia öttel, és akkor kapja meg a percet. Nem fura ez? Miért nem írják oda zárójelben ötösével a percek értékét?
2015. jan. 22. 15:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Van olyan óra, ahol oda van írva a perc érték is, de általában felesleges. Ugyanis az átlag ember reflexből tudja, ha ránéz, hogy hány perc van, nem kell semmit számolgatni. Nem tudom, hány éves vagy, de egy idő után te is kened-vágod majd első ránézésre.
2015. jan. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
22 éves vagyok, csak épp soha nem használtam analóg órát, egészen mostanáig. Kisgyerekkoromtól digitálisat használtam, egyszerűen nem volt rá szükségem, hogy bárhol is nézzem az analóg órát. Nem vagyok analfabéta, tudom, hogy kell leolvasni az időt, de 2-3 másodpercig kell néha gondolkodnom, míg egy digitális kijelzőn azonnal látszik az óra és a perc.
2015. jan. 22. 16:11
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

nem kell beszorozni. ennél ez sokkal egyszerűbb.


fent nulla, jobbra 15, lent 30, balra 45.

eggyel előbbre, az 5-tel kevesebb, eggyel tovább az 5-tel több. ezzel az összes beszorzom öttel megvan ránézésre. ha közben van a mutató, akkor pont középen sosincs (merthogy egy normális óra nem folyamatosan halad, hanem lép), ha nagyon közel van, az +-1, ha nem annyira, az +-2 irány szerint.


ránézésre le lehet olvasni, ha megszokja az ember. ráadásul, ha megszokod, akkor a mennyi idő van hátra kérdésre sem kell számolással válaszolni, mert egyszerűen látod a mutatón.


egyébként csókoltatom a szüleid/rokonaid/tanáraid, hogy nem tanították meg...

2015. jan. 22. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

:) Természetesen megtanították. Mondom, nem azt írtam, hogy nem tudom leolvasni. Csak max. 3 másodpercig gondolkodnom kell néha, hogy pontosan mennyi az idő. Ráadásul olyan órám van, hogy csak vonalak jelölik az órákat, nem számok. Ezért, ha ránézek, akkor néha meg kell néznem, hogy az most a hatostól az első vagy a második.


Nem nem megy, csak nem gyakoroltam sose. Ez olyan, mint az idegen nyelv. Biztos meg tudod mondani egy tanult idegen nyelven, hogy hány óra van, vagy ki tudsz mondani egy hosszú számot, épp csak nem mindegy, mennyi idő alatt. Ha nem gyakorlod egy ideig, akkor pl. oroszul gondolkodhatsz rajta, hogy akkor most milyen eset jön, annak mi a végződése, stb. Oroszban az idő kifejezése: fél előtt a percek száma + a következő óra jelzős birtokos esetben, fél után a hátralevő percek száma + nélkül + következő óra számként, birtokos esetben. Na, most ha ezt nem gyakoroltad be eléggé, akkor elég sokat kell gondolkozni, mire ki tudod nyögni. Nekem is csak erről van szó: 7 éves koromtól kezdve digitálisat használtam folyamatosan, egyszerűen nem voltam rászorulva az analóg órák leolvasására. Ettől még megy :)

2015. jan. 22. 17:32
 5/12 A kérdező kommentje:
*javítás: fél után percek birtokos esetben + nélkül + következő óra alanyesetben
2015. jan. 22. 17:34
 6/12 2xSü ***** válasza:
100%

> És a hagyományos beosztáson miért nincs feltüntetve a percek száma


Van ilyen óra is. Pl.:

[link]


De általában nincs rá szüksége senkinek.


Sőt sok számlapon az órák sincsenek számmal kiírva. Lásd:

[link]


Aki naponta megnéz egy analóg órát, az tudja fejből. Márpedig mondjuk aki városban él mondjuk valahol Európában, azok közül az emberek 99,9%-a lát naponta egyszer analóg órát. Toronyórát, faliórát, esetleg karórát.


Nekem az nagyon fura, hogy valaki úgy él, hogy nem találkozik rendszeresen analóg órával. Szerintem ez nagyon egyedi eset, egyedi esetre meg nem tervezünk tárgyakat. Pl. az autóban sincs kiírva, hogy „Pedálok sorrendje: kuplung, fék, gáz”, mert akik autót vezetnek, azok evidens, hogy tudják. De még akik nem vezetnek autót, azok is általában azért tudják ezt. Az a pár ember, aki meg nem vezet autót, és nem tudja, annak meg felesleges kiírni.

2015. jan. 22. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"Sőt sok számlapon az órák sincsenek számmal kiírva. "


Tudom, az enyém is ilyen :)



Amúgy csak annyi, hogy én nem néztem naponta analóg órát. Nem tudom, mi ezen olyan különös. Ha ránézek egy templomtoronyra, akkor se nagyon az órát nézem. Hozzászoktam kiskoromtól kezdve, hogy ott a digitális a karomon, arra rá van írva az idő, oszt' kész. De ettől még tökéletesen jól megvagyok jelenleg az analógommal.

2015. jan. 22. 18:27
 8/12 anonim ***** válasza:
72%

"De ettől még tökéletesen jól megvagyok jelenleg az analógommal."


Akkor meg mi a baj? Az a max. 3 másodperc, amíg értelmezned sikerül az órád állását? Hová rohansz ennyire, mi olyan nagyon sürgős, hogy ennyi időt sem tudsz szánni egy számodra fontos információ megszerzésére? :)

2015. jan. 22. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha 24 részre lenne osztva a számlap és mondjuk csak egy mutató lenne, akkor nehezebb lenne leolvasni a szemnek a pontos időt. Például azt könnyen le lehetne olvasni hogy ha a mutató a 2-es és a 3-as között van pont félúton, akkor 2:30 az idő. De mondjuk a 2:31 percet már nehezebb lenne leolvasni. Ezért van 12 osztás és két mutató. Mert így a nagy mutató általi perceket könnyű leolvasni, hisz egy teljes kör van elosztva 60 percre. Így már könnyen leolvasod a példaként említett 2:31 percet is. A teljes körön is feltűnik az az 1 perc elmozdulása a nagymutatónak.

Az idősek általában fordítva vannak mint te, ők a digitális órákkal barátkoznak meg nehezen. Emiatt az idős szüleimnek folyton analóg órát kellett vennem ha elromlott nekik. Márpedig a mechanikát tartalmazó analóg óra naná hogy gyakran elromlott, főleg ha a zsebóra változatát folyton leejtették. De látni sem akarták a digitális órámat amit próbaként adtam nekik oda hátha megkedvelik.

2015. jan. 23. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Tehát a régi időkben ilyen leleményes módszert találtak ki arra hogy a percek is leolvashatók legyenek. Vagyis a kismutató 2×360 fokot tesz meg 24 óra alatt. A nagymutató meg óránként megtesz egy kört.

Hasonló leleményesség van a hosszmérésnél használt tolómérők esetében is. De a modernebb változatok azoknál is digitálisak.

2015. jan. 23. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!